MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Nie chcą większej kopalni

Wiadomości: Region. Wałbrzych, Rybnica Leśna, Mieroszów
Czwartek, 17 września 2009, 19:16
Aktualizacja: 19:32
Autor: Szela
Ciężarówki jeżdżą co 5 minut
Fot. Szela
Mieszkańcy ul. Wałbrzyskiej protestują przeciw planom rozszerzenia eksploatacji kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej. Już teraz transport kamienia jest koszmarem ich codziennego życia.

Sprawa przewozu urobku z Rybnicy Leśnej do bocznicy kolejowej przy ul. Tunelowej przez wiele lat była tematem głośnych protestów, licznych spotkań władz miasta, właścicieli kamieniołomu i poszkodowanych mieszkańców domów, stojących na trasie transportu. Był czas, że mogło być jeszcze gorzej, bo budowę zupełnie nowego kamieniołomu w górze Klin planowała spółka Agar z Krakowa. Wtedy do już jeżdżących po ul. Wałbrzyskiej 40-tonowych ciężarówek, dołączyłyby kolejne. Ostry opór wielu różnych środowisk udaremnił te zamiary, a dodatkowo autorzy tych planów mają zarzuty prokuratorskie z powodu podejrzeń o korupcję.

Jest to jednak sprawa sprzed kilku lat. Teraz mieszkańcy mają nowe zmartwienie.
- Wniosek o zgodę na powiększenie kopalni i zmianę planów zagospodarowania przestrzennego już wpłynął do Rady Miejskiej w Mieroszowie. Natychmiast wysłaliśmy nasz protest – mówi Teresa Roszkowiak z Obywatelskiego Komitetu Obrony Mieszkańców Wałbrzycha.

Pisma komitetu rozpatruje burmistrz Mieroszowa, Andrzej Laszkiewicz. - W tej chwili czekam na opinię ekspertów, gdy tylko będzie gotowa, sprawa kopalni melafiru trafi pod obrady Rady Miejskiej – wyjaśnia gospodarz Mieroszowa. Andrzej Laszkiewicz nie ukrywa, że rozbudowa kamieniołomu, to inwestycja korzystna dla gminy. - Oznacza kilkadziesiąt miejsc pracy i wpływy do budżetu w wysokości nawet miliona zł. Złoże melafiru w Rybnicy Leśnej jako jedyne w kraju zawiera kamień, nadający się do budowy nasypów pod szybką kolej – wyjaśnia.

Tymczasem dla mieszkańców Wałbrzyskiej i Tunelowej, to nieustanny huk, kurz, trzęsące się domy i pobudka o 5 rano. Teraz ciężarówki jeżdżą co 5 minut. Po rozszerzeniu kopalni, będą jechać kolumną – mówi Teresa Roszkowiak. Mieszkańcy nie mają zamiaru czekać bezczynnie, aż urzędnicy pozwolą na rozbudowę kopalni. Wybierają się na sesję Rady Miejskiej, na której będzie omawiana uchwała o zmianie planów zagospodarowania przestrzennego. Na razie nie wiadomo, kiedy wypadnie termin tego posiedzenia. Najbliższa sesja jest zaplanowana na 30 września. - Możliwe, że do tej pory ekspertyzy nie będą jeszcze gotowe. Wtedy sprawa przesunie się na sesję październikową – wyjaśnia burmistrz Laszkiewicz.

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Mniej pacjentów

Trzaskowski zdobył Wałbrzych

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Adam 17-09-2009 20:20
STOP poszerzaniu tej kopalni. Są tam piękne tereny można pospacerować jeździć na rowerze zima na nartach, a taka inwestycje wszystko zniszczy nie mówiąc o przyrodzie i zwierzętach.... STOP POSZERZANIU !!!
~kazio 18-09-2009 16:29
Doprowadzić tory i po krzyku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odkryj Dolny Śląsk

Przyjedzie Duda

Miasto broni strażników

Książ zapłaci czynsz

GCBK się spełnia