MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Oficjalnie rozpoczęły się XXII Polsko–Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 16 września 2011, 16:58
Aktualizacja: 17:02
Autor: Sven
Fot. Sven
Inauguracja odbyła się w czwartek, 15 września, czyli w dniu patronki Wałbrzycha – Matki Bożej Bolesnej.

Uroczysta msza odprawiona przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca miała niecodzienną oprawę muzyczną, a wierni wypełnili całą kolegiatę pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów. Usłyszeliśmy chorały gregoriańskie, a także „Muzykę na uroczystość Matki Bożej Bolesnej” Tomasza Kulikowskiego.

XXII Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej to cykl imprez, które odbywają się od połowy sierpnia w miejscowościach polsko-czeskiego pogranicza. W sumie odbędzie się ich sześćdziesiąt pięć w dwudziestu dziewięciu miejscowościach.

Data oficjalnej inauguracji XXII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie była przypadkowa. 15 września jest dniem patronki Wałbrzycha – Matki Bożej Bolesnej. Jej figura na co dzień znajduje się w najstarszym wałbrzyskim kościele pod jej wezwaniem, znajdującym się przy Placu Kościelnym. Podczas czwartkowej mszy zajmowała honorowe miejsce przed ołtarzem. Po nabożeństwie procesja wiernych odprowadziła Pietę na jej stałe miejsce.

Przypomnijmy, że Matka Boża Bolesna została patronką Wałbrzycha w 2010 roku, ale zanim do tego doszło, 27 marca 2009 roku Rada Miasta po pełnej emocji dyskusji przyjęła uchwałę ustanawiającą Matkę Bożą Bolesną patronką Wałbrzycha. Wtedy też rozpoczęła się procedura kościelna. Na początku roku 2010 do kurii biskupiej w Świdnicy wpłynęła pozytywna odpowiedź z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. Trzeciego maja wiadomość została uroczyście zakomunikowana wałbrzyszanom. Od tego momentu dzień 15 września stał się dniem Matki Bożej Bolesnej – patronki Wałbrzycha.

Czytaj również

Oświetlenie budzi emocje

Petycja do prezydenta

Ma być bezpieczniej

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 16-09-2011 21:06
A kościół św.Aniołów Stróżów został KOLEGIATĄ, o czym nikt nie mówi i nie pisze ... a szkoda bo cały czas mówi się ,,czerwony kościół " szok...
~antek 17-09-2011 2:46
Czerwone pajaki ze Swidnicy maja w d...ie Walbrzych !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odkryją górnicze tajemnice

Radny straci mandat?

Upamiętnią generała

Zabytkowe perełki

Wałbrzych spadł w rankingu