MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 25 maja
im. Grzegorza, Magdaleny

Kruczkowskiemu nie obcięli

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 19 kwietnia 2011, 9:16
Aktualizacja: 13:10
Autor: Sven
Fot. Sławomir Pawlik
Prezydent Kruczkowski nie dostał podwyżki, ale także nie obcięto mu wynagrodzenia, co proponowała opozycja. Po raz kolejny okazało się także, że ekonomia to dziedzina artystyczna.

Radni Prawa i Sprawiedliwości w koalicji z Wałbrzyska Wspólnotą Samorządową zgłosili projekt uchwały, zmniejszającej wynagrodzenie prezydenta Kruczkowskiego o symboliczne 1 200 złotych, do kwoty 10 100 złotych. W uzasadnieniu wniosku czytamy: „ Biorąc pod uwagę wprowadzenie oszczędności w funkcjonowaniu Urzędu Miasta wnioskujące kluby radnych uważają, że prezydent wybrany w wyborach bezpośrednich odpowiadający za projekt reorganizacji, powinien dać przykład tych oszczędności i zaakceptować nieznaczne ograniczenie swojego uposażenia. Ważne jest również to, że wnioskowana przez nas kwota ograniczenia uposażenia może być wykorzystana na wypłatę wynagrodzenia dla jednego doręczyciela, a tym samym pozwoli zachować to stanowisko pracy”.

Radny Mirosław Lubiński zapowiedział, że idąc śladem prezydenta, radni WWS i PiS zaproponują obniżenie diet radnych, także symbolicznie, o 100 złotych. Z kolei radnego Kwiatkowskiego z PO poniosła chyba ułańska fantazja, bo zaproponował obniżenie diety o 50 %. Na to „obudził się” radny Krzyżowski, który swoje wypowiedzi ma zwyczaj zaczynać od słów: „Miałem w tej sprawie nie zabierać głosu, ale…” i poparł obniżenie diety. Nie sprecyzował jednak o ile.

Prezydent nie okazał się Janosikiem i nie wstał, żeby uroczyście zrzec się tej albo jeszcze lepiej wyższej części swojego wynagrodzenia. Pozostawił decyzję radzie, która odrzuciła wniosek stosunkiem głosów 15 do 9. Przed głosowaniem zaznaczył tylko, że doręczyciele ratuszowej korespondencji nie zarabiają 1200 zł., ale około 2000 zł. brutto. Co ciekawe, nie spotkało się to z protestem autorów wniosku.

Różnica zdań dotycząca wynagrodzenia doręczycieli nie była jedyną na tej sesji. Drugim, choć na szczęście wyjaśnionym wątkiem ekonomicznym, była realna oszczędność gminy na zwolnieniach i roszadach wśród swoich pracowników. Okazało się, że kwota 2,5 miliona złotych, którą tak chętnie eksponowano, jest oszczędnością Urzędu Miasta. Za pracownikami przechodzącymi z Ratusza do innych jednostek podległych gminie „idą” koszty ich zatrudnienia w kwocie 1,5 miliona. Koniec końców, realna oszczędność wynosi 1 milion złotych.

Najgorsze jest jednak to, że w tej chwili, gdy zwolnienia stają się faktem, wcale nie wiadomo, czy zastąpienie doręczycieli korespondencji usługami zewnętrznymi przyniesie jakiekolwiek oszczędności. Problem próbował rozwikłać radny Mirosław Bartolik, który cztery razy zadawał pytanie o to, ile kosztuje dostarczenie listu przez doręczyciela, a ile będzie kosztować w wykonaniu zewnętrznej firmy. Odpowiedzi nie uzyskał. Wysnuł więc wniosek, że takich wyliczeń po prostu nie ma.

Na koniec, na wniosek radnej Alicji Rosiak, wyjaśniły się niektóre aspekty zatrudnienia w Ratuszu Romana Szełemeja. Kierujący realizacją projektu Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” zatrudniony jest na umowę o pracę na stanowisku doradcy prezydenta z wynagrodzeniem najniższym, jakie jest przewidziane na takim stanowisku w wałbrzyskim magistracie. Kwota nie została ujawniona. Doradca Szełemej ma zadaniowy czas pracy.

Po dwóch godzinach wszyscy się rozeszli w pokoju, choć w trakcie sesji dochodziło do pyskówek, „osobistych wycieczek” i bazarowego przekrzykiwania się, ale to już odrębny temat.

Czytaj również

Życzenia dla pielęgniarek

Dolny Śląsk liderem

Lokale na sprzedaż

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~hmmm 19-04-2011 9:54
brawo PO+SLD tak trzymac!! Koryto jest wiec trzeba ssac ile sie da. Zwolni sie tych, co nie maja glosu. W koncu co oni was obchodza.
~do hmmm 19-04-2011 10:08
brawo PiS+WWS tak trzymać !! Populizm i demagogia obraną drogą do koryta. Dlaczego radni WWS i PiS w trosce o zwalnianych pracowników nie zdecydowali się na obniżenie sobie diet ?
~sztyrlic i henio 19-04-2011 10:12
a owieczki są po to co by je ,,strzyc"
~ 19-04-2011 10:16
prosze was,wy dalej swoje....no kto normalny sam zdecyduje sobie obciac diety...wszyscy oni sa jak jeden mąż-PO,WWS,PIS,SLD....a wy tu sie miedzy soba scieracie bez sensu.to jedno bagno jest i wszyscy tam tak samo siedza.sesje,pikiety,rozprawy i dalej to samo.pozory i tyle.
~Patafian 19-04-2011 10:51
- Deklaruję, że jeśli udałoby się obciąć pensję prezydentowi mój klub będzie za zrzeknięciem się przez radnych części swoich diet – mówił Mirosław Lubiński z Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej. Koalicja SLD-PO Ma się dobrze do niedawna zaciekli wrogowie! Koryto łączy :)
~hmmm 19-04-2011 11:08
chcialbym zeby to Krukoszenko powiedzial, jezeli WWS obetnie sobie pensje, to ja tez... niestety to krukoszenko trzyma sie koryta. Ciezko nie znalezc roznicy miedzy dieta radnego a prezydenta. Prezydenta 12 tys, radnego ile 1500? wiec kolego, ktory cos do mnie stekal uzywasz slowa populizm jednoczesnie sam nim manewrujac.... zalosne to po pierwsze. Sam dobrze wiesz, ze nie mozna uciac diet wybranym radnym. Jak juz to wszystkim. i teraz pytanie konczace dyskusje z toba. kto ma wiekszosc i kto decyduje o wysokosci diet. PO+SLD czy opozycja? Wiec nie rob z siebie barana takimi blahymi tekstami. Wypowiadaj sie jak masz cos sensownego do powiedzenia.
~hmmm 19-04-2011 11:13
Na studiach menadzerskich kazdych ucza, ze jezeli trzeba oszczedzac to zaczac nalezy od siebie. idac dalej kazdy szef, menadzer firmy wie, ze jezeli potrzebne sa oszczednosci, to trzeba zaczac od siebie. Wtedy pracownicy wiedza, ze nie oszczedza sie na nich lecz sa to kroki dla potrzeb istnienia i prawidlowego funkcjonowania firmy. W tym przypadku mowa o Krukoszence i miescie Walbrzych. Sam Krukszenko mienil sie jakoby byl swietnym menadzerem naszego miasta i takich podstaw nie zna? Wnioski opozycji to nie populizm lecz podstawa.
~hmmm 19-04-2011 11:14
a obsrana koalicja ma sie w najlepsze i coraz to nowe stoleczki wymyslaja w ramach oszczednosci. SLD zeszlo na psy.
~ona77 19-04-2011 11:47
~hmmm >>> jak i wszystko w naszym mieście ....
~ona77 19-04-2011 11:49
A tak z humorem: to może Krukoszenko już nic nie ma do " OBCINANIA" :) właśnie prócz pensji hi,hi .....
~do hmmm 19-04-2011 12:14
......szczekasz i szczekasz...,a sam kutafonie co zrobiłaś dobrego dla Wałbrzycha.Ćwoku-nawet nie byłeś na akcji sprzątania Wałbrzycha.Tobie tylko chodzi o to żeby się nachłapać!!!!Szkoda mi się z tobą dyskutować---!!! Zbyszek
~olaf 19-04-2011 12:22
Nadstaw jeszcze d.. Zbyszek Oszołomiejowi po sprzataniu Wałbrzycha, tak miło się odprężysz , ty urzędowa wszo.
~hmmm 19-04-2011 12:25
od sprzatania sa sluzby podlegle tym razem PO i SLD z Heretykiem nowym pracownikiem tych sluzb. Sprzatam swoje mieszkanie i ogrodek i segreguje smieci. Powinno wystarczyc. Kazdy jest od czegos i kazdy ma swoje obowiazki nie bede wyreczal innych ze swoich obowiazkow. Jak sie z nich wywiazuja wystarczy spojrzec jakie to miasto jest brudne i zasyfione. Nachapac to nie ja. od 8 lat wyciagaja z koryta ile sie da. Od niedokonczonych inwestycji typu obwodnica, wiaduktow, przedszkoli rozdanych swoim itd itd... Ja pracuje uczciwie i zarabiam uczciwie. Politykiem nie jestem i nie zamierzam byc. Ale mam prawo do krytyki naszych przedstawicieli w radzie. Zwlaszcza wtedy gdy sa tak nieudolni i tak niekompetetni jak ci nasi.
~hmmm 19-04-2011 12:26
a czy ty byles sprzatac miasto? jak dlugo? ile ton smieci uzbierales? i pileczka w druga strone, a manifestowac przeciwko duetowi Kruczkowski+MoBruk byles?
~ona77 19-04-2011 13:11
~hmmm >>> popieram w 100%. Sprzątanie miasta??? Niech władza da przykład i zacznie od MoBruku - bo takiego syfu jak tam ( widziałam kilkakrotnie z pociągu i na youTube) to nie widziałam nigdzie indziej !!! Raz,że brzydko pachnie,brzydko wygląda to i jeszcze NAS TRUJE ..... W okolicy PODGÓRZA,ŚRÓDMIEŚCIA,SOBIĘCINA wzrosła zachorowalność na schorzenia dróg oddechowych,nowotwory - dlaczego Szełemej i Kruczkowski nie zajmą się tym problemem w pierwszym rzędzie???? PYTAM DLACZEGO ????? Nie przeszkadza im ten syf czy tutejsza władza ma nas za idiotów,debili ??? którzy nie zdają sobie sprawy z tego co się dzieje,a może profity mają z tego aby nie zajmować się tą sprawą??? Bo jak inaczej można wytłumaczyć ich tą daleko idącą ignorancję odnośnie MoBruku ???? Przez tyle lat???? No jak???
~Fajny tytuł 19-04-2011 13:20
A tak na marginesie to nie mieli co ciąć.
~Propos 19-04-2011 13:24
Może tak odnośnie powyższego, w braku tej części ciała u prezydenta mieszkańcy "dostarczą" do Ratusza, albo "obok" jaja dla prezia. Jak nie ma tej części ciała, to dostanie od mieszkańców. Na Wielkanoc jak znalazł. Pod hasłem "IDĄ ŚWIĘTA, KUP JAJO DLA PREZYDENTA ". No a później "obciąć" jak w tytule artykułu. ( Żałosne trochę to dziennikarstwo)
~olaf 19-04-2011 16:34
Popatrzcie na jego fotkę.Jaki zmartwiony,albo smutny.Na każdym zdjęciu "suszył"zęby,a tu co,******** mu szczękę,że nie chce pokazać "pustej stajni"?
~impro 19-04-2011 19:31
Wiosna daje powiew nadziei na zmiany.Zbierajmy siły, aby odciąć pana prezydenta od koryta i rad nadzorczych,
~leon 19-04-2011 21:00
Jutro w Świdnicy długo oczekiwana sprawa sądowa z wniosku doktora Lubińskiego o unieważnienie II tury wyborów w Wałbrzychu. Oczekuję , że sędzia nie uzna ostatecznie Gooola strzelonego przez Kruczkowskiego ( po ewidentnym faulu) i odgwiżdże dogrywkę !!! A w dogrywce Lubiński strzeli Kruczkowskiemu karniaka i ten ostatni zostanie wyniesiony z boiska (z Ratusza) a kibice ( wyborcy) KS WWS będą fetowali zwycięstwo do białego rana...
~Ciekawy 20-04-2011 8:45
A gdzie to znalazłeś, że tak powiedział ??
~ 20-04-2011 14:52
To jest kpina. Kruczkowski chce zwalniać ludzi ale już oddać części swojej kasy to nie chce. Tak samo radni postkomuniści i z PO. Każdy tylko do gara i tyle! Kruczkowski w zeszłym roku podatkowym zarobił na radach i prezydenturze więcej o kilkadziesiąt tysięcy złotych niż Dutkiewicz z Wrocławia. Ma ktoś jeszcze jakieś wątpliwości? Popatrzcie na Wrocław i porównajcie do Wałbrzycha- niebo a ziemia, no nie? Za co więc ten prezydencina bierze tyle kasy? Czy on ma jakieś resztki honoru? Czy on ma ludzi za durniów?
~Oskar 20-04-2011 15:31
Kocurowa to chyba była na kacu dwa litry wody mineralnej wypiła.Albo chciała nabrać wody w usta i odruchowo zaczeła połykać.
~~~~~ 20-04-2011 16:41
Litr na godzine ekonomiczna landara.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

List do Porozumienia

Księgowość w kwarantannie

Wałbrzych Centrum

Wracają połączenia

Raport prezydenta