MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Oficjalne otwarcie ITS

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 16 maja 2019, 16:11
Aktualizacja: Piątek, 17 maja 2019, 8:57
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie znajdującego się w Rynku Centrum Sterowania Ruchem i Monitoringu Wizyjnego.

W uroczystości oprócz władz Wałbrzycha, przedstawicieli miejskich służb drogowych, wykonawców, przedstawicieli straży miejskiej, policji i straży pożarnej udział wzięła również komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej - Elżbieta Bieńkowska.

W ramach projektu uruchomiono inteligentny system sterowania ruchem, usprawniający ruch samochodowy i autobusowy, co przyczynia się do redukcji emisji spalin, a teren miasta Wałbrzycha w jego granicach administracyjnych został objęty monitoringiem. ITS obejmuje system zarządzania ruchem, system detekcji parkingowej, system zarządzania transportem publicznym, system dynamicznej informacji przystankowej, system monitoringu wizyjnego i system sterowania oświetleniem miejskim. O szczegółach mówił Ryszard Błażnik - kierownik ITS:

- Zadań jest wiele. Podstawowe zadanie to kierowanie ruchem, sterowanie oświetleniem na skrzyżowaniach. Objęliśmy tym systemem 17 skrzyżowań. A oprócz tego nadzór nad transportem publicznym, czyli nad autobusami miejskimi, informacja pasażerska, informacja parkingowa - kierowanie do 5 parkingów miejskich, które w sumie oferują około 500 miejsc parkingowych. Mamy aplikację mobilną i stronę internetową, na której te wszystkie dane przekazujemy mieszkańcom. Poprzez wykorzystanie systemu nadzorującego oświetlenie na skrzyżowaniach możemy rozładować korki. System jest adaptacyjny. Pozwala nam na bieżąco monitorować jak autobusy poruszają się po mieście, korygować rozkłady jazdy i ewentualnie jeżeli autobus na jakiejś linii jest spóźniony z przyczyn obiektywnych to poprzez nadanie priorytetu dla transportu przydzielamy zielone światło, co ma sprawić, że autobus będzie jechał zgodnie z rozkładem, a pasażerowie nie będą oczekiwali na przystanku. To przedsięwzięcie ma też na celu, żeby Wałbrzyszanie zechcieli się przesiąść z aut prywatnych do autobusów. To jest ogólne przedsięwzięcie, które ma na celu ograniczenie niskiej emisji. Jednym z jego elementów jest właśnie Centrum Sterowania Ruchem. Jeżeli chodzi o monitoring mamy 146 kamer. Kamery obserwują ciągi komunikacyjne jak również te miejsca, w których Wałbrzyszanie przebywają, gdzie odpoczywają, gdzie chcą się czuć bezpiecznie. Mamy już w planie następne kamery.

ITS stworzono w ramach projektu ”Ograniczenie niskiej emisji w Wałbrzychu poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji wyniósł 11 milionów złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

13
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
14%
Złości
15
43%
Przeraża

Czytaj również

Gostków – żywa pamięć

Uchwała krajobrazowa

Połączenie WORD–ów

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Tolek 16-05-2019 19:28
To jest polityka ożywiania wałbrzyskiego rynku...
~Kobi 16-05-2019 23:30
do: ~Tolek (19:28)
Chyba martwego.Rynek to tylko czarna plama Wałbrzycha
~v7 16-05-2019 19:42
Czip w aucie, tel, kamera w laptopie, tv, na ulicach, to jest ta wolność o której tak pieją liberałowie, do tego akcja szczepimy, bo myślimy i mamy komplet dla lemingów. Za wodę w Marciszowie już zapłaciliśmy, a nie zmieniono dr na swojego i kwita😀
~Cichy 16-05-2019 20:55
Szanuję Prezydenta, ale w towarzystwie tej "persony" nawet przecięcia wstęgi przy otwarciu szaletu miejskiego nie chciał bym uczestniczyć. Traci wizerunek... (to tylko moja opinia)
~Bareja 16-05-2019 21:03
11 melonów, brawo moja szkoła 😁
~mike tyson 16-05-2019 21:08
niepotrzebnie Szełemej angażuje się w kampanię wyborczą. Żyruje tym samym podejście tego środowiska do spraw państwa. Nie będę się rozwijał bo mnie mdli, jak o tym podejściu myślę. Czego oczekuje , talonu na kolacje do "Sowa i przyjaciele"?
~Zolza 16-05-2019 21:22
To jest ta sama pani od sorry ale taki mamy klimat. Wstyd panie prezydencie kogoś takiego zapraszać. No cóż trafił swój na swego. Jeszcze raz wstyd
~olo 16-05-2019 21:25
kamery obserwują i co z tego ??? Ze obserwują to co samochody osobowe są kierowane z wrocławskiej na pocztową czy jak ??
~wyzwalacz 17-05-2019 6:15
do: ~olo (21:25)
No właśnie . NA była mowa ze te kamery zabezpieczone są jakimiś filtrami na oknach przed podglądaniem mieszkan.Jaka jest gwarancja że potencjalni zboczency mogący obsługiwać kamery nie będą zaglądać kamerami przez okna? Co to jest,więzienie jakieś?
~hgfx 17-05-2019 9:41
Ale sie Bieńko0wska posunęła, wygląda fatalnie. Kiedys to była ładna kobieta, synekura nie służy? A propos ruchu drogowego: kto zdjął sekundniki ze skrzyzowań wyświetlające czas do zmiany świateł? Kto i po co włączył światła koło KFC/Netto? Za mało korków? Zacznijcie mysleć, zamiast komputeryzować ruch drogowy.
~Anoda 17-05-2019 10:45
TW "Sziwa" i wstęga.Fajnie że awansował z komendanta na kierownika.Tylko wyłysiał z lekka moralista za dychę.Zapewne dręczy go sumienie za tych co podkablował.Smiech na sali a Wrocławska jeszcze bardziej zakorkowana niż poprzednio.
~Rodak 17-05-2019 11:31
Zapraszając Elżbietę Bieńkowską do Wałbrzycha, chyba nikt z włodarzy miasta do końca nie przemyślał takiej decyzji. Raczej nie wypada zapraszać osoby skandalicznie wypowiadającej się w aferze taśmowej i szkodzącej Polsce w Parlamencie Europejskim. Po co zaprasza się ludzi zamieszanych w różnego rodzaju afery. Takie gesty tylko szkodzą wizerunkowi miasta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Petycja do prezydenta

Dorodny ślimak

Nowy prezes WSSE

Ograniczone dożynki

Wałbrzych spadł w rankingu