MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Oszustwo na bon

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Czwartek, 13 sierpnia 2020, 6:45
Aktualizacja: Piątek, 14 sierpnia 2020, 7:40
Autor: red
Fot. pixabay.com
Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polska Organizacja Turystyczna. W Internecie pojawiają się oferty osób, którzy próbują sprzedać bon oraz oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług. Każdy powinien pamiętać, że z bonu skorzystać mogą tylko osoby uprawnione.

Jak dotąd Polacy aktywowali 363 tys. bonów. Złożyli także 19,1 tys. wniosków o dodatkowy bon w związku z posiadaniem przez dziecko stopnia niepełnoprawności. Zostało wykonanych już 14,0 tys. płatności bonami na kwotę ok. 10,3 mln zł. Całkowicie wykorzystanych zostało 9,7 tys. bonów. Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania.

Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też bon aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.
- Dlatego nasza platforma internetowa notuje rekordy w liczbie założonych profili. Tylko wczoraj zarejestrowało się u nas 100 tys. nowych użytkowników. To absolutny rekord – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Obecnie na PUE ma swój profil już ok. 5 mln osób - dodaje.

Przypominamy też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci ZUS mają dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do tych danych.
- Założyć swoje indywidualne konto na PUE jest naprawdę łatwo. Nie należy korzystać z płatnych usług „pośredników”. Konto można założyć online m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący jak to zrobić – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego, powinien kontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: bon@zus.pl . Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS każdy zainteresowany uzyska też w każdej placówce ZUS.

Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą, którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
1
17%
Smuci
1
17%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Ekologicznie w Wałbrzychu

Zalewski i Gadowski

Szczepienia i ostrożność

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Oszusty! 13-08-2020 16:15
Policja zidentyfikowała różne oszustwa i ich metody. Takie przestępstwa najczęściej popełniane są metodami: "na wnuczka", "na policjanta", "na pana z elektrowni" i nowa "na bon turystyczny". Jednak prawdziwym, negatywnym hitem o największej liczbie ofiar wśród seniorów jest jednorazowa, oszukańcza akcja "na obietnice wyborcze Dudy i PiSu"! Tym sposobem banda cwaniaków przewaliła cały kraj na kilka lat!
~Moherowy Pisior 14-08-2020 9:19
Tak się nie godzi. To nie po bożemu.
~ 9-09-2020 14:35
Jestes Wasc trolem i glabem kapuscianym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraca pociąg do Kłodzka

Uciążliwości jeszcze potrwają

Narodowe czytanie

Ulica Europejska

Termometry dla szkół