MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 28 maja
im. Jaromira, Justyny

Otwarcie Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 14 kwietnia 2016, 14:56
Aktualizacja: Piątek, 15 kwietnia 2016, 10:12
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno–Położniczym im. E. Biernackiego w Wałbrzychu odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałego Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków, w którym znajdą się nowoczesne poradnie i gabinety diagnostyczne.

W uroczystości otwarcia obiektu udział wzięli między innymi Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, Bartosz Masternak - Konsul Honorowy Królestwa Norwegii a także krajowi konsultanci do spraw położnictwa, neonatologii i perinatologii.

- Ten obiekt umożliwia kobietom korzystanie z bardzo dobrej opieki w dziedzinie ginekologii, położnictwa, neonatologii. Zapraszamy mamy z wcześniakami, zapraszamy dzieci na rehabilitację, zapraszamy mamy do skorzystania z poradni patologii ciąży, czy poradni ginekologicznej. Zapraszamy też dziewczęta do skorzystania z poradni ginekologicznej dla dziewcząt, którą tutaj uruchomimy. Obiekt będzie z pewnością bardzo dobrze służył dzieciom i mamom - powiedziała Alicja Daleczko - dyrektor szpitala.

Budowa Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków została zrealizowana w ramach projektu "Mały DolnoŚlązak - program poprawy opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego". Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 6 100 000 złotych, z czego 4 600 000 złotych stanowiły środki pochodzące z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, kwota 1 200 000 złotych to środki pochodzące z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego a kwota 300 000 złotych to środki własne wałbrzyskiego szpitala. Powstanie tego obiektu przyczyni się do podniesienia jakości opieki i zwiększenia komfortu pacjentów. W obiekcie znajdą się nowocześnie wyposażone gabinety diagnostyczne i poradnie a także pokoje z łazienkami dla oddziału położniczego, działające w systemie "matka z dzieckiem". Będą też pokoje dla mam wypisanych ze szpitala, ale karmiących noworodki znajdujące się na oddziale intensywnej terapii i patologii noworodka.

- Jesteśmy w szpitalu, który od zawsze był bardzo dobry. Ten szpital od wielu lat wyznacza najwyższe standardy w opiece ginekologicznej. Ciągle rozwijająca się w Wałbrzychu opieka szpitalna od wielu lat jest na znacznie wyższym niż średni poziomie, zarówno merytorycznym jak i poziomie infrastruktury. Niezwykle ważne jest to, że pieniądze inwestowane są w cały region. Mieszkańcy wszystkich obszarów Dolnego Śląska, nie tylko Wrocławia, potrzebowali, potrzebują i będą potrzebować opieki na każdym etapie na najwyższym poziomie. Czynione są starania, żeby ta opieka była w sposób zrównoważony dostępna wszędzie na terenie całego województwa. Nasz obszar, przez lata doświadczony, tego zrównoważenia opieki potrzebował, potrzebuje i będzie oczekiwał w najbliższych latach bardziej niż szybciej rozwijające się obszary w Polsce - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Projekt Mały DolnoŚlązak" został wdrożony w latach 2008-2014 z inicjatywy Zarządu Województwa Dolnośląskiego a placówki, które podjęły się jego prowadzenia otrzymały znaczne wsparcie finansowe z budżetu wojewódzkiego. W ramach inwestycji realizowane są zakupy aparatury i sprzętu medycznego - aparatów USG i KTG, łóżek porodowych, aparatów wspomagających oddech, kardiomonitorów, inkubatorów, pulsoksymetrów, czy pomp infuzyjnych. Ważną częścią projektu są również działania nieinwestycyjne, takie jak podnoszenie kwalifikacji kadry medycznej, szkolenia i warsztaty dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, badania profilaktyczne, badania bakteriologiczne, badania ultrasonograficzne noworodków, USG kardiologiczne, USG stawów biodrowych, USG przezciemiączkowe, programy dla szkół rodzenia czy pogotowie laktacyjne.

- To nie jest projekt, który dotyczy jednego szpitala. W projekcie uczestniczy dziewięć szpitali. Co bardzo istotne uczestniczą w nim szpitale, których organy założycielskie są różne. Mamy sześć szpitali marszałkowskich, jest szpital uniwersytecki, ale są też szpitale prowadzone przez inne podmioty - w tym przypadku powiaty. Istotne jest to, że jeżeli mamy pewną ideę, chcemy coś poprawić, podnieść na znacznie wyższy poziom, to potrafimy się porozumieć, potrafimy się dogadać. Jeżeli chodzi o wydatki na służbę zdrowia, szczególnie na infrastrukturę, Województwo Dolnośląskie jest ewidentnie województwem wiodącym w kraju - powiedział Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W projekcie uczestniczą następujące placówki: Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu - Lider Projektu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Szpital Specjalistyczny im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu i Milickie Centrum Medyczne Sp. z o. o.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamek znów otwarty

Raport prezydenta

Kasa na inwestycje

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Kalina 14-04-2016 16:57
Gratulacje dla LIDERA PROJEKTU czyli Szpitala w Wałbrzychu i Pani Dyrektor
~tato 14-04-2016 21:29
Jestem przekonany, że obecność w zespole znanego fizjoterapeuty - mgr Radwanskiego jest tym, na co czeka wielu rodziców i to nie tylko z naszego powiatu. Oby tylko lekarze mieli świadomość jak potrzebna jest staranna i systematyczna rehabilitacja a nie jakieś domowe masaże co jakiś czas!
~anna 14-04-2016 21:32
gratulacje dla twórców projektu i dla Pani Dyrektor

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Giełda wciąż nieczynna

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Co słychać w Wałbrzychu?

Rusza nabór

Wiosna odporna na wirusa