MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 4 maja 2019, 8:31
Aktualizacja: 9:01
Autor: JAZ
Fot. JAZ
Tegoroczne uroczystości obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Wałbrzychu na Placu Magistrackim tuż po godzinie 12.00.

W pierwszej kolejności uczestnicy uroczystości, w towarzystwie licznych pocztów sztandarowych, przemaszerowali w kierunku kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów, gdzie o godzinie 12:30, zaczęła się uroczysta msza święta. Pochód przemaszerował ulicą Gdańską, Rynkiem i ulicą Moniuszki. Wielu postronnych uczestników nie odstraszyła niezbyt przyjazna pogoda. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali, kto z oficjeli pokaże się podczas obchodów. Kolejnym etapem uroczystości był ponowny przemarsz uczestników z kościoła na Plac Kościelny, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości
złożono kwiaty, oddano hołd uczestnikom wydarzeń z 1791 roku.

Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania państwa polskiego przed utratą suwerenności. Był to w owym okresie dokument przełomowy, daleko wyprzedzający epokę. Warto pamiętać, że Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Miała dać ojczyźnie czas na swobodną odbudowę państwowości. Paradoksalnie jednak przyspieszyła kolejny rozbiór. Mocarstwa, które widziały w niej zagrożenie dla swojej dominacji, doprowadziły do ponad 100 letniej okupacji ziem polskich. Pomimo przeciwności losu, konstytucja ta stała się zalążkiem do powstawania późniejszych dokumentów tego typu w naszym kraju. Postępowe zapisy w majowej ustawie, w perspektywie czasu, pozwoliły Polsce trwać w swojej państwowości.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stroje sportowe – jak rozpoznać, które są wysokiej jakości?

Petycja do prezydenta

Nowy prezes WSSE

Na opiekę wytchnieniową

Książ w technikolorze

Glapiński kończy karierę

Wakacyjne atrakcje

Uchwała krajobrazowa