MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Nieudane zakupy

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 14 sierpnia 2019, 6:41
Aktualizacja: 15:19
Autor: red
Fot. KMP Wałbrzych
38–latek kilka dni temu przywłaszczył sobie znalezioną na ulicy kartę bankomatową. Dodatkowo kilkakrotnie dokonał nią transakcji bezgotówkowych w różnych sklepach naszego miasta.

9 sierpnia 50-letni wałbrzyszanin zgubił w dzielnicy Piaskowa Góra kartę bankomatową. Zorientował się jednak o tym dopiero po czasie. Zanim zablokował kartę, inna osoba skorzystała z niej już 7-krotnie dokonując transakcji zbliżeniowych i powodując straty w kwocie około 150 złotych.

Powiadomieni dzień później o zdarzeniu funkcjonariusze pierwszego komisariatu w wyniku przeprowadzonych działań operacyjnych ustalili sprawcę szeregu przestępstw. 38-letni wałbrzyszanin został zatrzymany 12 sierpnia po godzinie 15:00 przed jednym z budynków przy ul. Broniewskiego w Wałbrzychu.

Mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu i złożył wyjaśnienia. Za przywłaszczenie znalezionej karty, a także kradzieże z włamaniami na konto bankowe stanie teraz przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
4
31%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
15%
Złości
2
15%
Przeraża

Czytaj również

Prosto w mur

Miłośnik gier

Starszy mężczyzna przeszarżował

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~D... 14-08-2019 14:33
Heh, będzie tu poważny problem z kwalifikacją działań sprawcy jako kradzież z włamaniem (większy rygor karny niż przy zwykłej kradzieży). Jest już rzeczą w sądach ustaloną, że kradzież pieniędzy przy wykorzystaniu cudzej karty bankomatowej będzie oceniana jako kradzież z włamaniem, ale to było zawsze w sytuacji, gdy sprawca pokonywał zabezpieczenie (np. PIN), czyli wykazywał się taką aktywnością, która oceniona była właśnie jako włamanie. Natomiast tutaj człowiek niczego nie pokonywał, żadnych zabezpieczeń nie łamał, bo ich po prostu nie było - do określonej kwoty karta działała zbliżeniowo bez żadnego PINu po prostu. To jest trochę jak z włamaniem do pomieszczenia: jeśli np. przy pomocy wytrycha pokonujemy zamek, otwieramy drzwi i wchodzimy do pokoju, skąd kradniemy cudze rzeczy - mamy kradzież z włamaniem. Ale co, jeśli do pomieszczenia nie ma żadnych drzwi, tylko sama futryna? Wtedy żadnego włamania nie ma, tylko zwykła kradzież. Przypadek dla sądu będzie bardzo ciekawy na pewno, to właśnie z powodu takich zdarzeń płatności zbliżeniowych bez PIN od jesieni już w Polsce praktycznie nie będzie.
~idz sie doucz 28-08-2019 23:15
do: ~D... (14:33)
poczytaj orzecznictwo w takich sprawach.. tu sama forma zabezpieczenia jest cyfrowy klucz przypisany do karty.. bedzie to kradziez z włamaniem... A Twoj glupi wywód jest tu zbędny

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pieniądze na stadion

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Jechali po zażyciu

Komunikat UM w Wałbrzychu

Odtworzą krzyż