MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Nadal nie wiadomo, co się stanie z PUP–em, wydziałem komunikacji i planowanym remontem basenu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 3 listopada 2012, 17:01
Aktualizacja: Niedziela, 4 listopada 2012, 9:24
Autor: PAW
Fot. PAW
Dobiega końca rok. Od 1 stycznia 2013 roku Gmina Wałbrzych odzyska status miasta na prawach powiatu. Wciąż jednak nie ma informacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, co się stanie w Powiatowym Urzędem Pracy, wydziałem komunikacji oraz czy basen przy ZS nr 4 zostanie zgodnie z planem zrealizowany.

Od 1 stycznia 2013 roku Gmina Wałbrzych odzyska status miast na prawach powiatu, a wiążą się z tym spore zmiany. Od co najmniej kilku tygodni trwa dyskusja, czy PUP i wydział komunikacji powinny nadal znajdować się w budynku przy Alei Wyzwolenia, czy też każdy z powiatów (ziemski i grodzki) powinien posiadać odrębną jednostkę odpowiadającą za te sprawy. Nie wiadomo też do końca, czy planowany remont basenu przy ZS nr 4 w Wałbrzychu, który miało realizować Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu przy wydatnym współudziale Ministerstwa Sportu, teraz będzie realizowany przez nowego gospodarza, a więc Gminę Wałbrzych.

Jeśli chodzi o basen, to przypomnijmy, że w grudniu 2008 roku basen został zamknięty z powodu złego stanu technicznego oraz awarii instalacji grzewczej. W kwietniu 2012 roku Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego podjął decyzję o modernizacji basenu wraz z zapleczem sanitarnym i wszystkimi instalacjami. W budżecie powiatu zabezpieczono na ten cel 5 milionów 400 tysięcy złotych. Ponadto do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach realizacji „Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2012-2014”. Sejmik przyznał na ten cel 1 milion 500 tysięcy złotych.

W ramach planowanego remontu miały zostać wykonane: przebudowa i poszerzona niecka basenu po to, by spełniała wymogi Polskiego Związku Pływackiego i umożliwiała uzyskanie na basen homologacji, która z kolei pozwoli na przeprowadzenie międzyszkolnych i międzymiastowych zawodów sportowych, kompleksowo przebudowana miała zostać instalacja wodno-kanalizacyjna dla potrzeb basenu i zaplecza, wyremontowana miała być cała hala basenowa warz z zapleczem (w tym remont szatni i łazienek) z dostosowaniem do obowiązujących przepisów i wymogów związanych z uzyskaniem homologacji, wyremontowaniu miały zostać poddane ściany, wykonana nowa posadzka, zamontowane nowe urządzenia basenowe, wyremontowane pomieszczenia podbasenia, wyremontowane zadaszenie basenu, przebudowana instalacja uzdatniania wody basenowej i instalacja obiegu wody dla basenu pływackiego, przebudowana instalacja elektryczna i wyremontowana sieć deszczowa przy obiekcie basenu. Ponadto planowano przebudować instalację wentylacji basenu i zaplecza, kompleksowo przebudować instalację grzewczą, ocieplić budynek, przemurować ściany zewnętrzne, wymienić okna.

Prace miały ruszyć jesienią 2012 roku i potrwać 18 miesięcy, a więc zakończenie remontu planowane było na wiosnę 2014 roku. Tymczasem prace jeszcze się nie rozpoczęły. Nawet nie wiadomo, czy Ministerstwo nie cofnie dotacji na tę inwestycję, choć prezydent Wałbrzycha jako nowy gospodarz obiektu zapowiadał wielokrotnie, że Gmina Wałbrzych chce tę inwestycję zrealizować do końca. Na razie pewne jest, że Ministerstwo Sportu i Turystyki wstrzymało się z przekazaniem dotacji na remont basenu.

Wiele kontrowersji wzbudza również przyszłość Powiatowego Urzędu Pracy oraz wydziału komunikacji. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego radnego Arkadiusza Muchę właśnie te dwie sprawy najbardziej zainteresowały.
- Na razie nie mamy wiążących decyzji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na temat omawianych kwestii – mówi Szymon Heretyk, przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego. – Najbardziej prawdopodobna wersja mówi, że dojdzie do podziału PUP-u i wydziału komunikacji.

Pytań, na które nikt obecnie nie zna odpowiedzi, jest znacznie więcej, ale nikt też nie chce brać na siebie odpowiedzialności za wypowiedziane w tym temacie słowa. Wygląda więc na to, że do czasu, kiedy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie podejmie ostatecznych decyzji, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj również

Duda w Wałbrzychu

Zaszczepią 12–latki

Popierają Dudę

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Jagoda 3-11-2012 17:43
Po co PUP w Wałbrzychu jak w tym mieście nie ma bezrobocia. Wszyscy pracują.Zarabiają po 6-8 tys z ł brutto, a na "Strefie" to nawet po 10tys brutto maja wózkowi i pracujący na produkcji. Znajoma pracuje w Auchan na kasie po 6 godz dziennie i ma na rękę 5300zł. Ja sama nie pracuję bo mi się nie chce a MOPS wypłaca mi zasiłek w wysokości 3tys zł plus po 800zł na dziecko. Do tego płacą za mnie czynsz,prąd oraz gaz dlatego auto zapisałam na kochanka. Żyje nam się wspaniale bez problemów. Chciałam w tym miejscu podziękować wszystkim rządom w Polsce jak i w tym mieście od 1945r że stworzyli taka cudowna i bogata enklawę jak nasz Wałbrzych.Prezydentowi naszego miasta należą się osobne podziękowania. Jeszcze szpital z Czarnego Boru przeniesie do Wałbrzycha i będzie miał dla nas więcej kaski
~profesor talen`t 3-11-2012 17:45
Panie Szymku niech się Pan nie przejmuje. Pkt 1 PUP i Wydział Komunikacji - Będzie dokładnie jak w Legnicy czy Jeleniej Górze. Wystarczy spojrzeć jak tam to jest podzielone to i tak samo będzie w Wałbrzychu. Pkt 2 Szkoła przejdzie pod powiat grodzki (znajduje się na terenie Wałbrzycha), czyli miasto przejmie remoncik. Wszystko będzie dobrze drodzy przyjaciele ze starostwa:)))))))))))
~Jagoda 3-11-2012 18:13
Po co PUP w Wałbrzychu jak w tym mieście nie ma bezrobocia. Wszyscy pracują.Zarabiają po 6-8 tys z ł brutto, a na "Strefie" to nawet po 10tys brutto maja wózkowi i pracujący na produkcji. Znajoma pracuje w ....... na kasie po 6 godz dziennie i ma na rękę 5300zł. Ja sama nie pracuję bo mi się nie chce a MOPS wypłaca mi zasiłek w wysokości 3tys zł plus po 800zł na dziecko. Do tego płacą za mnie czynsz,prąd oraz gaz dlatego auto zapisałam na kochanka. Żyje nam się wspaniale bez problemów. Chciałam w tym miejscu podziękować wszystkim rządom w Polsce jak i w tym mieście od 1945r że stworzyli taka cudowna i bogata enklawę jak nasz Wałbrzych.Prezydentowi naszego miasta należą się osobne podziękowania. Jeszcze szpital z Czarnego Boru przeniesie do Wałbrzycha i będzie miał dla nas więcej kaski
~Wałbrzych 3-11-2012 20:05
No właśnie będzie tak jak w Jeleniej Górze i Legnicy oraz Elblągu Częstochowie i wielu innych miastach i tak samo jak 10 lat temu było podzielone i nie było problemów.
~jacek 3-11-2012 22:16
a bezrobotni z wałbrzycha ,,dzięki" grodzkości będą zasiłak brać tylko pół roku, a nie rok, ja w powiecie
~ 3-11-2012 22:23
a poco te dyskusje w polsce jest około 50 powiatów grodzkich a wałbrzych był takim, więc ject na czym sie wzorowac
~sports 3-11-2012 23:15
Zobaczcie na sprawę basenu. Został zamknięty w 2008 roku. Szanowne Starostwo dopiero przyznało pieniądze na remont w 2012 roku !!!, czyli wtedy kiedy zaczął im się palić grunt pod nogami bo Wałbrzych zaczął w końcu dążyć do grodzkości. Wtedy nagle zaczęli być wspaniałomyślni. Dobrze, że już wkrótce miasto zajmie się tym problemem i dobrze że Ci ludzie nie zajmują się sportem na większą skalę, bo skoro trzymają w hibernacji basen szkoły sportowej to co by robili w sferze sportu szeroko rozumianego. Reasumując by było zero medali na olimpiadzie:)))))
~Jajacek 4-11-2012 13:06
Widzę, że Heretyk wyrasta na specjalistę od nic nie wiedzenia. Jakie kwalifikacje taka specjalizacja.
~miastowy 4-11-2012 14:01
TERAZ TEŻ STAROSTWO ROBI SZTUCZNE AFERY BO IM SIĘ GRUNT POD NOGAMI PALI.
~Grażyna 4-11-2012 15:11
PUP powinien być nie rozdzielony i prowadzony tak jak do tej pory,
~Bogdan 4-11-2012 15:13
Nie zmieniajcie tego co jest dobrze prowadzone
~~~~~~~ 4-11-2012 19:28
Co sie stanie połowa biurkiewiczów na zielona trawke.
~e*** 4-11-2012 23:02
pup i tak pracy nie oferuje wszystko jest przed podfirmy na umowy śmieciowe!!! PUP moze nie isstniec utrzymujemy tylko darmozjady!!!
~Other 5-11-2012 18:48
Nie tylko PUP i wydział komunikacji. Inne instytucje też są "do podziału" - czyli nowe stołki do obsadzenia. "Hurraaaa"!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Talenty odnalezione

Przyjedzie Duda

Miasto broni strażników

Mogli zrywać czy też nie?

Jacek C. na wolności