Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5300
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ornitolodzy na Podzamczu

Piątek, 11 czerwca 2010, 12:41
Aktualizacja: 20:07
Autor: Sven
Wałbrzych: Ornitolodzy na Podzamczu
Szpak
Fot. Krzysztof Żarkowski
Od dwóch tygodni na wałbrzyskim Podzamczu można spotkać jednego, czasem kilku ludzi, którzy chodzą, siedzą na ławce lub fotografują. Zdarza się, że nagle gdzieś biegną machając rękami albo wpatrują się w korony drzew.

Wszystko to dzieje się na terenach rekreacyjnych pomiędzy ulicami: Grodzką i Hetmańską. Jest to ulubione miejsce do spacerów z dziećmi lub psami. Na ławeczkach odpoczywają emeryci, a miłośnicy nalewek dyskretnie opróżniają butelki ze swoją ambrozją. Ludzie odpoczywają, ale też obserwują. Także z okien okolicznych budynków. Niekiedy nawet przy użyciu lornetek. Skutkiem obserwacji jest wymiana poglądów na temat niecodziennej sytuacji.

Pojawił się pogląd, że ci mają jakieś niecne zamiary. Fotografują mieszkania i samochody, przygotowując się do ograbienia mieszkańców okolicznych bloków. Zaskoczonym obserwatorom ptaków doniosła o tym jedna ze spacerujących pań. Przez chwilę mieli nawet obawę czy w końcu nie przyjdzie ktoś mocno zdenerwowany w celu wymierzenia „złodziejom” sprawiedliwości. Jak dotąd nikt nie przyszedł. Nie wezwano także policji.

Pozostaje wyjaśnić obecność ornitologów w środku wielotysięcznego osiedla. Powodem jest niewielki ptaszek – czeczotka, który upodobał sobie Podzamcze i postanowił się tu osiedlić. Mieszkańcy osiedla mogą czuć się „wyróżnieni”, ponieważ czeczotki to w Polsce ptak niezwykle rzadki i podlega on ścisłej ochronie gatunkowej. Zamieszkuje Tatry, Karkonosze, Góry Izerskie i Słowiński Park Narodowy. Zwykle gnieździ się w kosodrzewinie i żywi nasionami, szczególnie brzozy. Czasem jada owady. Czeczotka ma wielu wrogów, ponieważ jest mała i praktycznie bezbronna. W sumie, w całym kraju ich liczba nie przekracza 150 par. Na Podzamczu prawdopodobnie są dwie pary. Piszemy - prawdopodobnie, ponieważ czeczotka jest ptakiem trudnym w obserwacji. W literaturze można spotkać sporo rozbieżności dotyczących jej zwyczajów i zachowań.

W miejscu, o którym mowa, żyją także inne gatunki ptaków: kosy, grubodzioby, szpaki, grzywacze oraz kwiczoły. Te ostatnie mają ciekawy sposób obrony przed wrogami. Jest nim masowe „ostrzeliwanie” kałem. Taki los spotkał kilka dni temu młodą srokę, która, jak to sroka, gapiła się z gałęzi na ich gniazda. Na tej ochronie skorzystały czeczotki, gnieżdżące się po sąsiedzku. A sroka, cóż, siedziała potem, osowiała, pod krzakiem. W końcu uciekła.

Praca ornitologów na Podzamczu ma wymiar naukowy i przyczyni się do lepszego poznania czeczotek jako gatunku. A poza tym, czyż nie jest przyjemna świadomość, że te sympatyczne i kompletnie niegroźne stworzenia chcą mieszkać obok nas – ludzi?

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group