MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

„Nie” dla likwidacji wałbrzyskich szkół

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 21 grudnia 2011, 9:53
Aktualizacja: Czwartek, 22 grudnia 2011, 15:16
Autor: Sven
Fot. użyczone
Minęły zaledwie godziny od momentu, gdy prezydent Szełemej ogłosił oficjalnie, które placówki oświatowe zostaną zlikwidowane, a już posypały się listy protestacyjne, petycje, zapowiedzi manifestacji. Powstał już nawet Społeczny Komitet Obywatelski w Obronie PSP 31, który zbiera podpisy w obronie szkoły.

Poniżej prezentujemy list, który dotarł do naszej redakcji od mieszkańców Rusinowej, protestujących przeciw likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31im. Gustawa Morcinka.

My, członkowie lokalnej społeczności, której centrum od 1964 roku stanowi nasza szkoła: absolwenci, rodzice, uczniowie, młodzi ludzie, którzy zakładamy tutaj rodziny i pragniemy posłać nasze dzieci do tej placówki, nauczyciele, mieszkańcy, zwykli obywatele nie godzimy się na likwidację PSP 31!

Apelujemy do Prezydenta Miasta Romana Szełemeja oraz do Radnych Rady Miejskiej o cofnięcie decyzji o likwidacji placówki. Apelujemy do polityków, ludzi mediów, do zwykłych osób, takich jak my, aby przyjrzeli się bliżej sprawie i poparli nasze protesty. Protesty, które nie ustaną, ponieważ nie możemy dopuścić do tej krzywdzącej nasze dzieci, ale też uderzającej w nas wszystkich, sytuacji.

Dnia 20 grudnia 2011r. Pan Prezydent Roman Szełemej wydał decyzję o zamknięciu kilku szkół, w tym naszej. Dostaliśmy niejasne argumenty mające świadczyć o słuszności tej decyzji:

1. niż demograficzny/ liczebność uczniów w klasach.

Odpowiadamy: na tym rozległym terenie, w którego skład wchodzą Osiedle Górnicze, Kozice, Rusinowa, Osiedle Parkowe, Osiedle Słoneczne, Dziećmorowice, Stary i Nowy Julianów w ostatnich latach dokonuje się widoczna wymiana pokoleniowa. Rozbudowywane nowe osiedla, są chętnie zasiedlane przez rodziny z małymi dziećmi lub osoby zakładające rodziny, również z powodu bezpiecznej okolicy i bliskości placówki oświatowej. Dzięki warunkom panującym w klasach liczących po dwudziestu kilku - trzydziestu
uczniów, dzieci te mają szanse na spokojną, owocną naukę, rozwój, opiekę i bezpieczeństwo.

2. wyniki uczniów/ szkoły.

Odpowiadamy: jak wyżej; nasza szkoła osiąga od lat bardzo wysokie wyniki dydaktyczne, a tendencja jest zwyżkowa. Średnia wyników sprawdzianu szóstoklasistów plasuje PSP 31 na poziomie powyżej średniej wałbrzyskiej i dolnośląskiej. Nasi uczniowie biorą udział w licznych projektach i konkursach, gdzie zdobywają mnóstwo nagród i wyróżnień, również od samego Prezydenta Miasta. Jak mamy teraz wytłumaczyć naszym dzieciom, którym wpajamy, że nauka i ciężka praca procentują w życiu, jeśli za ich starania dostaną "nagrodę" w postaci likwidacji ich ukochanej szkoły, rozbiciu klas i przeniesienia w obce miejsca, gdzie, obawiamy się, będą jedynie numerami w dziennikach.

3. warunki społeczne/ lokalne.

Odpowiadamy: mieszkańcy tej okolicy należą do grupy średnio zamożnej, wiele rodzin jest po prostu biednych. Nie stać nas na dowożenie dzieci do oddalonych placówek, potrzebna jest nam świetlica działająca przy szkole oraz współpraca z pedagogami, którzy zwracają uwagę na problemy dzieci i je rozwiązują. Pan Prezydent zaproponował, by budynek po likwidacji szkoły sprzedać, przeznaczyć na stworzenie mieszkań socjalnych lub komunalnych (prosimy w tym celu zagospodarować niszczejący od 10 lat gmach po byłej SP nr 16 na ulicy Głuszyckiej!) lub przekształcić w Centrum Lokalnej Społeczności. Otóż nasza szkoła jest już takim centrum i z powodzeniem spełnia tę rolę.

4. czynniki ekonomiczne.

Odpowiadamy: nie możemy budować miasta rujnując jego podwaliny. Rozumiemy sytuację Wałbrzycha, ale nie rozumiemy metod, jakimi posłużył się Pan Prezydent w tym wypadku. Czy naprawdę ścieżki rowerowe są warte poświęcenia tak potrzebnej placówki? Nasze dzieci nie mają poglądów politycznych, prosimy nie używać ich w tej rozgrywce. W tej okolicy zlikwidowano już dwie podstawówki, ta jest ostatnia. Prosimy, nie zabierajcie nam naszej szkoły!

Jesteśmy zrozpaczeni i zdeterminowani. Czujemy się oszukani przez Pana Prezydenta, który w naszym mniemaniu wykorzystał budynek szkoły na użytek swoich przedwyborczych wieców, gdzie na jednym z nich obiecał nam wszystkim, że PSP 31 nie zostanie zlikwidowana. Panie Prezydencie, będziemy egzekwować od Pana dotrzymywanie obietnic. Prosimy wszystkich radnych oraz media o zapoznanie się z dokumentami, wynikami szkoły, z naszym dramatem i poparcie nas!

Z poważaniem
Członkowie lokalnej społeczności, rodzice, dzieci, mieszkańcy, pracownicy szkoły

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Przyjedzie Duda

Popierają Dudę

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~olo 21-12-2011 10:07
Zakaz narzekania dla tych co głosowali na Romana oraz na PO!!!! Sami jesteście sobie winni wybraliście tych co was teraz likwidują. Ale znając was POkemony i tak w następnych wyborach znowu jak te lemingi zagłosujecie na PO . Wy jesteście niereformowalni > Zlikwidują wam miejsca pracy podniosą Podatki a wy nadal PO oj durny elektoracie
~ 21-12-2011 10:16
romek nie lubi sprzeciwow i ich nie akceptuje. Jak powiedzial tak ma byc. Ludzie to tylko przedmioty, ich zdanie sie nie liczy.
~Ha 21-12-2011 10:24
No to Romek przekona się jak bardzo się myli.
~zaangażowana 21-12-2011 10:24
nie wie w jaką społeczność uderzył i tutaj mocno się zdziwi. nie oddamy naszej szkoły! serdecznie wszystkich proszę o podpisywanie się pod petycją!
~zaangażowana 21-12-2011 10:25
nie wie w jaką społeczność uderzył i tutaj mocno się zdziwi. nie oddamy naszej szkoły! serdecznie wszystkich proszę o podpisywanie się pod petycją!
~Hrabstwo Rusinowa 21-12-2011 10:26
Roman już z samego rana wystraszony leciał do tej szkoły. Myśli, że nas uciszy? Dobre sobie :)
~~doOLO 21-12-2011 10:37
oj durny elektoracie???? Może pokażesz inny wybór? Hmmm PIS? Partia tak niezrównoważona, że podając się za wielkich katolików żąda przywrócenia kary śmierci? Może nieudolne i kulejące SLD? Niestety ale w wyborach w Polsce stawie się już tylko na mniejsze zło a nie na lepszą przyszłość! A nasze miasto tonie już ponad 20 lat i takie decyzje jeszcze kogoś dziwią???
~Hrabstwo Rusinowa 21-12-2011 10:40
Roman już z samego rana wystraszony leciał do tej szkoły. Myśli, że nas uciszy? Dobre sobie :)
~ 21-12-2011 10:41
Nie mogę już tego słuchać, kryzys, likwidacja szkół, miejsc prac wielu ludzi, do czego to zmierza.......... boję się żyć w tym mieście, gdzie ciężko dziś o pracę młodym, starszym i każdemu ;(
~sAs 21-12-2011 10:45
(wzburzony,acz refleksyjnie): taak czyż nie powiedziano już dawno, że najlepiej jest rządzić niewykształconym motłochem? Skur...n Józuś (Stalin) w imię tej zasady wyrżnął w pień całą polską arystokracje i inteligencję.Owoce zbieramy dziś, między innymi dzięki osobie "nowointeligenta" Romana Sz. P.S. Romciu - Ty na prawdę sądzisz, że na naszych plecach pojedziesz do Warszawki?
~sAs 21-12-2011 10:47
(wzburzony,acz refleksyjnie): taak czyż nie powiedziano już dawno, że najlepiej jest rządzić niewykształconym motłochem? Skur...n Józuś (Stalin) w imię tej zasady wyrżnął w pień całą polską arystokracje i inteligencję.Owoce zbieramy dziś, między innymi dzięki osobie "nowointeligenta" Romana Sz. P.S. Romciu - Ty na prawdę sądzisz, że na naszych plecach pojedziesz do Warszawki?
~Gość 133 21-12-2011 10:48
Dzisiaj o godzinie 15.oo na wałbrzyskim Rynku odbędzie się pikieta przeciwko likwidacji wałbrzyskich szkół.
~eel 21-12-2011 10:50
http://www.petycje.pl/petycja/8172/nie_dla_likwidacji_psp_nr_31!.html http://www.facebook.com/#!/groups/331763033500889/
~andzia 21-12-2011 10:54
Dawidku, to gdzie my naszego Zbyszka do szkoly wyslemy ?!
~ 21-12-2011 10:56
http://www.petycje.pl/petycja/8172/nie_dla_likwidacji_psp_nr_31!.html
~ 21-12-2011 11:16
dzisiaj wzialem wolne żebym moglbyc z wami w rynku
~do OLO 21-12-2011 11:43
po czesci sie zgadzam, ale przyczyny tego stanu rzeczy widze gdzies indziej... Dzis PO sa kreowanii na tych dobrych. ludzie nie mysla, nie interesuja sie polityka. Im wystarczy dac bilboard z napisaem Szelemej to menadzer i tyle wystarczy, aby motloch otumanic. Co tu duzo mowic. Glosowanie na mniejsze zlo ma sens? Juz wolalbym nie brac udzialu w glosowaniu. W taki sposob przykladam reke do upadku Walbrzycha, Co to za podejscie? Wiem ze sa kiepscy, wiem, ze klamia, wiem ze sa skorumpowani, wiem ze to zlodzieje ale i tak na nich zaglosuje. Tym samym daje swiadectwo i poparcie ich dzialaniom. cdn
~ 21-12-2011 11:46
Tę szkołę należy zlikwidować- podziękujcie dyrekcji szkoły
~cd 21-12-2011 11:48
Kazdy odpowiada za swoj wybor, a gadanie typu: mniejsze zlo jest bzdetem jakich malo. Teraz Jaruzelski i Kiszczak tez mowia, ze wybrali mniejsze zlo, a gineli ludzie, byl zamordyzm i paly. Ludzie mysleli i mysla dalej, bo tak im wkrecali w glowy, ze stan wojenny byl mniejszym zlem. Ale czy jest usprawiedliwienie dla zabijania, palowania, deportacji, rozbijania rodzin, zmuszania do wspolpracy, kablowania i konfidenctwa? NIE!! Zlo to zlo... mniejsze zlo to pusty frazes, ktorym wszyscy probuja sie wybielic glosujac na PO. Jak mozna glosowac na partie, ktora nic nie robi, zero reform przez tyle lat i to na szczeblu panstwowym i w naszym miescie, bez liku pustych obietnic, a debile pojda i tak zaglosuja na PO, bo co? Bo Kaczynski? A co on ma wspolnego z naszym miastem?
~antek 21-12-2011 11:50
romka nikt nie wybierze,tu namiesza i pójdzie do warszawy,a czy taką frakcję czy pisiorów to jeden ich własny biznes a nam i tak ciężko będzie o taką polskę walczyli
~cd 21-12-2011 11:52
propaganda medialna mediow mainstreamowych, ktora krytyki uzywa tylko i wylacznie do opozycji niedlugo doprowadzi do sytuacji bardzo przykrych w tym kraju. Blisko 30 tysiecy ludzi na Marszu Niepodleglosci glownie mlodych uswiadomilo sobie jako maja sile. A byli to ludzie, ktorzy nie sa za PO. To napiecie w koncu przekroczy niewidzialna linie, a wtedy moze dojsc do przykrych rzeczy, po ktorych nie bedzie odwrotu. Czas przejrzec na oczy i zamiast krytyka opozycji, zajac sie krytyka wladzy. Bo to ona rzadi i to ona odpowiada za dzialanie Panstwa i stan Panstwa. Nie opozycja.
~cd 21-12-2011 11:57
w dzisiejszych czasach dzieki mediom nie jest wazne i krytyczne, ze urzedncy panswtowi daja sobie premie w wysokosci 55 mln. Nie jest wazne i krytyczne, ze student w obcym miescie nie ma jak rzezyc, bo jego rodzice zaraija 1200 zl. Nie jest wazne, ze zaraz benzyna bedzie za 5zl, nie jest wazne, ze pieniadze z rezerw narodowych beda przekazane na ratowanie europejskich bankow, nie jest wazne, az tak bardzo, ze ktos 13 grudnia na manifestacji mial transparetn "UE macht frei". To jest temat najwazniejszy i najistotniejszy. Ten transparent decyduje o naszych emeryturach, zarobkach i stanie naszego panstwa. rece opadaja.
~Mateusz pg5 21-12-2011 12:52
Jestesmy uczniami pg 5 i protestujemy przeciwko zamknieciu naszej jedynej szkoly.Nie jestesmy piłkami ktorymi moźna wykopac za boisko.
~A 21-12-2011 13:07
za to będziecie mieli Starą Kopalnie za paredziesiąt milionów plus koszty utrzymania :) Hahahahahah genialne!
~ 21-12-2011 13:16
a co ma dyrekcja do likwidacji? oświeć innych... decyzja jest z ratusza a nie z gabinetu dyrektora ........ co masz przeciwko dyrekcji??
~kkk 21-12-2011 13:17
Akurat uwazam ,ze szkole nr 31 nalezy zlikwidowac,gdyz wiekszosc uczniow to uczniowie z Dziecmiorowic, a to juz Walim - nie Walbrzych.A wladze Walimia nie chca parcytypowac w kosztach za swoich uczniow.Dlaczego wiec Walbrzych ma ponosic koszty.
~schab 21-12-2011 13:21
Chcialbym zobczyc was cwaniaki zarzadzajcego miastem z 200 mln dlugiem, spoleczenstwem o mentalnosci karlow i troli, ktorzy tylka dra sie DAJ!!! Dzieciakow jest coraz mniej liczba nauczycieli sie nie zmienia. Czy jestem za likwidacja szkol nie, nie jestem ale czasem trzeba podejmowac trudne decyzje i wybierac mniejsze zlo albo zamykamy te najslabsze i najgorzej prowadzone albo za jakis czas budzimy sie z reka w nocniku i rozpada sie wszystko. Czy szkola 31 jest zla szkola, cholera nie wiem moze ktos podejmujacy traka decyzje wytlumaczy dlaczego. To co sie dzieje w walbrzychu czeka cala polske...jakos nie widac nadmiaru dzieciakow w naszym miescie i w calej polsce
~Kaśka 21-12-2011 13:56
Sadze ze w-ch nie chce nas a skoro nas nie chca wladze to co chca skoro my to miasto?Nie dajmy sie zwariowac sa jeszcze instytucje do ktorych mozna sie zwrocic i znow bedzie glosno o prezydencie tylko dlaczego nie mozemy go w pozytywac postawic :( Pieknie sie konczy rok
~do kkk 21-12-2011 14:12
Jak Ci uczniowie dorosną i zaczną płacić podatki to wtedy Wałbrzych się po nie z pewnością zglosi ...
~ 21-12-2011 14:47
kazdy odpowiedzialny menadzer czy szef firmy jezeli jest zmuszony do oszczednosci, to zaczyna zawsze od siebie i swoich wspolpracownikow. Potem te same dzialania przenosi na nizsze szczeble. W ten sposob nie tylko mowi, ale i udowadnia czynem, ze oszczednosci i podjete dzialania sa konieczne. W tym przypadku mamy na odwrot, swojej swity sie nie rusza, a oszczedza na najnizszych szczeblach. a tu taki ciekawy screen obrazujacy to co sie dzieje: kwejk.pl/obrazek/44233/od,tuska,s%C5%82%C3%B3w,kilka.html
~tomtek 21-12-2011 15:02
A nie można uchwalić, że w każdej dzielnicy jedna szkoła? czy wówczas zlikwidowali parę szkół na podzamczu czy piaskowej? pewnie nie gdyż tam mieszka większość ich rodzin z dziećmi. A np. dzieci z Poniatowa gdzie się będą uczyć?Najbliżej piaskowa lecz brak bezpośredniej komunikacji i oczywiście to nie problem że dzieci z 1 klasy czy zerówki (5-6 letnie) będą musiały jeździć autobusami (chociaż nie wiadomo bo mzk też w rozsypce a nowych chętnych na wożenie wałbrzyszan nie ma) nie znając miasta. może dzieci czy wnuki naszych rządzących niech dojeżdżają na poniatów czy rusinów.w innych dzielnicach jest więcej szkół niż jedna - tam dzieciom trochę lżej będzie się dostać do nowej szkoły. Ale prezydent może w czasie urlopu wydzwonić ze służbowego telefonu 20000 niech od siebie zacznie oszczędzać
~do schaba 21-12-2011 16:34
jesteś schab - dosłownie
~ktoś 21-12-2011 17:43
My nie krzyczymy DAJ , my WRZESZCZYMY ZOSTAW!!!!!!!!!!!!
~heihf 21-12-2011 17:47
Zlikwidujmy cały Wałbrzych i wynieśmy się na Marsa. tak będzie najoszczędniej
~km 21-12-2011 20:11
Niż demograficzny? A co robi, aby młodzi ludzie zostawali w tym mieście, zakładali rodziny a nie wyjeżdżali do innych miast lub za granicę?
~ 21-12-2011 20:54
trzeba było na Wilda głosować !!!!! teraz macie co chcieliście
~justi 21-12-2011 22:37
Romek myśli że to szpital i da się wszystkich zastraszyć niedługo będzie siedział na tronie i będzie się kazał całować po rękach że w wałbrzychu się mieszka takiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zaszczyt bucha cha
~waldenburger 21-12-2011 22:38
Szełemej nie jest tylko bezczelny. On jest po prostu ..... W kilka miesięcy doprowadził do tego, że od 60 % poparcia w wyborach skończy na taczkach. Być może istnieje potrzeba ograniczenia liczby szkół, ale wybór akurat tych wydaje się nie do końca przemyślany. On oczywiście ma to gdzieś, bo ma ambicje na stanowisko ministra zdrowia, a nie prezydenta jakiegoś podrzędnego miasteczka. Tu się może mocno rozczarować, bo tam już wszystkie stołki zaklepane. Jak go ludzie z Wałbrzycha wykopią, to może dostanie co najwyżej stołeczek sekretarza stanu albo doradcy ministra zdrowia. I to jak będzie miał duże szczęście.
~Wiedźma 22-12-2011 5:01
Chciałoby się powiedzieć Patryk Wróć !!!!
~BRAWO ROMEK 22-12-2011 6:56
Szkoła nr 31 na Rusinowie wykształciła w tym roku 22 (słownie: dwudziestu dwóch) uczniów do sprawdzianu szóstoklasistów. Szkoła na Poniatowie wykształciła ich 7 (słownie: siedmiu). Z jakiego powodu w mieście o tak katastrofalnej sytuacji finansowej takie wiejskie szkółki miałyby być finansowane z moich podatków? Legnica zlikwidowała wszystkie podstawówki, w których do 6 klasy chodziło mniej, niż 40 uczniów łącznie. To jest 2 razy tyle, co chodzi na Rusinowie. Jelenia Góra utrzymuje jeszcze tylko JEDNĄ tak małą szkołę i to tylko dlatego, że jest to bardzo odległa dzielnica (nie jak Rusinowa: 3 przystanki na 11 listopada). We wzorcowym Wrocławiu zostały juz tylko 2 takie szkoły, wszystkie inne polikwidowali. Czy naprawdę jesteśmy jedynym miastem, które stać na utrzymanie takich szkół?! Zupeł
~Ta na Wilda 22-12-2011 6:58
A co Wild by spowodowal ze w tych szkolach przybylo by dzieci, albo podniosl by sie ich poziom edukacji.....No chyab ze jak wiekszosc lubisz sie oszukiwac i udawac ze wszystko jest oki i niema problemu jak bedzie jeden uczen niech szkola tez stoi
~rod 22-12-2011 8:31
chyba wszyscy protestujący zapmnieli że mamy kapitalizm gdzie pieniadz rządzi
~ar 22-12-2011 8:36
taaa Pan prezydent popiera przedsiębiorczość i pozwala na zwolnienie faceta który pomagał zakładaćł strefę ekonomiczną, Pan prezydent jest oszczędny i zakłada starą kopalnię ,ścieżki rowerowe za miliony złotych , Pan prezydent zakłada też w swoim byłym szpitalu Centrum Zdrowia Psychicznego , Pan prezydent oszczędza - malując lampy i kosząc trawniki przed wyborami,z kogo wy robicie idiotów ? ,Pan prezydent nie umie zlikwidować Mobruku (nie obchodzi mnie czemu ,nie potrafi) Pan Prezydent nie umie załatwić sprawy powiatu ,dalej nie wiadomo co z MZK ... itd itp Za to wyłączył wam lampy :D
~Ula 22-12-2011 9:00
Podczas zaborów zakazali używania j.polskiego.Dzieci i ich rodzice walczyli o polskość.Teraz Prezydent Wałbrzycha walczy z dziećmi i rodzicami.ZABORCA?
~ 22-12-2011 9:19
Za komuny szkoły budowano. Ci co obalili komunę szkoły likwidują. W 2014 r. 6 i 7 latki idą do szkoły. Nadchodzi wyż demograficzny. Co wtedy ? Może nauka na trzy zmainy ? Po co w Wałbrzychu wykształceni ludzie. Ciemnotą rządzi się łatwiej. Cała Polska to jedno bagno. Trzeba stąd wyjechać jak najdalej i żyć godnie.
~lasa 22-12-2011 9:58
Szkołe 31 obronimy mamy przy sobie radną ktora to czuje tu mieszka
~ 22-12-2011 10:32
co z Mobrukiem? Dlaczego wielki menadzer Szelemej nie jest tak skuteczny w zamykaniu tego truciciela naszych dzieci jak w zamykaniu szkol?
~ 22-12-2011 10:58
Mój ojciec walczył o wolną i godną Polske. W 1989 r. cieszył się ,że bedzie nareszcie inaczej. Teraz przewraca się w grobie. Do Polski przyjechał w 1946 r. z Francji. Wielokrotnie mieliśmy możliwość wyjazdu na stałe do Francji, ale ojciec powtarzał ciągle , że Polska jest najważniejsza, że tutaj jest nasz dom. Teraz moja wnuczka skończyła studia i nie może dostać pracy. Wyjeżdża z Polski i ma rację.Mój wnuk chodzi do jednej ze szkół , która ma być zlikwidowana. Jaki człowiek jest głupi. Mógł wyjechać i żyć godnie. Polska? Co tak na prawdę daje nam zwykłym ludziom nasze państwo ? Nic !!!!!!! Znam ludzi, którzy byli internowani w czasie stanu wojennego. teraz klepią biedę. Mamy demokrację i co z tego. demokracją sie nie najemy. To strasznie przykre, że nasze państwo nie dba o ludzi.
~ 22-12-2011 11:54
Po co było odzyskiwać Ziemie Odzyskane? Po to, aby klepać na nich biedę. Na Dolnym Śląsku rozwija się tylko Wrocław i Zagłebie Miedziowe. reszta klepie biedę. Kto rozliczył tych co zlikwidowali Zagłębie wałbrzyskie. Cała ta Solidarność z wałęsą na czele, Frasyniukiem, Piniorem , Tuskiem, Schetyną i innymi to bagno i złodzieje.
~bblleee 22-12-2011 12:19
Kruczkowski to coś ,,może" robił a ten zamyka szkoły nie poddamy się !!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pomnik na rocznicę

Remontują Niepodległości

Mogli zrywać czy też nie?

Pieniądze na sport

Czas na powiat