MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mieszkańcy dopięli swego – krematorium nie powstanie

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Czwartek, 26 sierpnia 2010, 13:31
Aktualizacja: 18:12
Autor: PAW
Krematorium przy ulicy Łącznej nie powstanie
Fot. PAW
O sprawie planowanej budowy krematorium w Boguszowie–Gorcach pisaliśmy przed kilkoma miesiącami. Teraz zapadły ostateczne decyzje w tej sprawie. Krematorium w sąsiedztwie budynków mieszkalnych nie powstanie.

Przypomnijmy, że miejscowy przedsiębiorca Mirosław Archacki wpadł swego czasu na pomysł, by w Boguszowie-Gorcach przy ulicy Łącznej, wybudować krematorium. Od początku zdecydowanie sprzeciwiali się temu okoliczni mieszkańcy.
- Byliśmy zdecydowanie przeciwni tej inwestycji, bo chyba nikt nie chce mieszkać w sąsiedztwie krematorium – tłumaczy Ludwik Wąsala z Boguszowa-Gorc. – Nie chodzi tylko o sam dym wydobywający się z kominów, ale również o wzmożony ruch samochodów.

I faktycznie nie sposób nie zgodzić się z naszym rozmówcą. W odległości kilkudziesięciu kilometrów nie ma żadnego krematorium i można być niemal pewnym, że to, które miało powstać w Boguszowie-Gorcach, cieszyłoby się sporym wzięciem.

Teraz po decyzji Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Wałbrzychu, mieszkańcy mogą już spać spokojnie. Sanepid uznał, że dioksyny wydobywające się przy spopielaniu zwłok, są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Ponadto budynki mieszkalne stoją w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. Dlatego właśnie Sanepid negatywnie zaopiniował starania Mirosława Archackiego o realizację inwestycji. To kolejna negatywna decyzja Sanepidu w tej sprawie. Już wcześniej bowiem Sanepid wydał identyczne postanowienie. Przedsiębiorca z Boguszowa-Gorc odwołał się jednak od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA podtrzymał decyzję Sanepidu. Archacki po raz kolejny się odwołał, ale teraz decyzja Sanepidu jest ostateczna.

W uzasadnieniu pisma kończącego cała sprawę, można m.in. przeczytać, że wpływ na decyzję Sanepidu miał również potencjalny dyskomfort psychiczny mieszkańców. Nikt chyba bowiem nie chce mieszkać w sąsiedztwie spalarni, która spopielałaby pond 2000 zwłok rocznie.

- Mamy nadzieję, że to wreszcie koniec naszej batalii. Opłacało się walczyć o powstrzymanie inwestycji – mówią zadowoleni mieszkańcy.

Czytaj również

Dwa wypadki

Dyduch z numerem 1

Ratują koźlęta

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 26-08-2010 15:39
krematorium jest potrzebne,juz prawie miejsc nie ma na cmentarzach...
~ 26-08-2010 15:53
i dobrze i źle..niestety cieżko o złoty srodek
~piki 26-08-2010 17:50
Sredniowiecze w tym boguszowie,dlugo tam tak bedzie,skansen tam zrobcie i dalej siedzcie w 16tym wieku.
~joo 26-08-2010 18:23
piki mówisz tak, bo pewnie tam nie mieszkasz.. ciekawe zy Tobie y było miło patrzeć przez okno na wnoszone ciała zmarłych a później wdychanie dymu z komina... Sąd podjął słuszną decyzję, a ten cały Archacki, jeżeli ma tyle pieniędzy na otworzenie krematorium, to niech również zakupi sobie jakiś budynek, lub pole z dala od ludzkich zabudowań !! ;))
~ 26-08-2010 20:21
w sumie joo ma racje,niech poszuka jakies normalne miejsce
~romulus 27-08-2010 2:22
nie wiem jak to wyrazic ale piki troche mowi prawdy bo w tym ciemnogrodzie nic nie mozna zrobic gdyz przeszkadza fanatykom katolicyzmu,ekologom lub innym oszolomom a zeby cos bylo trzeba budowac a nie protestowac!
~grzmiącu 27-08-2010 14:59
niewiedza ludzi nie ma granic po pierwsze nie widać wnoszonych ciał bo auto wjeżdża do budynku, po drugie nie ma żadnego szkodliwego dymu bo w piecu jest system spalania spalin w bardzo wysokiej temperaturze i szereg filtrów ,we Wrocławiu krematorium znajduje się w środku osiedla i nikomu to nie przeszkadza. Widać że tam są bardziej świadomi ludzie , a sklep Biedronka wkomponowany w cmentarz w Wałbrzychu wam nie przeszkadza????też widać jak noszą trumny
idler73 27-08-2010 17:53
W Poznaniu krematorium jest przy cmentarzu, a cmentarz znajduje się na osiedlu domków. Jest i pracuje od jakichś 17 lat. Nikt się nie zatruł, nikt nie czuł smrodu, i nie widział wnoszonych ciał. Praca takiego miejsca, to min. bardzo wysoka dyskrecja, gdybym nie wiedział, że to krematorium, nigdy w życiu nie zorientowałbym się. Wiem, że nie jest to pierwszy pomysł z budową spopielarni w Wałbrzychu, czy w okolicach, poprzednie poległy z tego samego powodu, niewiedza i ciemnogród. Obiekt taki jest nam niezbędny z kilku powodów, brak miejsca na cmentarzach oraz szeroko rozumiana ekologia. Może kiedyś świadomość mieszkańców się zmieni i w końcu komuś się uda.
~StArt 28-08-2010 23:41
a mnie jednak żal!!!Sam bardzo chcę być spopielony, jak już będzie po wszystkiemu.Taka jest moja wola i chciałbym aby została uszanowana. Wolałbym, żeby rodzina nie musiała jeździć do Katowic, czy Poznania zwłaszcza, że z tego, co wiem - tam trzeba czekać w kolejkach nawet po śmierci.Taki przybytek jest u nas bardzo potrzebny. OK - jak ludzie bardzo nie chca mieszkać koło niego (choć mnie by nie przeszkadzał) to naprawdę to rozumiem. Ale jeśli tak jest, to należy wyznaczyć miejsce, które nie będzie budzić, lub wzbudzi ich stosunkowo najmniej kontrowersji i sprawę sfinalizować, bo takie sa potrzeby!!!
~Janina 6-09-2010 10:16
Bywają na świecie krematoria znajdujące się na osiedlach - najlepszym przykładem jest paryskie krematorium - , ale też nie jestem zwolenniczka rozwiązań wbrew woli mieszkańców - nawet jeśli to zacofane leśne dziadki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Solidarni z Białymstokiem

Biegaj z prezydentem

Pożegnali Zielińskiego

Co ze stadionem?

Radni będą głosować w sprawie referendum