Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 3648
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Mróz wybije bakterie

Środa, 13 stycznia 2010, 11:05
Aktualizacja: 15:48
Autor: szela
Wałbrzych: Mróz wybije bakterie
Krystyna Kranc
Fot. szela
Sroga zima ma swoje dobre strony. W minusowych temperaturach giną bakterie – sprawczynie nieżytów, zapalenia gardła, katarów i innych kataklizmów.
– Trzeba się tylko chronić odpowiednio dobraną odzieżą – podkreśla Krystyna Kranc, szefowa działu epidemiologii w wałbrzyskim sanepidzie.

Statystyki z ostatniego kwartału tego roku pokazują, że zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne było kilkakrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Podczas gdy od października do grudnia 2008 roku zgłoszono 596 zachorowań, to w roku 2009 – ponad dwa tysiące.

- Faktem jest, że także lekarze bardziej skrupulatnie odnotowują takie przypadki i zawiadamiają służby epidemiologiczne. Zostało to spowodowane podejrzeniem epidemii grypy AH1N1 – wyjaśnia Krystyna Kranc.
Ale liczby są wymowne. W pierwszym tygodniu grudnia, przy wilgotnej aurze i dodatnich temperaturach lekarze zgłosili 284 przypadki grypy i przeziębień. W tym samym okresie 2008 roku takich przypadków było 92. Szczyt zachorowań przypadł na drugi tydzień grudnia – lekarze zdiagnozowali 643 przypadki grypy i przeziębień, a rok wcześniej było ich tylko 71.

- Teraz infekcji będzie z pewnością mniej, chociaż należy z większą pieczołowitością zabezpieczyć górne drogi oddechowe – zaznacza Krystyna Kranc. Podstawowa zasada przy niskich temperaturach, to ciepłe ubranie, najlepiej włożone “na cebulkę”.
- Na mróz najbardziej są narażone nogi, ręce i głowa. One też wymagają największej ochrony – mówią lekarze interniści.
A zatem rękawiczki, najlepiej takie z jednym palcem, buty, które nie przemokną i skarpety. Na głowie koniecznie czapka, zakrywająca czoło i uszy.
- Chroniąc gardło, trzeba też pamiętać o płynach. Nasze śluzówki są wysuszone z powodu przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, a suche gardło jest bardziej podatne na infekcje – przypomina Krystyna Kranc.

Przedstawicielka sanepidu odradza również włączanie zbyt wysokich temperatur w nawiewach samochodowych.
- Przy kilkakrotnym wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu narażamy się na zbyt duże kontrasty i organizm może się zbuntować. Unikanie dużych skupisk ludzkich to już standard, podobnie jak częste mycie rąk. - Przychodząc do domu zdejmujemy buty i myjemy ręce. To powinien być odruch. Nie ma obawy, że z myciem rąk przesadzimy. Im więcej mycia, tym lepiej – radzi Krystyna Kranc.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group