Czytających: 3981

Szczawno-Zdrój: Międzynarodowy tenis

Wtorek, 22 września 2020, 7:58
Aktualizacja: 8:02
Bardzo dużym sukcesem organizacyjno – sportowym zakończył się tenisowy juniorski turniej ITF SO’20 Invest–Park Cup 2020.

Ponieważ zawody tej rangi w kategorii do lat 18 w Szczawnie-Zdroju organizowane były pierwszy raz, były one bardzo dużym wyzwaniem dla szczawieńskich działaczy. Oprócz sporych obostrzeń organizacyjnych spowodowanych pandemią polegających na wprowadzeniu całego szeregu procedur bezpieczeństwa, KT Szczawno-Zdrój musiał zdobyć środki na organizację takich zawodów, bowiem na starcie stanęło blisko 120 zawodników i zawodniczek.

Zawody rozpoczęły się bardzo trudnym sportowo turniejem eliminacyjnym, gdzie awans do dalszego etapy uzyskało jedynie 4 zawodników i 4 zawodniczki (z drabinek 32-osobowych). Spotkania tzw. main draw rozpoczęły się od wtorku i były prawdziwą ucztą dla pasjonatów tenisa. Międzynarodowy skład oraz mieszanka różnorakich stylów zapewniła wałbrzyskim (rozgrywki prowadzone były również na wynajętych kortach Atri Wałbrzych) oraz szczawieńskim kibicom spore widowisko. Na starcie nie mogło zabraknąć lokalnych zawodników, którzy otrzymali od organizatorów statusy „dzikiej karty”. W eliminacjach wystąpił 14-letni Bruno Kokot (wygrał mecz pierwszej rundy), natomiast w drabince głównej dopiero 15-letni Gabriel Wójcicki oraz Antoni Pankowski zdobywali swoje doświadczenie w walce ze „starszakami”. Z punku widzenia szkoleniowego umożliwienie udziału w takich zawodach dla młodych zawodników KT Szczawno jest bardzo ważne, z czego będziemy korzystać w kolejnych latach. W zawodach singlowych chłopców do ścisłego finału dotarł aktualny Mistrz Polski U16 Gabriel Matuszewski, gdzie musiał uznać wyższość Jakuba Mensika z Czech. Trzecie miejsce wywalczył Martyn Pawelski POL oraz Jan Simonsson SWE.

W deblowym turnieju chłopców w finale wystąpiła polska para braci Goran i Borys Zgoła ulegając Czechom Mensik/Malis. W zmaganiach dziewcząt triumfowała Belgijka z polskimi korzeniami Amalia Waligóra pokonując w finale Słowaczkę Ninę Vargovą. Trzecie miejsce zajęły Zuzanna Bednarz POL oraz Sara Sarinova SVK. W turnieju dziewcząt belgijska para Hensen/Waligóra pokonała Polki Mazurek/Szpakowska.