Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5294
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Lobbują u wojewody

Piątek, 4 lutego 2011, 14:56
Aktualizacja: 19:48
Autor: red
Wałbrzych: Lobbują u wojewody
Wałbrzyscy politycy lobbują u wojewody w sprawie Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Fot. red
Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, starosta wałbrzyski Robert Ławski, dr Roman Szełemej, Komendant PSP Grzegorz Kułak oraz dyr. Pogotowia Ratunkowego Ryszard Kułak wystosowali do wojewody dolnośląskiego Aleksandra Skorupy pismo, w którym przedstawili wspólne stanowisko w sprawie powstania Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Oto treść pisma:

W związku z prowadzonymi przygotowaniami aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne przekazuję Panu wspólne stanowisko władz samorządowych Miasta i Powiatu Wałbrzyskiego, Państwowej Straży Pożarnej (PSP), Pogotowia Ratunkowego oraz Szpitala im. Dr A. Sokołowskiego.

Propozycja utworzenia na obszarze województwa dolnośląskiego 2 placówek Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) oparta jest na arbitralnie przyjętym kryterium ludnościowym tzn. 1 CPR/ 1 mln mieszkańców. Ludność województwa dolnośląskiego wg aktualnych danych wynosi ok. 2 900 tys. mieszkańców. Propozycja utworzenia 2 CPR – w Legnicy i we Wrocławiu powoduje, że w obszarze oddziaływania CPR we Wrocławiu znajdzie się blisko 2 mln mieszkańców. Dysproporcja wielkości populacji w obu obszarach tzn. legnickim i wrocławskim jest bardzo duża, podważająca racjonalne przesłanki zachowania tylko 2 CPR. Tak duża populacja mieszkańców objęta oddziaływaniem CPR we Wrocławiu spowoduje konieczność zgromadzenia w CPR we Wrocławiu zdwojonej liczby etatów. Likwidacja planów utworzenia 3 CPR spowoduje utratę możliwości kontynuowania programów szkoleniowych w zakresie ratownictwa medycznego w Wałbrzychu, pogłębi wrażenie marginalizacji społecznej w regionie wałbrzyskim, pogłębi kontrasty pomiędzy Wrocławiem i oddalonymi obszarami województwa dolnośląskiego.

Wnosimy o utworzenie CPR w budowanej w Wałbrzychu przy ul. Ogrodowej strażnicy PSP. Wniosek ten nawiązuje do propozycji utworzenia w południowej części województwa dolnośląskiego obszaru objętego oddziaływaniem CPR w Wałbrzychu. Proponowany podział województwa na 3 obszary jest uzasadniony demograficznie, geograficznie i medycznie. Obszar ten charakteryzuje się dużą specyfiką zdarzeń z zakresu ratownictwa medycznego, jest geograficznie zupełnie inny od reszty województwa, ogniskuje również problemy związane z ruchem transgranicznym. W Wałbrzychu zlokalizowany jest Specjalistyczny Szpital z rozbudowanym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR), nowoczesnym lądowiskiem i pełnym zabezpieczeniem zabiegowym pozwalającym na prowadzenie skomplikowanych akcji ratowniczych.

Strażnica przy ul. Ogrodowej budowana jest ze środków publicznych od 2003r. Trudności realizacji ten inwestycji wynikają m.in. z licznych zmian w proponowanej sieci CPR w województwie dolnośląskim. Jeszcze w 2010 r. obowiązujący był podział województwa na obszary zabezpieczane przez 12 placówek CPR. Wielkość i projekt strażnicy odpowiada m.in. zadaniom utworzenia w tej siedzibie CPR, siedziby PSP i Pogotowia Ratunkowego. Zaawansowanie realizacji tej inwestycji jest tak duże, że pozwala uruchomić jeszcze w 2011 r. CPR, a w 2012 r. całość inwestycji. Warunkiem niezbędnym jest zabezpieczenie w b.r. kwoty ok. 4 mln zł , a w 2012 r. ok. 1,5 mln zł.

Wnosimy o ponowne przekazanie środków finansowych celem dokończenia budowy strażnicy. Jednocześnie podkreślamy, że wielkość niezbędnych środków jest znacznie mniejsza od szacowanych wcześniej w związku z podjętymi przez inwestora działaniami oszczędnościowymi.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group