MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Maestro Józef Wiłkomirski spotkał się z publicznością

Wiadomości: Wałbrzych, Sczawno-Zdrój
Niedziela, 7 czerwca 2009, 10:20
Aktualizacja: 10:23
Autor: EG
Maestro Józef Wiłkomirski
– Jako siedemnastolatek zakochałem się w teatrze. I to trwa do dziś. Jako uczeń przeżyłem pierwszy zachwyt wielką muzyką. I tego się nie zapomina – mówił maestro Józef Wiłkomirski.

W sobotę wieczorem znany i znakomity dyrygent, długoletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu Józef Wiłkomirski opowiedział słuchaczom o dorastaniu, o muzyce, o wolności.

Spotkanie odbyło się w Cafe Galerii Ogród Sztuki w Szczawnie–Zdroju. W scenerii obrazów artystów z Wałbrzycha i sąsiednich miast zasłuchało się kilkanaście osób.
Inicjatorami spotkania są Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu i gospodynie galerii - Ewa Cichoń i Grażyna Lelito-Dąbrowa. Tematem przewodnim spotkań, które mają odbywać się cyklicznie, są kontakty maestra Wiłkomirskiego z wybitnymi osobami w kraju i na świecie.

Józefa Wiłkomirskiego wprowadziła Elżbieta Kokowska, prezes Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej.
Józef Wiłkomirski napisał „Autobiografię 1926- 2006. Wspomnienia nie tylko muzyczne”. Spotkania mają promować przygotowywaną do edycji książkę.

Na pierwszym spotkaniu maestro wspomniał swój osobisty kontakt z Arturem Rubinsteinem, Tadeuszem Kotarbińskim, Leszkiem Kołakowskim. Mówił o swoim dzieciństwie, znakomitych znanych rodzicach i siostrze Wandzie, wspominał pierwsze zachwyty teatrem i muzyką.
Maestro mówi z ogromną wiedzą i dowcipem, ma rzadki dar mówienia bez zadęcia o niezwykłych dla słuchacza sprawach.

- Kocham te piana, że ludzie się zastanawiają, czy ta orkiestra gra jeszcze czy nie gra. Te pianissima, jakby z nieba leciały – mówił Józef Wiłkomirski.
- Wolność jest nieosiągalna, ale musimy do niej dążyć. To ten paradoks – mówił.

Czytaj również

Mogli zrywać czy też nie?

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Duda w Wałbrzychu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

ago. 8-06-2009 17:13
Fajnie, że Wałbrzyszanie mają u siebie takiego wielkiego Maestro! Ciekawe, gdzie można będzie kupić jego "Autobiografię(...)" i czy dotrze ona także do Jeleniej Góry.
~piipi. 8-06-2009 20:45
..AGO ..to ty nie wiesz,ze nawet pociagi do Jeleniej Góry zawracaja w Walbrzychu ?
~Przemek 11-06-2010 11:46
Autogiografię Józefa Wiłkomirskiego można kupić na Allegro. Sprzedający nazywa się jadon44. Czytam tę ksiażkę od kilku tygodni "do poduszki". Jest wspaniale napisana. Z jej kartek wychyla się człowiek o niesłychanie bogatej osobowości, a jednocześnie bardzo naturalny. Fascynujące są zwłaszcza rozdziały opisujące lata II wojny światowej, udział Józefa Wiłkomirskiego w Powstaniu Warszawskim, a potem jego kilkumiesięczny pobyt w obozie jenieckim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wrócił stand–up

Popierają Dudę

Oby pogoda dopisała

Jacek C. na wolności

Nowość SILENTlive