MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Muzeum Porcelany dołączyło do projektu Explore Wałbrzych

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 4 kwietnia 2018, 16:25
Aktualizacja: Piątek, 6 kwietnia 2018, 12:35
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Do cieszącego się dużym zainteresowaniem ze strony turystów projektu Explore Wałbrzych dołączyło w kwietniu wałbrzyskie Muzeum Porcelany.

Projekt Explore Wałbrzych to oferta wspólnego biletu wstępu do czterech najważniejszych biletowanych atrakcji turystycznych Wałbrzycha, czyli do Zamku Książ, Palmiarni, Starej Kopalni i Muzeum Porcelany. O szczegółach projektu mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej przedstawiciele tych instytucji: Anna Żabska - prezes Zamku Książ, Jan Jędrasik - dyrektor Starej Kopalni i Jacek Drejer - dyrektor Muzeum Porcelany.

- Akcja Explore Wałbrzych została zapoczątkowana w 2016 roku, tuż po "gorączce złota", która opanowała cały kraj i świat. Wtedy Stara Kopalnia i Zamek Książ podpisali porozumienie o wspólnym bilecie, który nosił nazwę Explore Wałbrzych. Po prawie dwóch latach funkcjonowania tego biletu zaprosiliśmy do współpracy Muzeum Porcelany. Atrakcje, które są objęte tym biletem, czyli Zamek Książ , Palmiarnia, Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany to wszystkie największe atrakcje Wałbrzycha, które mają biletowane wejścia. Dodatkowo poprzez to porozumienie i przyłączenie się Muzeum Porcelany, ten bilet jest szalenie atrakcyjny cenowo dla turysty - powiedziała Anna Żabska.

Bilet w ramach projektu Explore Wałbrzych kosztuje 52 złote. To o 20 złotych mniej, niż osobny zakup biletów wstępu do każdej z 4 instytucji biorących udział w projekcie. Można go kupić w kasie Zamku Książ, Starej Kopalni i Muzeum Porcelany, a także w wersji elektronicznej na stronie Zamku Książ.

- Muzeum, oczywiście przy zachowaniu całej skali porównania, jest niewątpliwie sporą atrakcją turystyczną Wałbrzycha. Zgodnie z nazwą - Muzeum Porcelany, a więc przede wszystkim pokazujemy porcelanę - ekspozycje stałe, które cały czas w muzeum są, aczkolwiek z czasem są w mniejszym lub większym stopniu modernizowane. Jest cała wielka kolekcja porcelany śląskiej, w tym oczywiście porcelana z fabryk wałbrzyskich, bardzo ciekawa i dzięki nowym zakupom coraz ciekawsza kolekcja historycznej porcelany europejskiej, przede wszystkim myślę tu o eksponatach z najwcześniejszych lat produkcji porcelany w Europie, czyli II połowa XVIII wieku - Miśnia, Sevres. Jest może nie rzucająca się w oczy wystawa polskiego malarstwa współczesnego, która jest prezentowana w specjalnie do tego celu dedykowanej galerii. Duda-Gracz, Beksiński - takie nazwiska też tu się znajdują. I oczywiście wystawy czasowe, które w muzeum organizujemy. Już niedługo, bo od początku maja, a właściwie od ostatniego weekendu kwietnia zaprosimy wszystkich na bardzo ciekawą, wyjątkową wystawę, zatytułowaną "Era na Beckera". Będziemy prezentować zabytkowe zegary, pochodzące ze świebodzickiej fabryki zegarów Gustava Beckera - prawie 150 eksponatów zegarów - przede wszystkim budziki, ale też zegary gabinetowe, kominkowe, stojące będą tutaj prezentowane. Myślę, że na najbliższe miesiące jest to nasz główny punkt, którym chcemy zainteresować gości - powiedział Jacek Drejer.

Bilet Explore Wałbrzych jest ważny przez rok, co jest niezwykle istotne dla turystów, którzy nie muszą się spieszyć z jego wykorzystaniem, mogą poświęcić więcej czasu na zwiedzanie każdej z oferowanych atrakcji turystycznych.

- Jeżeli turysta trafi do Książa, zwiedzi Zamek, zwiedzi Palmiarnię, może zahaczy o Stado Ogierów i może już czuć się zmęczony. Może też dysponować ograniczonym czasem. ten bilet jest ważny cały rok. Turysta ma możliwość powrotu do Wałbrzycha i dotarcia do Muzeum porcelany czy do Starej Kopalni. W roku ubiegłym wpływy z tego biletu do Starej Kopalni to kwota 34 000 złotych, a więc można ocenić, że 2 000 turystów dzięki zakupowi wspólnego biletu trafiło do Starej Kopalni. Jest to wymierny efekt. Ostatnie analizy, prowadzone od grudnia ubiegłego roku wykazują, że sprzedaż tego biletu gwałtownie wzrosła - kilkukrotnie w stosunku do danych z roku poprzedniego - powiedział Jan Jędrasik - dyrektor Starej Kopalni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Popierają Dudę

Z aplikacją bezpieczniej

Opróżniony schowek

Pasja nauczania

Basen od 11 lipca

Sprzęt dla strażaków

Absolutorium dla burmistrza Mieroszowa