Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 3506
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno Zdrój: O obwodnicy dyskutowano również w Szczawnie Zdroju

Piątek, 22 listopada 2013, 10:35
Aktualizacja: 14:57
Autor: PAW
REGION, Szczawno Zdrój: O obwodnicy dyskutowano również w Szczawnie Zdroju
Fot. Robert Bajek
Budowa obwodnicy wywołuje emocje nie tylko wśród mieszkańców Wałbrzycha, ale także Szczawna Zdroju. Świadczy o tym wczorajsze spotkanie.

Spora grupa mieszkańców Szczawna Zdroju spotkała się z przedstawicielami Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz przedstawicielami firmy projektowej Lafrentz z Poznania, która przygotowała trzy warianty przebiegu obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna Zdroju.
- Wiem, że zdania na temat budowy tej obwodnicy są podzielone i rozumiem niezadowolenie tych mieszkańców, którzy są zagrożeni wyburzeniem domów czy wywłaszczeniem, ale ta inwestycja jest koniecznością – tłumaczy burmistrz Szczawna Zdroju Tadeusz Wlaźlak. – Obecnie w naszym mieście ruch jest zbyt duży, stanowi olbrzymią uciążliwość i stanowi zagrożenie, że nasza gmina straci status uzdrowiska.

Joanna Jurczyk z DSDiK we Wrocławiu, poinformowała, że spotkania, które odbyły się w Wałbrzychu i Szczawnie Zdroju, są dopiero I etapem inwestycji i etapem tę inwestycję przygotowującym.
- Prace przedprojektowe to istotny moment, bo trzeba wybrać wariant przebiegu obwodnicy, który będzie najbardziej odpowiadał mieszkańcom – mówi Joanna Jurczyk.

Wiele wątpliwości i wiele pytań mieli przybyli na spotkanie mieszkańcy Szczawna. Mirosław Macko dopytywał, ile konkretnie wyburzeń czeka mieszkańców w zależności od wyboru poszczególnych wariantów.
- Ta sytuacja wywołuje niepokoje społeczne. Podobno ostatni wariant jest najkorzystniejszy dla ludzi, ale obawiam się, czy działania ekoterrorystów nie zablokują tego wariantu – mówi Mirosław Macko.

Jak poinformował inż. Dariusz Jarysz z firmy Lafrentz, pierwszy wariant zakłada wyburzenie łącznie (Wałbrzych i Szczawno Zdrój) 36 budynków, w tym 18 mieszkalnych, drugi wariant zakłada wyburzenie łącznie 11 budynków, w tym 5 mieszkalnych, a III wariant zakłada wyburzenie 6 budynków, w tym 3 mieszkalnych. Koszt budowy obwodnicy oscyluje w okolicach 170 milionów złotych.

Jest jednak również spora grupa mieszkańców, którzy uważają, że III wariant, który jest najkorzystniejszy dla ludzi ze względu na najmniejszą liczbę wyburzeń, jest bardzo niekorzystny dla środowiska.
- Po pierwsze, dlaczego nikt wcześniej nie pytał mieszkańców o zgodę na prowadzenie tak wielkiej inwestycji? – pyta Lilianna Piotrowska. – To przecież jest nasze miejsce na ziemi. Powinniśmy się zastanowić, co będzie po wybudowaniu tej obwodnicy. Będziemy żyć w sieci hipermarketów i dróg, a chyba nie tego chcemy. Z czego będą korzystać mieszkańcy Szczawna Zdroju i Wałbrzycha, kiedy dopuścimy do niszczenia środowiska.

Mieszkańcy podnosili również kwestię braku odpowiednich informacji dotyczących poszczególnych wariantów.
- Dlaczego wariantów zakładających przebieg obwodnicy nie można znaleźć w Internecie. Mamy XXI wiek i to powinno zostać mieszkańcom i zainteresowanym udostępnione – mówił mieszkaniec Szczawna Zdroju. – Sam zauważyłem, że od około 2 lat w okolicach Chełmca zaczęły się pojawiać tabliczki informujące o rzadkich roślinach czy zwierzętach, a wcześniej tego nie było. Nie mam osobiście nic przeciwko przyrodzie, ale te działania powinny być wyważone.

Inżynier Dariusz Jarysz poinformował, że w najbliższym czasie warianty, które przygotowała firma Lafrentz, znajdą się na stronie internetowej DSDiK we Wrocławiu.
- To spotkanie ma na celu wprowadzenie mieszkańców Szczawna Zdroju w temat, ale mogę zapewnić, że my będziemy robić wszystko, żeby cały proces był transparenty – zapewnia Dariusz Jarysz.

Zdaniem Stefana Okoniewskiego, budowa tej obwodnicy wcale nie rozwiąże problemów Szczawna Zdroju związanych z nadmiernym ruchem samochodowym.
- To jest rozwiązanie dla Wałbrzycha – twierdzi Okoniewski. – Położenie Szczawna powoduje, że kierowcy nawet po wybudowaniu tej obwodnicy będą jeździć przez nasze miasto. Najważniejszą sprawą jest uruchomienie obwodnicy zachodniej Wałbrzycha – dopiero to odciążyłoby Szczawno.

Natomiast Witold Gudzowski jest gorącym zwolennikiem budowy obwodnicy, ale uważa, że optymalny jest drugi wariant.
- Obwodnica musi powstać, bo jesteśmy odcięci od świata, bo nie mamy odpowiedniego systemu dróg – mówi mieszkaniec Szczawna. – Teraz powinniśmy się wspólnie zastanowić, jak budować tę obwodnicę, by wyrządzić jak najmniejsze szkody społeczne, choć takie szkody są w tym przypadku nieuniknione. Uważam też, że ostatni wariant jest najgorszy, bo zrujnuje środowisko, zniszczy miejsca zielone, miejsca wypoczynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group