Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 8228
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O Madagaskarze w Bibliotece pod Atlantami

Czwartek, 28 listopada 2013, 10:50
Aktualizacja: Piątek, 29 listopada 2013, 9:18
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: O Madagaskarze w Bibliotece pod Atlantami
Fot. Robert Bajek
„Madagaskar – w poszukiwaniu pingwinów” – pod taką nazwą wczoraj w Czytelni Czasopism wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami odbyło się spotkanie z Andrzejem Wojtoniem, który dzielił się ze słuchaczami swoimi wrażeniami z wyprawy na Madagaskar.

Andrzej Wojtoń – nauczyciel geografii, podróżnik, członek Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego, pasjonat wspinaczki, miłośnik eksploracji jaskiń, podczas swoich licznych podróży odwiedził już ponad 100 krajów na wszystkich sześciu kontynentach. Tym razem w barwny i interesujący sposób opowiadał słuchaczom o wyprawie na Madagaskar. Prelekcja wzbogacona była pokazem zdjęć zrobionych przez Andrzeja Wojtonia podczas podróży.

Wyprawa o której mówił podróżnik trwała niecały miesiąc, a to ze względu na fakt, że przy pobycie nie przekraczającym miesiąca nie trzeba mieć wizy, co obniża koszt wyprawy. Okazuje się, że Madagaskar nie jest typowym krajem tropikalnym, za jaki często uchodzi. Podczas pory deszczowej temperatura w ciągu dnia nie przekracza tam 10 stopni Celsjusza, w nocy natomiast spada do 4. Spora część wyspy jest górzysta. Nie są to zbyt wysokie góry – najwyższy szczyt osiąga wysokość około 2800 metrów. Z uwagi na ich kształt i formę stanowią znakomite miejsca do uprawiania wspinaczki. Znajduje się w nich również wiele jaskiń.

Przemieszczanie się po Madagaskarze jest momentami problematyczne, głównie ze względu na brak dróg asfaltowych i małą ilość połączeń, oraz wyjątkową niepunktualność kolei. Podstawowym środkiem transportu jest bus – zwykle wyjątkowo zatłoczony, ale można również wybrać łódkę wydrążoną z pnia drzewa, lub wynająć samochód. Andrzej Wojtoń podczas wyprawy oczywiście korzystał z tych wszystkich trzech środków transportu.

Na Madagaskarze zabytków praktycznie nie ma, ale za to bogato reprezentowana jest fauna i flora. Wśród roślin znajduje się wiele ednemitów – gatunków, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Najliczniejszą grupą występujących na Madagaskarze zwierząt są lemury i kameleony – po kilka gatunków z każdej grupy.

Andrzej Wojtoń opowiadał również o historii Madagaskaru, jego położeniu, ukształtowaniu, klimacie, o nielicznych miastach, o wsiach, ich zabudowie i warunkach życia a także o kulturze, pracy i zwyczajach rdzennych mieszkańców wyspy. Nie zabrakło też słów o miejscowej kuchni, która nie jest zbytnio urozmaicona, a dominuje w niej ryż.

Spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Wojtoniem odbyło się w ramach prowadzonego przez Bibliotekę pod Atlantami cyklu „Akademia Ludzi z Pasją”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group