Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 4738
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Można głosować na Zamek Książ

Sobota, 7 lipca 2012, 7:16
Aktualizacja: Niedziela, 8 lipca 2012, 8:04
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Można głosować na Zamek Książ
Fot. red.
Portal gazeta.pl prowadzi sondaż dotyczący ulubionego zamku w Polsce.

Małe i duże. Odnowione i podupadłe, ale wciąż intrygujące. Piękne i po prostu ciekawe. W centrach miast i pośród przyrody. Zagłosujcie w naszym wielkim letnim sondażu! Prosimy o pomoc i wzięcie udział w głosowaniu i oddanie swojego cennego głosu na wałbrzyski Zamek Książ.

Książ to zamek-legenda. Jeden z najbardziej okazałych zamków w Polsce i zarazem największy zamek na Dolnym Śląsku. By się z nim zmierzyć, trzeba jechać do Wałbrzycha. Zamek Książ leży na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Powstawał w latach 1288-1292 z inicjatywy Bolka I Surowego. Po 1392 r. wraz z księstwem świdnicko-jaworskim zamek Książ stał się lennem czeskiego króla. W 1509 r. przejęli go Hochbergowie, którzy władali zamkiem do początku II wojny światowej. W czasie wojny zamek Książ został poddany radykalnej przebudowie w ramach projektu Kriese. Po zakończeniu wojny, do 1956 r., w zamku stacjonowało radzieckie wojsko. Zamek Książ wielokrotnie poddawano renowacji. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.

Dla zwiedzających przygotowano specjalną trasę turystyczną "Śladami tajemnic II wojny światowej". Można zwiedzić zamkową wieżę, skąd roztacza się przepiękna panorama Sudetów. Inne atrakcje zamku Książ to: taras kaskadowy, zwany też różanym, słynący z fontanny wbudowanej w skałę, baszty prochowe z gotyckim portalem wejściowym i ceramicznym dachem, figuralne fontanny wykonane przez rzeźbiarza ze Świebodzic, baszty Jerzego z elementami neoromańskiego wystroju i rzeźby lwów znajdujących się między basztą Jerzego a basztą Białą, podtrzymujące herbowy kartusz rodziny von Hochberg.

Zamek Książ odwiedzany jest chętnie przez miłośników zagadek II wojny światowej i wielbicieli "Tajemnicy Twierdzy Szyfrów". Podczas zwiedzania można obejrzeć miejsca, gdzie powstawały zdjęcia do tego serialu.

Strona z głosowaniem

www.gazeta.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group