MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Pałac Tielscha znów będzie piękny

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 29 sierpnia 2009, 11:20
Aktualizacja: 12:52
Autor: EG
Fot. EG
Z sercem realizuje prace renowacyjne nowy gospodarz pałacu wybudowanego w XIX wieku przez właściciela fabryki porcelany na Starym Zdroju. Również mieszkańcy kibicują remontowi zabytku, uwagi przekazując na forum internetowym.

Wszystkie prace prowadzone są z najwyższą starannością pod okiem konserwatora zabytków. – Specjalizujemy się w renowacji obiektów zabytkowych. Tu konserwator postawił wymóg, żeby elewacja nie powstawała z przyklejanych elementów, ale została zrobiona z ręki – wyjaśnia inż. Janusz Promiński z firmy Nowbud, która odtworzyła elewację pałacyku.

Najpiękniejsza jest sala balowa z odnowionymi złoceniami, odsłoniętymi freskami, balkonikiem dla orkiestry. Zniknęły zaś płótna, które zdobiły ściany.

- Prace są zaawansowane. Biegniemy z tym, co można zrobić na zewnątrz, póki jest dobra pogoda. Wywieźliśmy 1 400 ton ziemi, drugie tyle jest do wywiezienia. Przez 150 lat istnienia pałacu poziom gruntu podniósł się o metr. Wkrótce będziemy zakładać kostkę na parkingu i tworzyć ogród pałacowy - mówi nowy właściciel, który chce pozostać anonimowy.

Została zrobiona cała elewacja, nowe gzymsy, uzupełnione sztukaterie, dużo zostało oryginalnych. W fatalnym stanie były wieżyczki. - W tym roku spadłyby, bo cegły były zupełnie zmurszałe. Wieżyczki zakończone są figurami z czerwonej porcelany, podobnie płaskorzeźba umieszczona centralnie – objaśnia właściciel. Elementy dekoracyjne nad okienkami w dachu oraz zabytkowe schody z piaskowca odtworzył Wiesław Kuźniar ze Szczawna – Zdroju, ceramik specjalizujący się w pracach artystycznych i konserwatorskich.

Z trzech stron zrobiony jest nowy dach. – Chcemy przed zimą dach skończyć. Specjalnie dla tego obiektu wyprodukowane zostały pomniejszone dachówki w odpowiednim kolorze. Ten budynek wart jest takich dachówek – mówi właściciel, z wykształcenia ceramik, były pracownik Fabryki Porcelany „Krzysztof” i Fabryki Porcelany „Wałbrzych”. – Nie była wymieniana stara więźba dachowa, tylko prostowana i regenerowana – tłumaczą Przemysław Suchara i Piotr Gradowski z firmy KZ – Konstruktor Waldemar Ciesielski z Wałbrzycha.

- Chcemy przywrócić budynkowi oryginalny wygląd i charakter w lepszym stopniu niżby sobie pani konserwator Barbara Obelinda życzyła – mówi z radością w głosie właściciel obiektu. To była ostatnia chwila, by obiekt uratować przez bezpowrotnym zniszczeniem.

Do końca października oddany zostanie do użytku parter. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone są na biura. W piwnicach, które są byłymi schronami, będzie sala odnowy biologicznej, jacuzzi, siłownia i basen dla pracowników.

Właściciel zwraca się do mieszkańców Wałbrzycha z apelem, by informowali go o posiadanych zdjęciach, dokumentach, danych na temat wyglądu wnętrza budynku. Kontakt palac.walbrzych@wp.pl oraz www.palac.walbrzych.pl

Czytaj również

Przyjedzie Duda

Przychodnia "Krzysztof" przyjmuje zapisy

Basen już czynny

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~aaa 29-08-2009 17:22
Znów ta przpiękna budowla będzie cieszyła oko, bo aż żal był patrzeć jak ten piękny budynek niszczeje. Na szczęście znajdują się ludzie, którzy dostrzegaja potencjał w takch miejscach i przywracają im życie. Oby więcej takch inwestorów to może Wałbrzych będzie miał szanse dołączyć do poziomu innych maist, bo teraz jest daleko w tyle...
~Joanna 30-08-2009 16:03
Nareszcie znalazła się osoba, która bierze w ręce ten piękny obiekt, który ma równie piękną i burzliwą historię. Mam przyjemność pisać o tym Pałacu w mojej pracy licencjackiej i mam nadzieję, że będzie on miał równie bogatą funkcję jak przed laty. Myślę, że właściciel nie będzie nas długo trzymał w niepewności i otworzy obiekt jak najszybciej będzie to możliwe. Osobiście nie mogę się doczekać kiedy tam wejdę i zobaczę pięknie i tajemnicze wnętrza. Szkody tylko by było, żeby ściany oraz fasadę budynku pokryć pstrokatymi plakatami, kolorowymi reklamami, ponieważ ten obiekt zasługuje na szacunek. Mało jest w Wałbrzychu typowych obiektów, które noszą miano zabytku i to nie byle jakiego. :)
~aaa 31-08-2009 21:41
Pani Joanno, chętnie byśmy poczytali o historii tej budowli - może coś więcej na ten temat...
~Limciu 6-09-2009 0:01
Super !!! Stary Zdrój powoli odżywa. Jeszcze jakby koś przerobił ruinę po hotelu SUDETY z naprzeciwka na Mariotta lub chociaż Holiday Inn, to nie wstyd byłoby zabrać znajomych z innych miast na spacer po dzielnicy.
~ 13-11-2010 14:11
Kto może mi podać kontakt do właściciela pałacu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Aby sprzedać mieszkanie we Wrocławiu, musisz dobrze się przygotować

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Upamiętnili rocznicę

Regulują Szczawnik

Duda w Wałbrzychu