Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 4589
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książ w obiektywie

Poniedziałek, 6 czerwca 2011, 14:16
Aktualizacja: 14:18
Autor: MDvR
Wałbrzych: Książ w obiektywie
Fot. użyczone
Rozpoczynają się właśnie zdjęcia do filmu dokumentalnego o Księżnej Daisy. Przez tydzień Zamek Książ przeniesie się do XIX i XX wieku. Wszystko za sprawą produkcji realizowanej przez TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Zdjęcia potrwają kilkanaście dni. Pierwszy tydzień ekipa telewizyjna spędzi na Zamku Książ.

- To miejsce wyjątkowe – mówi Maciej Kieres, jeden z pomysłodawców i reżyserów filmu. – Jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska był dla pochodzącej z Anglii Księżnej miejscem, w którym spędziła znaczącą część swojego życia. To także postać wyjątkowa i nietuzinkowa. Dlatego przez tą niemal godzinną produkcję chcemy rozpropagować ją wśród mieszkańców województwa i nie tylko. Postać księżnej Daisy łączyła się z działalnością fundacyjną w dzisiejszym Zamku, Wałbrzychu, czy Szczawnie-Zdroju. Jakie dziedzictwo i spuściznę pozostawiła współczesnym Dolnoślązakom? Odpowiedź na to pytanie to tylko jeden z wielu wątków naszej produkcji dokumentalnej - dodaje Maciej Kieres.

W filmie swoją szansę na debiut przed kamerą będzie miało prawie 150 Dolnoślązaków, którzy staną się na kilka godzin m.in. uczestnikami balu maskowego na Książu w 1921 roku, na którym witano Disy, czy świadkami przejęcia podwałbrzyskiego Zamku przez SS. Przy realizacji scen nie zabraknie grup rekonstrukcyjnych, które uczynią fabularyzowane sceny jeszcze bardziej autentycznymi.

Produkcja, współfinansowana m. in. przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Fundację Polska Miedź, trafi także do dolnośląskich szkół i bibliotek.

Dzięki temu praca ekipy filmowej oprócz emisji na antenach TVP stanie się cenną pomocą na lekcjach historii czy zajęciach z edukacji regionalnej. Dzięki inscenizacją historycznym uczniowie i widzowie z towarzyszeniem Daisy będą mogli poznać burzliwe i tajemnicze dzieje Europy przełomu XIX i XX wieku a przede wszystkim poznać różne odcienie życia codziennego i niecodziennego w tych czasach – wyjaśnia Adam Piwek z OKiS.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group