MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

Obchody Dnia Wolności w Jedlinie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Jedlina-Zdrój
Środa, 5 czerwca 2019, 8:17
Aktualizacja: 8:59
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
W Jedlinie–Zdroju, podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce, odbyły się wczoraj uroczystości związane z obchodami 30. Rocznicy Wyborów 4 czerwca.

W Jedlinie-Zdroju Miejskie Obchody 30. Rocznicy Wyborów 4 czerwca 1989 rozpoczęły się o godzinie 12.00 pod Obeliskiem przy Urzędzie Miasta, gdzie złożono kwiaty i przypomniano wydarzenia sprzed 30 lat, a młodzież z jedlińskiej szkoły zaprezentowała piosenki patriotyczne. Następnie w Pawilonie Zdrojowym przy Placu Zdrojowym odbyła się prelekcja dotycząca wydarzeń roku 1989. O szczegółach pierwszych w powojennej historii Polski częściowo wolnych wyborów mówił Krzysztof Budnik - prawnik, polityk, Poseł na Sejm II kadencji, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji za rządów Jerzego Buzka.

Przypomnijmy: Dzień Wolności i Praw Obywatelskich to święto ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 24 maja 2013 roku. Święto ma upamiętniać pierwsze po II Wojnie Światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Wybory zostały przeprowadzone 4 i 18 czerwca 1989 roku. Odbywały się na zasadach ustalonych w trakcie negocjacji przy Okrągłym Stole. Rządzące ówcześnie władze zagwarantowały sobie 65 procent miejsc w Sejmie, pozostawiając 35 procent kandydatom bezpartyjnym. Wybory do Senatu były całkowicie wolne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Raport z miasta

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Owocna wizyta

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~tow. Wiesław 5-06-2019 21:58
ja w sprawie formalnej. Czy można nazwać dniem wolności dzień, w którym nie było wolnych wyborów ? To przesada, po prostu w tym dniu fortuna uśmiechnęła się do wybranych i piorą oni mózgi społeczeństwu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kwiaty dla bohaterów

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Efektywna kamera

Seans odwołany!