MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 7 lipca
im. Cyryla, Metodego

Likwidacja PSP nr 31 stała się faktem

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 1 maja 2013, 14:18
Aktualizacja: Czwartek, 2 maja 2013, 12:33
Autor: PAW
Fot. PAW
Po wielu miesiącach tarć i przepychanek słownych, radni podjęli uchwałę o likwidacji PSP nr 31 w Wałbrzychu.

O takim scenariuszu mówiono od dawna. Podejmowano kolejne kroki, które miały doprowadzić do likwidacji PSP nr 31. Teraz likwidacja tej placówki oświatowej stała się faktem.
- Główną przyczyną takiej decyzji jest niewielka liczba uczniów w tej szkole – mówi Joanna Dobrowolska-Bielecka z UM w Wałbrzychu. – Liczebność klas waha się od 4 do 14 uczniów. Ta sytuacja wymagała podjęcia jak najszybszych kroków.

Szkoła w obecnym kształcie będzie funkcjonować do końca sierpnia. Warto w tym miejscu powiedzieć, że bieżące utrzymanie szkoły kosztuje 68 tysięcy złotych miesięcznie, ale tylko 38 procent pokrywa subwencja oświatowa. Roczne utrzymanie szkoły to 815 tysięcy złotych, z czego subwencja wynosi zaledwie 313 tysięcy złotych. Gmina dopłaca do utrzymania szkoły 500 tysięcy złotych.

Zdaniem radnej Alicji Rosiak, takie działania prezydenta Romana Szełemeja i koalicyjnych radnych powodują, że duża suma pieniędzy jest wyrzucana w błoto.
- W tym roku Gmina dołoży 500 tysięcy złotych do funkcjonowania tej szkoły. Dlatego po raz kolejny twierdzę, że nie miało sensu przenoszenie szkoły do budynku przy ulicy 11 Listopada. To była zła decyzja prezydenta i radnych – mówi Alicja Rosiak. – Przeniesienie tej szkoły odbyło się w sposób chaotyczny.

Wiadomo tez, że nie wszyscy nauczyciele, którzy są obecnie zatrudnieni w PSP nr 31, znajdą pracę po likwidacji tej szkoły. Obecnie zatrudnionych jest tam 14 nauczycieli. Zdaniem opozycyjnych radnych, co najmniej kilku będzie miało poważne problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Radny Artur Torbus uważa jednak, że po części za zaistniała sytuację odpowiada także radna Alicja Rosiak.
- Gdyby ta szkoła została zlikwidowana tak jak pierwotnie zakładano, teraz Gmina nie musiałaby dokładać 500 tysięcy złotych do utrzymania placówki – mówi Torbus. – Wyniki referendum w sprawie odwołania prezydenta i rady miasta udowodniły, że działania radnej Rosiak nie miały poparcia społecznego. Decyzje podjęte przez radnych w sprawie likwidacji części szkół były słuszne. Tak uznało społeczeństwo Wałbrzycha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przeszkadzała mu wiata

Gowin w Wałbrzychu

Ostatnia prosta

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Pragmatyk Realista 1-05-2013 14:41
Do radnego Torbusa: Wiesz dlaczego dzwon dzwoni...? Nie, nie dlatego, iż ma serce... tylko dlatego, że jest pusty (w środku) !!!
~ 1-05-2013 16:32
co do slusznosci likwidacji szkol przez mieszkancow to nie do konca sie zgodze wiekszosc tak jak ja nie poszla na referndum z prostego powodu nie ma dzieci w wieku szkolnym, inni bo maja szkoly i wiedza, ze akurat te nie beda likwidowane i przewaga emerytow, ktorzy nie sa tym zainteresowani wiec nie piszcie, ze spoleczenstwo tak uznalo.
~Bronek 1-05-2013 17:58
jesteś Pan "0" panie Torbus, nic dodać nic ująć. pozdrawiam.
~Bronek 1-05-2013 20:28
jesteś Pan "0" panie Torbus, nic dodać nic ująć. pozdrawiam.
~wyborca 1-05-2013 20:45
Oto kolejna porażka radnej Rosiak. Tyle lat w radzie i same porażki.
~Awantura 1-05-2013 23:03
Nareszcie koniec tego dziadostwa jeszcze najlepiej by było jak by Rusinowa była osobną miejscowością. Bo tam za dużo jest awanturników politycznych przykład pani Rosiak.
~FILIP 2-05-2013 6:52
jak by Pani Rosiak miała takie poparcie mieszkańców, to już dawno byłaby prezydentem. Najwidoczniej większość mieszkańców jej po prostu nie ufa, ani jej możliwościom rządzenia. Mądruje się jakby wszystkie rozumy pozjadała. Zero pokory. To ona nakręcała całą akcję rodziców przeciw likwidacji zamiast współpracować, pomiędzy samorządem, a rodzicami. To wstyd !!!
~BongoBongo 2-05-2013 8:35
Ludzie nie ufają Pani Rosiak, bo wolą POpierać obecnego prezydenta Wałbrzycha. Jego wyborcy mają klapki na oczach i udają, że nic nie widzą. Jeszcze trochę, a w Wałbrzychu będzie tak samo, jak w Jeleniej Górze, gdzie jakiś czas temu likwidowano szkołę za szkołą. Dodam, że w jednym przypadku likwidacja szkoły była celowa, bo Prezydent Jeleniej Góry musiał dać nową siedzibę dla władz Karkonoskiego Parku Narodowego,.......Tak samo z przedszkolem "Zaczarowany Parasol", gdzie POwstanie siedziba Spółki Termy Cieplickie...
~Piękny Roman 2-05-2013 9:47
Mimo wszystko słuszna decyzja - a jej przeciwnicy powinni wiecej uwagi zwrócić na to by dzieciaki miały dobre warunki w nowej szkole

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miasto broni strażników

Wspierają Trzaskowskiego

Duda w Wałbrzychu

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Trzaskowski odwiedzi Wałbrzych