MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szczawnie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Środa, 5 października 2011, 7:52
Aktualizacja: 7:53
Autor: red
Fot. Starostwo Powiatowe Wałbrzych
W uzdrowisku królowała m.in. muzyka marszowa, filmowa i klasyka operetkowa. Wraz z Ceramik–Band koncertowały orkiestry z Czech i Niemiec oraz Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Gospodarzami przedsięwzięcia był m.in. Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Szczawnie–Zdroju.

Obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki zostały zainicjowane w 1975 roku przez Yehudi Menuhina - ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO i mają na celu uświadomienie szerszemu gronu odbiorców wyjątkowości muzyki i jej walorów. Równie istotnym celem jest także promowanie instrumentalistów - zarówno tych doświadczonych, jaki i debiutantów.

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie to placówka o bogatych i długoletnich tradycjach muzycznych - mimo iż popularna nazwa szkoły ,,Ceramik" sugeruje inne obszary jej działalności. W istocie szkoła kształci w różnych kierunkach - zarówno technicznych, jak i artystycznych. Jest więc rzeczą godną odnotowania, że członkowie szkolnej orkiestry dętej rekrutują się też z kierunków technicznych, dając dowód na nieograniczoną fascynację muzyką i radość jej wykonywania. Stąd też 11 lat temu w Szczawnie-Zdroju powstała koncepcja uczczenia Dnia Muzyki. Ponieważ od lat Ceramik Band współpracuje z orkiestrami w kraju i za granicą, zaprasza zaprzyjaźnione zespoły do wspólnego koncertowania 1 października, kiedy to przypadają międzynarodowe obchody Dnia Muzyki. Na inauguracyjny koncert, który odbył się w pięknych, odnowionych wnętrzach Teatru Zdrojowego, zaproszona została Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

- W drugim dniu obchodów koncerty - przed licznie zgromadzoną publicznością w Parku im. Henryka Wieniawskiego - dały orkiestry z Czech, Niemiec i Strzegomia oraz szczawieński „Ceramik Band". Dominował repertuar marszowy, ale też ciekawie brzmiała muzyka filmowa, czy klasyka operetkowa zaadaptowana przez muzyków na instrumenty dęte. To ciekawe, barwne, muzyczne wydarzenie odbywało się przy wyjątkowo sprzyjających warunkach atmosferycznych - świeciło słońce, panowała atmosfera letniej kanikuły i ten nastrój udzielił się wszystkim widzom zażywającym ostatnich promiennych chwil mijającego lata - relacjonuje Iwona Czech z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kamieniecka oddana

Większość za rządzącymi

Nietuzinkowa postać

Zrezygnujcie z plastiku!

Obchodzili rocznicę

Niepewny los basenu

Wyraźnie na PiS

Nobel dla Tokarczuk!