MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Malarstwo to nie fotografia, czyli „Wałbrzyskie krajobrazy”

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 15 października 2011, 7:52
Aktualizacja: 7:56
Autor: Sven
Fot. Sven
Kilkadziesiąt obrazów Barbary Muchy–Brodzińskiej przedstawiających głównie krajobrazy wałbrzyskie można oglądać w wałbrzyskim muzeum.

Artystka jest związana z Wałbrzychem od 1956 roku, kiedy została grafikiem w Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania”. Pobyt w Wałbrzychu planowała na dwa lata, ale została do dzisiaj.
- Mam w sobie wolność, która pozwala mi ciągle poszukiwać. Moje obrazy są rozpoznawalne, bo mają określony styl. Dla mnie malarstwo to forma i kolor, nigdy fotografia, od tego są aparaty fotograficzne. Obrazy nie mogą też być „przegadane”. To nie literatura, żeby wszystko dokładnie opisywać. Wałbrzych jest bardzo malarski. Niektóre obrazy powstały spontanicznie, gdy na palecie pozostały resztki farb. One są często najlepsze – mówi o swojej twórczości Barbara Mucha – Brodzińska.

Wernisaż był także okazją do uhonorowania 55 lat pracy twórczej Barbary Muchy – Brodzińskiej.

Wystawa powstała dzięki stypendium, które artystce przyznała Gmina Wałbrzych.

Barbara Mucha-Brodzińska urodziła się 26 czerwca 1931 roku w Pszczynie. W latach 1950-1956 studiowała na Wydziale Szkła i Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1956 roku w pracowni Julii Kotarbińskiej. Historię sztuki studiowała u prof. Karola Estreichera. Tytuł magistra sztuki uzyskała w 1965 roku. W latach 1956-1986 związana była działalnością artystyczną oraz zawodową z Wałbrzychem, pracując najpierw jako projektantka, a potem kierując Zakładowym Ośrodkiem Wzornictwa w Wałbrzyskich Zakładach Graficznych „Kalkomania”. Jest autorką około 1000 wzorów dekoracji graficznych i malarskich na wyroby ceramiczne, produkowane na rynek krajowy i zagraniczny.

Z wyboru i temperamentu malarka. Uprawia także twórczość w dziedzinie grafiki użytkowej, architektury wnętrz, projektowania przemysłowego, tkaniny artystycznej oraz ceramiki. Bierze aktywny udział w życiu wałbrzyskiego środowiska plastycznego. W latach 1960-62 należała do grupy twórczej „Wałbrzych”, była członkiem grupy malarzy „Kontrast”. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu oraz do Stowarzyszenia Artystów Plastyków Regionu Wałbrzyskiego. W 1989 roku uzyskała uprawnienia rzeczoznawcy nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w zakresie malarstwa i sztuki użytkowej. Bierze aktywny udział w licznych międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich.

Muzeum w Wałbrzychu zaprasza na wystawę malarstwa Barbary Muchy-Brodzińskiej zatytułowaną "Wałbrzyskie Krajobrazy" do 20 listopada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niepewny los basenu

Nietuzinkowa postać

Jesienne koncerty

33 Twarze Natury

Warto obejrzeć

Uczniowska wystawa

Nabierają tempa

Disco rządzi!