MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Niech żyje Verdi!

Wiadomości: Wałbrzych, Sczawno-Zdrój
Niedziela, 5 lipca 2009, 8:21
Aktualizacja: 12:34
Autor: Szela
Fot. Szela
Piękna muzyka, piękne stroje i piękna pogoda. To były składniki wyjątkowo udanego wieczoru z operą “Viva Verdi” w Szczawnie Zdroju. Ze sceny w hali spacerowej zabrzmiały najpiękniejsze arie, duety i chóry z dzieł Giuseppe Verdiego. Oczywiście nie obeszło się bez bisów.

Jak pokazała frekwencja, zarówno mieszkańcy, turyści, jak i kuracjusze są spragnieni klasycznej muzyki w ciepłe, słoneczne wieczory. Podczas koncertu zajęte były wszystkie miejsca siedzące, drugie tyle widzów wysłuchało koncertu na stojąco. Nic dziwnego – ze sceny płynęły same przeboje muzyki operowej. Giuseppe Verdi, uznawany za jednego z najlepszych i najpopularniejszych kompozytorów, skomponował kilkadziesiąt oper, z których większość na stałe weszła do repertuaru najlepszych scen muzycznych na świecie. Arie z “Traviaty”, “Aidy”, “Trubadura”, czy “Rigoletta” znane są melomanom na całym świecie. Prawdziwy entuzjazm budzi zawsze pieśń pielgrzymów “Va pensiero” z opery “Nabucco” - a ten właśnie utwór zakończył pierwszą część koncertu.

Nie sposób nie wspomnieć o wykonawcach plenerowej gali operowej, bo, jak się okazało, zaprezentowali poziom najwyższej klasy. Jako soliści wystąpili Agnieszka Bochenek-Osiecka o zachwycającym głosie, Renata Dobosz (mezzosopran), Jarosław Wewióra (tenor) i Adam Żaak (baryton). Partie chóralne wykonał znany chór “Resonans con tutti” założony przed ponad 30 laty jako chór szkolny przy IV Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu. Po zdobyciu pierwszych laurów, jego sława rosła, a w tej chwili liczy około 100 młodych śpiewaków, nie licząc chóru kandydackiego, przygotowującego chórzystów do pełnowartościowego udziału w zespole. “Resonans con tutti” daje około 70 koncertów rocznie. Solistom i chórowi towarzyszyła Śląska Orkiestra Festiwalowa “Camerata Impuls” pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej.

Mimo szczupłości miejsca, artyści wystąpili w imponujących strojach scenicznych, równie barwne były przebrania do scen w wykonaniu chóru “Resonans con tutti”.
Rzęsiste brawa i bisy na zakończenie dowodzą, że muzyka operowa nadal ma swoich gorących zwolenników.

Czytaj również

Sprzedał sprzęt, którego nie miał

Nowość SILENTlive

IN–SANITY na Słowackiego

Komentarze (2) Dodaj komentarz

piipi 5-07-2009 12:37
..i CUDOWNI Artysci,ktorzy JEGO muzyke do zycia BUDZA ! ~NIECH ZYJA !
~benk 9-07-2009 9:31
VERDI- to także znany Włochom skrót - napis od Victor Emanuel Regio di Iltalia, stosowanego podczas okupacji austriackiej.Muzyka i patriotyzm częściej chodzą parami, niż codzienna życzliwość.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miasto broni strażników

Drugie spotkanie z BMK

Projekt warty polecenia

Przyjedzie Duda

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?