MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Ogólnopolska Konferencja Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 4 listopada 2012, 6:30
Aktualizacja: 20:09
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
W dniach 26–28.10.2012 roku w Zamku Książ w Wałbrzychu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Był to III cykl pt. "Turystyka niepełnosprawnych – trasy przyjazne osobom niepełnosprawnym" zorganizowana w Wałbrzychu z okazji 20–lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wałbrzychu. Cykl I odbył się w kwietniu w Ząbkach, a II we wrześniu w Lubinie.

W Konferencji wzięło udział około 250 osób. Były to dzieci i młodzież niepełnosprawna z rodzicami (opiekunami). Przedstawiciele organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi oraz zaproszeni goście.

Konferencja rozpoczęła się w piątek o godz. 14:00 serią wykładów na temat turystyki osób niepełnosprawnych zakończonych zwiedzaniem Zamku Książ. Zwieńczeniem dnia była kolacja integracyjna w Zamku w Sali Kominkowej.

W sobotę 27 października Bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Mszy św. w kaplicy Zamku Książ z okazji 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Wałbrzychu.

- Niepełnosprawni są dla ludzi w pełni zdrowych wyrzutem sumienia - powiedział w homilii bp Dec. Pokazują nam na czym polega prawdziwa miłość i uczą nas jak tę miłość realizować -dodał.

Po Mszy św. odbyła się dalsza część konferencji poświęcona dzieciom niepełnosprawnym, podczas której bp Dec wygłosił wykład pt.: "Człowiek jako pielgrzym". Potem zabrał głos Dyr. Wydz. ds. Osób Niepełnosprawnych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Mańkowski. Możliwości zwiedzania Zamku Książ przez osoby niepełnosprawne przedstawiła Magdalena Woch.

Następna część poświęcona była jubileuszowi Wałbrzyskiego Koła. Członkowie Koła zaśpiewali specjalnie napisany i przygotowany Hymn Koła, odbył się również specjalnie przygotowany spektakl teatralny w wykonaniu członków stowarzyszenia pt. "Stworzenie Świata". Wicewojewoda Dolnośląski Pani Ewa Mańkowska wręczyła w imieniu Prezydenta RP 3 srebrne Krzyże Zasługi a Kurator Dolnośląska Pani Beata Pawłowicz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Zostały wręczone również odznaczenia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci: Medale im. Dr. H. Jordana, Złote i Srebrne Odznaki "Zasłużony Działacz TPD", "Przyjaciel Dziecka" i "Serce na Dłoni". Dzień zakończył się Balem Integracyjnym w Sali Balowej Zamku Książ.

Niedziela była dniem podsumowania Konferencji oraz omówieniem spraw bieżących Towarzystwa. Po obiedzie goście rozjechali się do domów.

Lista odznaczonych na jubileusz XX-lecie Koła.

Odznaka Specjalna Krajowego Komitetu "Serce na Dłoni":
1. Kuria Biskupia Diecezji Świdnickiej w Świdnicy.
2. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu
3. Urząd Miejski w Wałbrzychu

Srebrny Krzyż Zasługi:
1. Bronisława Szuhart
2. Eleonora Piątek
3. Antoni Piątek

Medal Komisji Edukacji Narodowej:
1. Małgorzata Urbanowicz

Medal Dr H. Jordana:
1. Urszula Polowy
2. Zuzanna Kipińska

Złota Odznaka Zasłużony Działacz TPD:
1. Barbara Popławska
2. Elżbieta Mańczuk

Srebrna Odznaka Zasłużony działacz TPD:
1. Małgorzata Sieńko
2. Janina Pawłowska
3. Małgorzata Błaszczyk

Odznaka "Przyjaciel Dziecka":
1. Zbigniew Nawrot
2. Tomasz Szuhart
3. Monika Koclęga
4. Małgorzata Wiśniewska

Odznaka "Serce na dłoni":
1. Ewa Kozioł
2. Leokadia Lemberger
3. Joanna Pawłowska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wymień ogrzewanie

Zderzenie na Piaskowej

Absolutorium dla burmistrza Mieroszowa

Szełemej w Chwaliszowie

Lato w żłobku

Książ w średniowieczu

Przyjedzie Duda

Interaktywne gry