MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Niezwykły artysta w głuszyckiej Galerii

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 27 października 2014, 6:25
Aktualizacja: 10:05
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wernisaż Henryka Janasa. Bogaty dorobek artysty można podziwiać jeszcze przez najbliższy miesiąc w Galerii Centrum Kultury–MBP w Głuszycy.

Henryk Janas, na co dzień mieszkaniec Grzmiącej w gminie Głuszyca, to ,,artysta wielu profesji”. Co prawda, jego głównym zajęciem jest metaloplastyka (grawerstwo, brązownictwo, złotnictwo), ale rzeźbi także w drewnie, kamieniu, metalu; ponadto rysuje, maluje obrazy, ale również wykonuje projekty graficzne małej architektury:
medale, statuetki i przedmioty użytkowe.

Podczas wernisażu opowiadał – z ogromną dawką humoru - o początkach swojej twórczości, inspiracjach, powstałych dziełach, ale także chętnie odpowiadał na pytania publiczności, wśród której – oprócz
mieszkańców i Głuszycy, byli także liczni przybyli goście, m.in. Starosta Wałbrzyski.

-Henryk Janas jest autorem m.in. insygniów zdobiących salę Senatu RP, statuetek na międzynarodowe i krajowe imprezy sportowe. W swoim dorobku ma także liczne tablice pamiątkowe i szyldy na gmachach polskich ambasad oraz konsulatów – wyjaśnia Monika Bisek-Grąz, p.o. dyrektora CK-MBP w Głuszycy.

Do dorobku Henryka Janasa należy również projektowanie oprawy plastycznej wielkiej wystawy o Friedrichu Schillerze w Warszawie w 1984 r. oraz targów Warszawskiego rzemiosła w Monachium, Kolonii i Axel
w Holandii.

Mecenasami wernisażu byli: Agroturystyka ,,Arkadia” Państwa Moniki i Wojciecha Niedziółków z Grzmiącej, Łowisko Pstrąga ,,Złota Woda” z Łomnicy, Małgorzata Trojanowska z Sierpnicy.

Część prac bogatej kolekcji Henryka Janasa będzie można zobaczyć już od 23 października br. w Galerii Centrum Kultury-MBP. Początek wernisażu o godz. 18. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmiertelny wypadek

Zmarł symbol Wałbrzycha

Radny straci mandat?

Inkubator do końca roku

Górnik gotowy

Most już otwarty

Jaki jest stan gminy?

Nadal bez oświetlenia