MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Nasz Dom” pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 7 sierpnia 2010, 13:12
Aktualizacja: 16:07
Autor: Sven
Każdy z artystów został indywidualnie przedstawiony
Fot. Sławomir Pawlik
Przy ulicy Teodora Duracza 15A na Piaskowej Górze mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy „Nasz Dom”. Działa on w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu.

Od poniedziałku do piątku grupa trzydziestu osób upośledzonych intelektualnie spędza tu czas, otrzymując wsparcie, ucząc się nie tylko podstawowych życiowych czynności, ale także kształtując i rozwijając umiejętności społeczne. Dzięki pomocy terapeutów zajęciowych, psychologów i pedagogów, osoby, których inni, „normalni” najzwyczajniej się boją, a na ulicy omijają, nabierają wiary we własne siły, potrafią zadbać o siebie, zrobić zakupy, ugotować, utrzymać porządek wokół siebie. Mogą także sprawdzić się w dziedzinach artystycznych.

Piątkowy wernisaż nie był pierwszy. Pracownikom „Naszego Domu” zależy na pokazaniu, że dla osób upośledzonych intelektualnie jest miejsce w społeczeństwie. Kilkadziesiąt prac, które można oglądać do końca sierpnia, są wynikiem terapii zajęciowej.
- Samo przygotowanie wystawy było łatwe. Jeśli chodzi o prace, to niektóre powstawały kilka dni, a inne przez cały rok. Ważne jest to, że terapia zajęciowa, w trakcie której powstały prace, przynosi pozytywne efekty. Są to prace trzydziestu osób, które do nas przychodzą. Mogłoby być ich więcej, ale nie wszyscy wiedzą o istnieniu „Naszego Domu” – zakończyła Ewa Bystra, terapeuta zajęciowy i współorganizatorka wystawy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krzewy zamiast drzew

Reaktywacja kina

Kibice zaprotestują

14–latek na promilach

Przyjdź do Teatru

Las w fabryce

„Wałbrzych dla Moniuszki”

Trwają poszukiwania