MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 30 maja
im. Jana, Karola

Palmiarnia znów pójdzie pod młotek?

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 19 sierpnia 2010, 8:04
Aktualizacja: 20:52
Autor: PAW
Wałbrzyska Palmiarnia ma się czym chwalić
Fot. red
Nie udała się kolejna próba sprzedaży zabytkowej Palmiarni. Nie znalazł się chętny kupiec, który był gotowy wyłożyć nieco ponad 5 milionów złotych na zakup obiektu.

Agencja Nieruchomości Rolnych po raz kolejny bezskutecznie usiłowała pozbyć się wałbrzyskiej Palmiarni.

Cena za kupno zabytkowego obiektu wynosiła nieco ponad 5 milionów zł. Do przetargu nie przystąpiła żadna firma. Z pewnością ten fakt nie zniechęci ANR do podjęcia kolejnej próby sprzedaży Palmiarni. Pewnie cena podczas kolejnego przetargu spadnie o kilkaset tysięcy zł.

Gmina Wałbrzych nie zmieniła zdania i nadal jest żywo zainteresowana zakupem Palmiarni, ale za znacznie niższą kwotę, bowiem w odremontowanie obiektu trzeba zainwestować spore środki finansowe. W planach miasta Palmiarnia miałaby stanowić kompleks turystyczny z Zamkiem Książ oraz Stadem Ogierów Książ.

Oranżeria została zbudowana przez Henryka XV, męża ówczesnej właścicielki zamku Książ, Daisy von Pless. Hojny książę wydał na inwestycję 7 milionów marek w złocie. Było to w 1911 roku, zatem za rok Palmiarnia będzie świętować setne urodziny. Teraz można tam zobaczyć między innymi eukaliptusy, świerki i sosny z Australii, kaktusy i agawy z Ameryki Środkowej, bambusy, ananasy i fikusy z Azji, cytryny i mandarynki z rejonu Morza Śródziemnego. Oprócz tego setki kwiatów, w tym storczyki, fikusy, róże i wiele, wiele innych, łącznie ponad 300 gatunków roślin. Oprócz bogactwa flory, można spotkać też przedstawicieli fauny. W oczku wodnym pływają jesiotry, jeziorko koło kaskady opanowały żółwie, a po obszernej łączce przechadzają się pawie.

Czytaj również

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Castle Party odwołane

Tablica dla bohatera

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~StArt 19-08-2010 20:49
Ta nasza Palmiarnia to najlepszy "witacz" na świecie i to taki,do którego się chce wracać i wracać. Na prawdę unikatowy. Palmiarnię wykończył, niestety - kapitalizm. Jak się okazało, że nie opłaca się hodować pomarańczy i mandarynek - bo się taniej się sprowadza zza granicy ...
~bogdankra 20-08-2010 21:37
5 mln to cena chyba wygórowana, bo Fabryka Porcelany Krzysztof + parcela w centrum miasta "poszły" za 6,5 mln

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wracają przewoźnicy

Teatr cieni z WOK–iem

Właściwa reakcja

Co słychać w Wałbrzychu?

Żłobek już wkrótce