MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Marek Dyduch wraca do wielkiej polityki

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 6 października 2011, 6:56
Aktualizacja: Środa, 12 października 2011, 7:50
Autor: Sven
Fot. Karolina
Kilka lat temu odszedł z polityki z powodu intryg i partyjnych podziałów. Dzisiaj wraca, bo wie, że ma poparcie wyborców.

- Dlaczego zdecydował się pan na powrót do wielkiej polityki?

Marek Dyduch: Z wielkiej polityki wyeliminowały mnie intrygi i podział lewicy na „winnych i niewinnych” kryzysu po tej stronie sceny politycznej. Kilka lat temu ci, którzy faktycznie winni byli tego kryzysu, uchodzili za „niewinnych”, natomiast naprawdę niewinni obarczeni zostali wszelką winą. Musiałem zapłacić cenę za to, że mocniejsi w tej walce również mnie obarczyli wspomnianą winą. Na szczęście byli jeszcze wyborcy. W 2006 roku w wyborach do Sejmiku Dolnośląskiego, kiedy startowałem z pierwszego miejsca listy SLD, zagłosowało na mnie ponad 20 000 osób. W ubiegłym roku startując do tegoż sejmiku, tym razem z trzeciego miejsca na liście SLD, zebrałem 14 000 głosów. Teraz pragnę powrócić, ponieważ z pozycji parlamentarzysty mogę udowodnić, że polityka nie musi być tak bezmyślna i brutalna jak dzisiaj i że naprawdę parlamentarzysta może bardzo wiele zrobić dla regionu, czyli dla powiatów byłego województwa wałbrzyskiego.

- Przyczynił się pan do uratowania dwóch ważnych zakładów przemysłowych - Zakładów Koksowniczych i WAMAGU oraz stworzenia WSSE. Proszę sprecyzować, jaki wałbrzyski problem znajduje się obecnie na pańskim celowniku?

Marek Dyduch: Na moim celowniku jest cały Wałbrzych, zaniedbany, zniesławiony, bezradny po kolejnych aferach i naszpikowany szeregiem problemów. Jeśli chodzi o pojedyncze sytuacje to uważam, iż najważniejszy problem to upadek MPK. Poprzednie władze Wałbrzycha, wiedząc o fatalnej kondycji finansowej zakładu, skrzętnie ukrywały fakt ogromnego zadłużenia firmy, natomiast obecne władze nie bardzo chcą wziąć odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Za chwilę okaże się, że winnych nie ma, a zapłaci za to niewinna załoga MPK i rodziny zwolnionych z pracy kierowców autobusów miejskich. Zamierzam walczyć o tych ludzi. Tym bardziej, że sytuacja w MPK jest swoistym probierzem zachowania i odpowiedzialności obecnego prezydenta miasta i jego służb. Prezydent może bowiem, albo zająć się winnymi takiej sytuacji i odpowiednio ich za to rozliczyć, a następnie zająć się rzeczywistym rozwiązaniem problemu, albo powiedzieć, że to nie jego sprawa. Jeśli zachowa się odpowiedzialnie i zechce rozwiązać problem w MPK, to będziemy mu pomagać wszyscy, bez względu na sytuację i pozycję, z której przyjdzie nam działać. Jeśli natomiast prezydent, mówiąc popularnie „umyje ręce”, prędzej czy później zapłaci za swoją ignorancję.

- Był pan uczestnikiem I Forum Aglomeracji Wałbrzyskiej. Czy przedstawione tam pomysły są zbieżne z pańską wizją Wałbrzycha i regionu?

Marek Dyduch: Dla mnie Forum było demonstracją polityczną Platformy Obywatelskiej, chociażby poprzez udział w nim prominentnych działaczy tej partii. Ważne jest jednak, co z takiego spotkania wyniknie. Mam przy tym sporo wątpliwości, gdyż wielu przedstawicieli partii, która była współorganizatorem Forum, doprowadziło Wałbrzych do stanu, jaki mamy obecnie. Mam na myśli między innymi niekompetencje ludzi odpowiedzialnych za strategiczne punkty miasta, afery, nadużycia, które niewątpliwie miały wpływ na to, że Wałbrzych z miasta wojewódzkiego przeobraził się w prowincjonalne miasteczko. Źle przy tym, że obecnie próbuje się udowodnić, że nic takiego się nie stało. Otóż stało się. W tej chwili mamy ośmioletnie zapóźnienia, których nie nadrobi z dnia na dzień żaden nawet genialny plan.
Do tego jest jeszcze skrzętnie ukrywany aspekt WINY i błędna ocena, że wszystko uzdrowi powrót do Wałbrzycha grodzkości. Chcę uzmysłowić wszystkim, że odzyskanie grodzkości to głównie rozszerzenie kompetencji miasta w zakresie oświaty i dróg, a rozszerzenie kompetencji to także rozszerzenie wydatków. Mogę podać jeszcze kilka przykładów, które potwierdzą to, co powtarzam od dawna, że grodzkość nie przyniesie miastu żadnych korzyści.
Przy tym wszystkim co powiedziałem, należy jednak przyznać, że dużą korzyścią planu zaprezentowanego podczas Forum, jest chęć walki o Wałbrzych i rozwiązanie jego problemów. Pod tym się podpisuję i chcę w tym uczestniczyć, wykorzystując swoje doświadczenia, aktywność i umiejętności polityczne, które niejednokrotnie przydały się sprawom wałbrzyskim.

- Swego czasu ostro krytykował pan prezydenta Kruczkowskiego. Jak widzi pan swoją współpracę jako parlamentarzysty z obecnym prezydentem Wałbrzycha?

Marek Dyduch: Krytykowałem prezydenta Kruczkowskiego, ponieważ poprzez brak kompetencji pozbawił Wałbrzych szans na jakikolwiek rozwój. W sposób karygodny nie wykorzystał możliwości pozyskania środków unijnych i krajowych na rozwój miasta. Ta nieudolność spowodowała, że Wałbrzych został daleko poza innymi miastami Dolnego Śląska. Swoistą głupotą było twierdzenie, że zaistniała sytuacja jest wynikiem wyłącznie czynników zewnętrznych. Był to kolejny sposób na ukrycie własnej nieudolności, nadużyć w spółkach miasta i prywatnych interesów w mieście, prowadzonych kosztem mieszkańców Wałbrzycha. Odpowiadając na drugą część pytania, pragnę podkreślić, że zawsze i w każdej sytuacji będę działać na korzyść Wałbrzycha i jego mieszkańców. Wszelkie korzystne działania podejmę z każdym, kto tak jak ja będzie pracował na korzyść tego miasta. Jeżeli prezydent Wałbrzycha będzie działał na korzyść Wałbrzycha, będę z nim współpracował, pod jednym wszakże warunkiem, że prezydent zechce współpracować ze mną .

- Dlaczego wałbrzyszanie powinni zagłosować na Marka Dyducha?

Marek Dyduch: Częściowo odpowiedziałem już na to pytanie na początku naszej rozmowy, ale powtórzę, ponieważ z pozycji parlamentarzysty mogę udowodnić, że polityka nie musi być tak bezmyślna i brutalna jak dzisiaj i że naprawdę parlamentarzysta może bardzo wiele zrobić dla naszego regionu, czyli dla powiatów byłego województwa wałbrzyskiego. A co można uczynić z pozycji parlamentarzysty? Wymienię to, co otrzymał Wałbrzych i region dzięki moim staraniom, umiejętnościom politycznym i mojej pracy jako parlamentarzysty w latach ubiegłych. Przypomnę, powstała Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna, w której pracę otrzymało kilka tysięcy osób. Uratowałem przed upadłością Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze i WAMAG, w których pracuje około 1000 osób. Pomogłem pokonać bariery administracyjne przy tworzeniu firmy „RONAL” w Wałbrzychu. Pomogłem przedłużyć na dwa lata eksploatację Kopalni Antracytu w Wałbrzychu i Kopalni Słupiec w Nowej Rudzie. Łącznie było tam zatrudnionych ponad 3000 osób.
Proszę ocenić, czy są to argumenty, czy tylko przeszłość. Jeżeli uznają Państwo, że przeszłość to i tak mam satysfakcję, że jest to przeszłość, która okazała się jednak bardzo cenna dla wielu rodzin żyjących z pracy ludzi w tych zakładach.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również

Wałbrzych przedsiębiorcom

Wycieczka rowerowa

Eko moda

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~ 6-10-2011 7:24
czerwonym nigdy nie ufałem i ufac nie bede.over
~h. 6-10-2011 7:31
W kampanii wyborczej nagle wielki desant uzdrawiaczy Wałbrzycha i dobrych wujów i ciotek, np. pani Mrzygłocka bijąca brawo panu Kruczkowskiemu, której "skutecznością" był pomysł, by mieszkańcy słali listy do rządu w sprawie obwodnicy, hahaha
~.. 6-10-2011 7:33
Ja nie moge sie doczekac jak połowa z nich zobaczy wyniki po wyborach i zobaczy,ze ludzie nie sa idiotami.Zobaczyc te miny-bezcenne:))
~dyzio2 6-10-2011 7:42
na celowniku ma wałbrzych? jak co czery lata a na codzien ma go gdzieś i mieszka w wrocławiu a jedynymi wałbrzyszanami na których mu zależy to jego rodzina i przyjaciele ja mu już dziękuje zawiodłem się już na lewicy
~aGa 6-10-2011 7:47
Na wszystkich,dosłownie wszystkich...tylko nie na tego Pana-nigdy nie zagłosuje
~Krawiec. 6-10-2011 7:59
Czy tu mieszkają sami kretyni, czy tylko Wam tak wyszło? Najmniej Dyduchowi możecie coś zarzucić. To może lepszy Piotruś Oferma? Jeżeli Dyducha jedyną winą jest fakt, że jest czerwony to jesteście kretynami do kwadratu i zasługujecie na to aby żyć w takim zgotowanym przez PO i PIS szambie. A obecny władca miasta dopiero pokaże, że Wam w pięty pójdzie. Ale może na to zasługujecie.
~mm 6-10-2011 8:26
Artykuł sponsorowany
~olo 6-10-2011 8:27
Nie zapomnijcie PO-kemony zrobić z siebie i...ów i 9 Października zagłosować na PO .
~ 6-10-2011 8:35
Precz z komuną !
~wyborca 6-10-2011 8:38
Do krawca. Masz 150% racji. Ten wałbrzyski elektorat nie dorósł do demokracji i samodzielnego myślenia. W większości tenże katolicki elektorat powtarza jak papuga za klerem, że czerwoni to są "be". Nie stać ich na samodzielność, bo nie mają wiedzy. Mają też krótką pamięć, albo wcale, bo zapomnieli, że jeszcze w Wałbrzychu nigdy tak źle nie było jak za ostatnich ponad 8-miu lat rządów prawicowych pseudo uzdrawiaczy . Zapomnieli jak PO z PiS nie tylko w Wałbrzychu, bo w całym kraju na czele z POPiS-owskim rządem nasze podatki Kościołowi pchali nie pytając społeczeństwa o zgodę. A społeczeństwo mieli i mają razem z Kościołem w du.. Ludzie umierają poprzez długie oczekiwanie w kolejkach na świadczenia medyczne ratujące zdrowie, bo NFZ , . nie ma pieniędzy na to itp., idt.
~ANDRZEJ 6-10-2011 8:47
Tak , Pan Dyduch wraca do wielkiej polityki , koń by się uśmiał ,pytam po co ? przecież Pan nic nie umie , nic dla Wałbrzycha nie zrobił , dziś Wałbrzych bez obwodnicy , grodzkości itp , gdzie Pan był wtedy jak to wszystko robił SLD ? No i olał Pan Wałbrzych , mieszka Pan przecież we Wrocławiu , a tam nie wyszło co ? tak jak Wldowi w Warszawie , Wrocławiu , jak Swięczkowskiemu w Sosnowcu , Pani zalewskiej w Swiebodzicach i cały desant do Wałbrzycha , ale mi obrońcy naszego społeczeństwa , pytam przed kim i przed czym ? Trzeba wybierać oryginały a nie podróbki . I 9 Pażdziernika głosuję jak wszystkie pokemony na PO . Inni nie maja szans na rządzenie bo nie maja nic do zaoferowania lepszego od PO , ani ludzi , ani programu .
~adi 6-10-2011 8:48
do pozbawienia Wałbrzychowi grodzkosci to własnie jego ugrupowanie się przyczyniłoa a teraz prosi o elektorat.brak godnosci i honoru.niech wrotki odpalai wy......la
~do wyborca 6-10-2011 8:49
a co zrobiła twoja ekipa????ty nie uprawiaj tu agitki,bo i tak gów.... z tego wyjdzie.od sld tylko Danuta Marosz wejdzie
~jacek 6-10-2011 8:50
Z SLD to tylko p. Danuta Marosz. Na nią powinni wszyscy zagłosować. Nie jestem jeszcze zdecydowany na senatora. Może Rataj?
~bezstronny człowiek 6-10-2011 8:59
Staram się obiektywnie patrzeć na temat. Na pewno Marek Dyduch jest czołową postacią sceny politycznej Wałbrzycha. To dzięki niemu wielu moich znajomych pracuje w Wamagu. Jego aktywność parę lat temu była bardzo znacząca i w w dużym stopniu spowodowała ,że o Wałbrzychu mówiono bardzo dobrze. Sam Prezydent Aleksander Kwaśniewski wielokrotnie podkreślał dużą merytorykę Sekretarza Ganeralnego SLD, zaznaczając, że ten człowiek z Wałbrzycha wiele potrafi i zawsze można na niego liczyć. My głosujemy na Marka Dyducha.
~ANDRZEJ 6-10-2011 9:04
Pan Dyduch mówi o przekrętach i nieudolności Kruczkowskiego , a jakoś nic nie mówi o przekrętach prominentnych działaczy SLD przy obwodnicy Wałbrzyskiej , zniknęło kilkanaście mln zł , i co i nic , tylko ,że przez to przerwano budowę obwodnicy i tak stoi sobie i niszczeje do dziś . Tyle pracy i pieniędzy w błoto . A afera z komputeryzacją urzędu itp, itp . No i kuriozum , Wałbrzych straci na grodzkości , nie Panie Dyduch stracą czerwoni stołeczki . Nawet już i Pan stał się pełną gębą demagogiem . I dlatego SLD upada na naszych oczach i upadnie przy takich ludziach jak Pan i Napieralski , wszyscy już to widzą , tylko Pan nie i oczywiście Napieralski / Car/ .
~adi 6-10-2011 9:08
do (bezstronny człowiek).to powodzenia.zabieraj się razem z nim do wrocławia.
~mieszkaniec 6-10-2011 10:16
Wróć do hurtowni skrzynki nosić a nie do polityki się pchasz.
~wyborca 6-10-2011 10:20
Mieszkańcu - masz rację.
~Do Andrzeja 6-10-2011 10:36
A Andrzej Pokemonek dalej swoje. Spójrz człowieku ile w Tobie jest nienawiści do wszystkiego co nie jest związane z Twoim kochanym PO. Żal mi Ciebie .... Ciekawe skąd takie Twoje zdanie - czyżby ksiądz z ambony tak mówił. Szkoda tego miasta bo w nim w większości ludzie Twojego pokroju idą do urn. Z Panem Dyduchem to miałam akurat przyjemność spotykać się na co dzień i uważam, że jest to jeden z niewielu ludzi na których warto oddać swój głos. Szkoda tylko, że jest w SLD bo ta partia zupełnie do mnie nie przemawia ( tak samo z resztą jak PIS i PO )
~Wanda 6-10-2011 10:42
Dlaczego zagłosuję na PSL w najbliższych latach za najważniejsze uważam zapewnienie Polakom bezpieczeństwa czy społecznego, czy żywnościowego czy gospodarczego.Pomiędzy PO i PiS ciągła walka a trzeba współpracować dla dobra Naszego kraju. PSL zapewnia trwałość i suwerenność państwa oraz rozwój zgodny z potrzebami narodu i państwa.Dlatego 9 października oddam głos na PSL.
~arek 6-10-2011 11:01
Niebieszczański to bardzo mądry facet. 16 lat był wójtem Kłodzka, a teraz jest Radnym powiatowym. Znam Go bardzo dobrze z jego dobrej pracy. Jeeli na PSL to tylko na niego.
~wyborca 6-10-2011 11:12
I słusznie uważacie. Trzeba stawiać na ludzi pewnych, sprawdzonych w dotychczasowej działalności lub pracy. Nigdy nie stawiam na innych, którzy, jak ktoś tu wcześniej napisał, powinni wrócić do noszenia skrzynek w hurtowni, a nie pchać się do polityki i decydowania o nas. Dam swój głos Maroszowej, a na senatora komuś z PSL. Inne opcje polityczne w przyszłym parlamencie mnie nie interesują.
~Walbrzyszanin 6-10-2011 11:35
Do "WANDY" ty sie zdecuduj czy jestes facetem czy kobieta bo podobny Twoj wpis jest na portalu ......... Noe rozmieszaj mnie , ze PSL zapewna nam bezpieczenstwo, rozwoj itd przykladem jak im zalezy na rozwoju jest "Invest Park" kto tam pracuje , kto sie dostal jak nie wiesz juz pisalem w portalu. sprawdz w internecie
~Wanda 6-10-2011 11:41
Jak podobny tzn że nie mój
~korwin 6-10-2011 12:21
precz z komuna !
~wyborca 6-10-2011 14:02
Ty korwin. Precz z tobą z tych komentarzy. Co ty wiesz o komunie!
~ 6-10-2011 15:59
Kolejny,który sie mocno zdziwi na minus po wyborach.
~punisher 6-10-2011 16:53
..a na drzewach zamiat lisci........ Czerwonej chołocie za to co było juz dziekuje.
~Dusia 6-10-2011 19:58
Płyn do naczyń słaby.Jeżeli obietnice będą takie same - to lipa.
~Andrzej 6-10-2011 20:38
I co ja mam zmienić zdanie o Panu Dyduchu i SLD , przecież to przegrani ludzie ,no i zauważ człeczyno , co oni mogą , oni moga skoczyć Po tam gdzie wiesz , a ja jestem przekonany ,że Wałbrzych i większość w Polsce zagłosuje na Po , a wiesz dlaczego ? Ty wiesz , ale nie chcesz tego głośno przyznać tego tchórzu , bo Polska się rozbudowuje na potęgę , jeżdżę po Polsce teraz jestem w Poznaniu już 1,5 m-ca , inwestycje szalone i piękne , lotnisko , dojazd z lotniska m centrum , wkoło stadionu itp , i tak się dzieje we Wrocławiu , Warszawie , nawet w innych mniejszych miastach , no i drogi już widać nowe inne w przebudowach , remonty dworców kolejowych i tp to wszystko się buduje naprawdę za PO w ostatnich 4 latach . Do do tego z 10.35 . Zobaczysz juz niedługo wyniki wyborów i zastanów się .
~J-23 6-10-2011 21:28
Tylko PO podoba mi sie to o czym mówi premier,bo żeby budowac trzeba miec szmal.Inne partie jak zwykle dużo obiecują a potem niic z tego.Mam żal że premier obiecał zmniejszyc liste nierobów tzn posłów i senatorów,słowa nie dotrzymał a to sa duże pieniądze w skali roku które można by przeznaczyc na inne cele, ale i tak moja rodzina zaghłosuje na PO. A p. Dyduch pcha się do p[olityki bo kasa sie wykruszuyła co?
~J-23 6-10-2011 21:31
Pomóżcie nakogo głosowac z PO (tylko PO)
~ 6-10-2011 22:12
PO+PSL cztery lata stabilizacji i rozwoju
~Joaśka 6-10-2011 23:22
Zgadzam sie z Wandą . Oddam głos na PO ale kandydatów z Wałbrzycha.Przecież nie można czytać postów Andrzeja popierającego PO. Sam sobie odpowiedział, że wszędzie się zmienia tylko nie w Wałbrzychu. Dlatego na nikogo z PO wałbrzyszanie nie powinni oddać głosu. Dosyć afer i upokorzeń. A dlaczego nie oddam głosu na M.Dyducha? Dlatego, że Ławski jest starostą. Weżcie go do Aglomeracji Wrocławskiej.
~ 7-10-2011 8:51
9 października głosujemy z rodziną na PSL - jedyny słuszny wybór

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nobel dla Tokarczuk!

Koalicja zmobilizowana

Kamieniecka oddana

Apollo zaprasza

Niczym nie gardził...