Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 6132
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nie jesteśmy biednym bratem

Piątek, 15 sierpnia 2014, 17:51
Autor: red
Wałbrzych: Nie jesteśmy biednym bratem
Fot. red
Polska gospodarka zmienia oblicze. Zdaniem Sebastiana Christa, dziennikarza niemieckiego wydania Huffington Post, nasz kraj trafił do tzw. „wielkiej piątki”, czyli Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Zdaniem autora, Polska przeżywa okres porównywalny do niemieckiego cudu gospodarczego z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Niewątpliwie na taką ocenę miały wpływ inwestycje ostatniego półrocza realizowane w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie m.in. buduje fabrykę koncern Volkswagena. Korzystne ulgi podatkowe, dostęp do 800 milionowego rynku europejskiego, a także lokalizacja około 2 tysięcy 600 hektarów gruntów przy dogodnych węzłach komunikacyjnych zostały docenione przez zagranicznych i krajowych inwestorów. Najprężniej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” rozwijają się firmy z branży motoryzacyjnej, która jest głównym filarem nie tylko europejskiej, ale również ogólnoświatowej gospodarki.

W Polsce działają trzy fabryki samochodów osobowych, jedna ciężarowych i sześć fabryk autobusów. Według Ministerstwa Gospodarki, wśród piętnastu największych przedsiębiorców prowadzących działalność na terytorium stref, pięć pierwszych należy do branży motoryzacyjnej. Na terenach „INVEST-PARKU” od stycznia do czerwca wydano firmom automotive 20 zezwoleń na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności. W WSSE dominuje kapitał japoński, amerykański, niemiecki i francuski. Najwięksi inwestorzy to Toyota Motor Manufacturing Poland, Mando Corporation, Ronal i Sumika Ceramics Polska. Do tej pory firmy produkujące części i komponenty do samochodów wydały w strefie ponad 7,5 mld zł i zatrudniły 15629 osób.

Polski przemysł motoryzacyjny jest przede wszystkim nastawiony na zagranicznych odbiorców, a udział w eksporcie podmiotów związanych z motoryzacją wyniósł w ubiegłym roku prawie 16 procent. Jak wynika z analizy Sebastiana Christa, nasz kraj stał się obok Francji najważniejszym partnerem gospodarczym Niemiec. Jest to widoczne w inwestycjach realizowanych na terenach WSSE, aż osiem firm motoryzacyjnych jest związanych kapitałowo naszym zachodnim sąsiadem.

Polska przestała być biednym bratem Niemiec zauważa autor i dodaje, że według prognoz tendencja wzrostu gospodarczego zauważana od ponad 20 lat powinna się utrzymać.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group