MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

O księdzu Pieronku

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Sobota, 7 grudnia 2019, 6:34
Aktualizacja: Niedziela, 8 grudnia 2019, 9:08
Autor: red
Fot. organizatorzy
W poniedziałek 9 grudnia o godz. 19:00 w sali kameralnej Teatru Zdrojowego w Szczawnie–Zdroju (ul. Kościuszki 19), odbędzie się spotkanie autorskie z Szymonem J. Wróblem. Ten dziennikarz, reżyser i autor książek rozmawiać będzie o swojej nowej publikacji „Ojciec, czyli o Pieronku” z którą gościł na ostatnich Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

W listopadzie zeszłego roku w Kinie Janosik w Żywcu, oraz Kinie Pod Baranami w Krakowie odbyła się premiera trzeciego filmu Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”. Za ten projekt Szymon po raz trzeci został nominowany i ostatecznie wygrał plebiscyt redakcji Dziennika Zachodniego „Człowiek Roku Żywiecczyzny” w kategorii „Kultura”. Natomiast sam film pokazywany był m.in. na specjalnym pokazie w sejmie RP.

Teraz czas na kontynuację tej filmowej historii. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku pierwszego projektu Szymon „Jego Oczami”, gdzie po filmie nakładem jednego z krakowskich wydawnictw ukazała się książka pod tym samym tytułem. Teraz również tytuł będzie ten sam, co filmu, ale tylko tytuł.

Nakładem wydawnictwa MG, 3 października do księgarń w całej Polsce trafiła książka „Ojciec, czyli o Pieronku”. Powstała ona na bazie mojego filmu dokumentalnego, a uzupełniona została o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, Moniką Olejnik, czy Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim…

Biskup Tadeusz Pieronek - wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję, Unię Europejską, czy miejsce kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć. Kim jest i czy aby nie patrzymy na niego tylko przez pryzmat pojedynczych wypowiedzi? Jaki wpływ na historię tego Biskupa z Żywiecczyzny, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II? Jaki wpływ miała kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty?

W tej bogatej o niepublikowane nigdy zdjęcia i materiały rodzinne książce, Szymon J. Wróbel poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania.
O książce:
- Znakomita książka. Dla zainteresowanych historią, ale i współczesnością. Dla wierzących i dla ateistów. Dla poszukiwaczy sensu życia, ale i dla tych, co chcą poczytać w podróży; anegdoty, zdumiewające ciekawostki, szczególiki z barwnej przeszłości Żywiecczyzny i ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła Katolickiego ostatniego ponad półwiecza, relacjonowanych przez świadka i uczestnika. Cały ciąg wywiadów: jako chętni i gadatliwi rozmówcy m.in. Monika Olejnik, Jerzy Owsiak, Jacek Żakowski, Marek Zając, Janusz Gajos, a także ks. Adam Boniecki, prez. Aleksander Kwaśniewski i wielu innych, do tego jeszcze wiersze Ojca Tadeusza Pieronka – Władysława i solidny wywiad z samym Księdzem Biskupem, postacią niezwykłą, piękną, gdy trzeba krnąbrną, w sumie fascynującą. Polecam. Bardzo.- mówił po przeczytania książki Jacek Fedorowicz aktor, satyryk, dziennikarz, odznaczony przez prezydent Lech Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Człowiek, który zmierza z pokorą do celu, nie traci wiary i zaufania w jego znaczenie. Historia życia księdza Bp Tadeusza Pieronka i jego najbliższych to splot zdarzeń, które w połączeniu z wytrwałością i godnością wprowadzają czytelnika w świat mistycznych uniesień. Przenosi nas…w (z pozoru nieistniejącą już) czasoprzestrzeń i dotyka jej konsekwencji w czasach współczesnych- Mirosław Kowalik z Zespołu Raz Dwa Trzy.

- Gdyby nie było biskupa Pieronka, trzeba by było go wymyślić, tak potrzebna jest jego góralska szczerość i rozsądek. Na szczęście jest, dlatego można było pięknie i prosto go opisać. Książka zaskakuje. Bo to, skąd przychodzimy jest równie ważne jak to, kim jesteśmy- Krzysztof Trebunia-Tutka.

Z książki:

- Kościół, ten, który reprezentuje biskup Pieronek, nie jest Kościołem natarczywym, który wchodzi w życie obywateli z butami, przeciwnie, pokazuje swoje możliwości i zadaje pytanie, czy chcemy do niego dołączyć. Jeżeli nie chcesz być z nami – dziękuję - Jerzy Owsiak.

- Proces demokratyczny był bardzo kruchy, bardzo dużo słów można było wypowiedzieć ze skutkiem katastrofalnym, a biskup Tadeusz Pieronek, reprezentując dogmatyczną instytucję przez swoje niedogmatyczne myślenie, potrafił zbudować niedogmatyczny język dialogu Kościoła. Bez trudu potrafię sobie wyobrazić, że medialnym kontaktem episkopatu jest ksiądz Międlar i mamy wojnę domową, a byliśmy bardzo blisko takich zjawisk - Jacek Żakowski.

- Biskup Pieronek to nie jest taki góralski zakapior, raczej góralski gazda, tak jak mówiłem – człowiek dialogu. Do dzisiaj mu ta cecha została i uważam, że jest to jego wielka zaleta - Prezydent Aleksander Kwaśniewski

- Myślę, że młodzi ludzie są szczególnie wyczuleni na fałsz. W teatrze, który dla wielu jest sztuką udawania, czy nawet wprost udawaniem, domagają się prawdy i trzeba to traktować bardzo poważnie, bo jeśli trafią na jakiś rodzaj oszustwa, pójdą szukać prawdy gdzie indziej.- Janusz Gajos.

Więcej na: www.facebook.com/filmopieronku

Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, oraz „Ojciec, czyli o Pieronku”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
10%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
8
80%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zebrali ponad 8 tysięcy podpisów

Funkcjonalne rozwiązanie

Materac 100x200 Hilding Anders – dla kogo będzie optymalnym wyborem?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~KERIM 7-12-2019 12:59
Z całym szacunkiem,ale o kim mówicie??? O księdzu,który był na usługach partii PO, partii ,która popiera,aborcję na żądanie,podważa wiarę w Boga, dezawuuje wartości rodziny,promuje dewiację i jest przeciwko własnemu krajowi na forum międzynarodowym.Bratał się z komuchami i bronił w swych wypowiedziach systemu słusznie minionego i jego U-beckich członków.Nie bójmy się prawdy,taki to był "piewca wiary i dobry pasterz".
~Ignacy Loyola 7-12-2019 21:18
do: ~KERIM (12:59)
Zaprzańcy z PO i to środowisko tworzą w Polsce społeczeństwo równoległe, podobnie jak islamiści we Francji. Są w mniejszości, ale chcę dyktować większości jak żyć. Mają , swój zestaw autorytetów, a jednym z nich był bp Pieronek. Był, oprócz jeszcze kilku duchownych, jednym z hierarchów tzw. kościoła równoległego. Bardzo przeżywał odsunięcie na margines. Pamiętam, że chodził po redakcjach i pluł jadem na władze kościoła i PIS. Patronem Pieronka była Gazeta Wyborcza.
~Paulina 7-12-2019 15:11
Kwaśniewski Olejnik...😂
~hajertrzodowy 23-12-2019 13:13
do: ~Paulina (15:11)
uzupełniona została o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, Moniką Olejnik, czy Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim… i wszystko jasne !!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzik sprawcą wypadku

Kilka słów o wsparciu dla Wałbrzycha

Tokarczuk nie chce tytułu

Przelew dla Wałbrzycha

Chcą pieniędzy na stadion