Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6419
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O dotacjach dla miejskich instytucji kultury w wałbrzyskim Muzeum

Czwartek, 17 kwietnia 2014, 6:30
Autor: red.
Wałbrzych: O dotacjach dla miejskich instytucji kultury w wałbrzyskim Muzeum
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w wałbrzyskim muzeum odbyła się konferencja prasowa dotycząca dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla miejskich instytucji kultury w Wałbrzychu w roku 2014. Podczas konferencji nie zabrakło też szczegółowego omówienia prac prowadzonych w Muzeum.

- Udało nam się wywalczyć, zdobyć bardzo pokaźnej wysokości środki na nasze instytucje kultury. Jest to kwota 1 355 tysięcy złotych. Kwota ta jest dodatkiem do tego, co miasto normalnie przeznacza na swoje instytucje kultury– powiedział na wstępie Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Wałbrzyskie instytucje kultury złożyły w sumie 19 wniosków o dofinansowanie różnego rodzaju projektów, obejmujących zarówno remonty i modernizację, zakup sprzętu jak i projekty imprez i wydarzeń. Z 19 złożonych wniosków 8 zostało dofinansowanych. Wśród beneficjentów znalazły się takie instytucje jak Muzeum w Wałbrzychu, Zamek Książ, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, Teatr Lalki i Aktora i Wałbrzyski Ośrodek Kultury.

Muzeum w Wałbrzychu na remont bocznych segmentów dachu otrzymało dotację w wysokości 200 tysięcy złotych. Wkład własny w tym zadaniu wyniósł przeszło 371 tysięcy złotych a całość zadania: 571 912 złotych. Tegoroczna inwestycja stanowi kontynuację remontu dofinansowanego w roku ubiegłym. Również ze środków pozyskanych w zeszłym roku został wykonany remont Muzeum i zakup wyposażenia. Zamek Książ na remont pokrycia dachu skrzydła północnego i środkowego otrzymał 500 tysięcy złotych dotacji, przy wkładzie własnym wynoszącym blisko 770 tysięcy złotych. Na budowlano-konserwatorskie roboty remontowe wnętrza Mauzoleum Hochbergów – 75 tysięcy dotacji przy blisko 150 tysiącach złotych wkładu własnego. 100 tysięcy złotych dotacji otrzymał Książ na XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy. W tym przypadku wkład własny wyniósł przeszło 197 tysięcy złotych. Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” otrzymał 100 tysięcy złotych dotacji na zakup wyposażenia dla działań edukacyjnych i artystycznych. Całość tego projektu – „Skok na nową scenę” to kwota 170 tysięcy złotych. Dodatkowo 80 tysięcy dotacji otrzymał ZPiT na zakup nagłośnienia i instrumentów muzycznych o wartości blisko 128 tysięcy złotych. Teatr Lalki i Aktora otrzymał 200 tysięcy złotych dotacji na zakup wyposażenia. Wkład własny Teatru wyniósł w tym wypadku 264 tysiące złotych a całość projektu: 464 tysiące złotych. W roku 2013 zrealizowana została natomiast termomodernizacja budynku TLiA w ramach środków ministerialnych i przy wkładzie własnym Gminy Wałbrzych. Wałbrzyski Ośrodek Kultury na zakup wyposażenia o wartości przekraczającej 253 tysiące złotych otrzymał dotację w wysokości 100 tysięcy.

O pracach prowadzonych w Muzeum i o dalszym funkcjonowaniu obiektu mówił szczegółowo Jacek Drejer – Dyrektor Muzeum w Wałbrzychu:

- Stan techniczny tego budynku był naprawdę fatalny. Prace remontowe zgodnie z planem skończyły się już w grudniu. To co w tej chwili trwa to jest aranżacja nowych przestrzeni ekspozycyjnych. Szczególnie na parterze wszystko zostało praktycznie od zera wykonane. Będzie tu zupełnie nowa ekspozycja. 17 maja przypada Międzynarodowa Noc Muzeów. U nas będzie połączona ze zwiedzaniem tej nowej ekspozycji na parterze. Chcemy, żeby parter był swoistym wprowadzeniem w temat, który dominuje w muzeum, czyli temat porcelany. Żeby tutaj na dole zwiedzający mogli dowiedzieć się wszystkiego o porcelanie - co to jest porcelana, do czego jest potrzebna, jak się ją produkuje, gdzie jeszcze jest wykorzystywana. Pierwsze piętro jest częściowo wyremontowane. Czeka nas zakończenie tego remontu. Sale ekspozycyjne będziemy remontować we własnym zakresie. Na wakacje całość ekspozycji będzie dostępna dla zwiedzających. Jeżeli chodzi o otoczenie Muzeum, to bardzo liczymy na inwestycje na Placu na Rozdrożu. Muzeum będzie w sporej części beneficjentem tych zmian, ponieważ ta inwestycja dosyć mocno ingeruje w teren Muzeum od strony ogrodu, gdzie będzie dodatkowe wejście. Ca za tym idzie zmieni się trasa zwiedzania samego Muzeum. Adaptujemy pomieszczenia na poddaszu, które do tej pory nie nadawały się praktycznie do niczego, nawet jako pomieszczenia magazynowe. W tej chwili dach jest docieplony i wykorzystujemy te pomieszczenia. Powstało tam już archiwum zakładowe. W drugim pomieszczeniu powstaje pracownia digitalizacyjna.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group