MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 30 maja
im. Jana, Karola

Konsolidacja klubów

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 10 lipca 2019, 15:59
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2019, 8:31
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Konsolidacja klubów sportowych i nowe zasady szkolenia dzieci i młodzieży mają być receptą na sukces.

Na Placu Magistrackim odbyła się dzisiaj konferencja prasowa dotycząca zarówno sytuacji piłkarskiego "Górnika" jak i szerszej koncepcji konsolidacji klubów piłkarskich funkcjonujących na terenie naszego miasta. W konferencji udział wzięli: Sylwia Bielawska - wiceprezydent Wałbrzycha, Sebastian Raciniewski - prezes klubu Górnik Nowe Miasto i Mirosław Furmaniak, reprezentujący klub Victoria.

- Poprosiłam o to spotkanie przede wszystkim po to, aby położyć kres pojawiającym się w przestrzeni publicznej informacjom, jakoby gmina w jakiś sposób przyczyniała się do tego, że Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych likwiduje się, lub zawiesza swoją działalność. Zacznijmy od tego, że Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych jest to klub bardzo zasłużony dla naszego miasta, trwale związany z historią miasta. Gmina Wałbrzych od lat starała się aby w ramach posiadanego budżetu wygospodarować odpowiednią ilość środków finansowych na działalność tego klubu. Przez wiele lat przekazywane w ramach dotacji na szkolenie dzieci i młodzieży i rozwój sportu określone kwoty sprawiały, że budżet klubu był zasilany znaczącymi kwotami. W roku 2018 była to kwota 465 000 złotych. W tym roku jest to przewidziana kwota w granicach 376 500 złotych. Są to znaczne kwoty, które według naszych obliczeń pokrywały około 90 procent wydatków z budżetu klubu. Poza tym jeżeli porównamy te kwoty z kwotami, które są dostępne na stronie Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej jeżeli chodzi o finansowanie klubów III czy IV-ligowych, to na tym tle wypadamy bardzo korzystnie. Potwierdzam jednocześnie informację, że w chwili obecnej wstrzymaliśmy przekazanie kolejnej kwoty w wysokości 88 000 złotych na szkolenie dzieci i młodzieży, albowiem dotarły do nas informacje, że zarząd klubu podał się do dymisji, a w klubie został powołany prokurent. Ponieważ takie rozwiązanie według nas obciążone jest błędem prawnym, wystąpiliśmy o analizę prawną tej sytuacji. I dopóki nie otrzymamy decyzji dotyczącej tego kto może dysponować majątkiem stowarzyszenia, bo przypominam, że klub piłkarski to jest stowarzyszenie, a więc niezależny podmiot, Gmina Wałbrzych nie przekaże tej kwoty 88 000 złotych na szkolenie dzieci i młodzieży, oraz drugiej transzy 100 000 złotych na rozwój sportu. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, kiedy nie wiadomo kto będzie odpowiadał za publiczne pieniądze. Chciałam też przypomnieć, że zarówno pan prezydent jak i radni wielokrotnie angażowali się w pozyskiwanie sponsorów. Zwłaszcza wówczas, kiedy Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych utracił swojego sponsora głównego jakim były Zakłady Koksownicze "Victoria". To dzięki osobistemu zaangażowaniu zarówno pana prezydenta jak i radnych po wielu negocjacjach udało nam się pozyskać przychylność spółek miejskich, które doposażały budżet klubu. Również przypominam, że niedawno odbyła się akcja zbierania cegiełek na rzecz klubu i również zarówno pan prezydent jak i radni bardzo mocno zaangażowali się w pozyskiwanie środków - powiedziała Sylwia Bielawska.

Z kolei Sebastian Raciniewski przedstawił pomysł konsolidacji klubów sportowych. Rozmowy w tej sprawie toczone były już od początku roku. Konsolidacja ma na celu zarówno jak najefektowniejsze wykorzystanie środków przekazywanych klubom przez Gminę Wałbrzych jak również zwiększenie efektywności treningów i poprawę wyszkolenia dzieci i młodzieży. Wałbrzyskie kluby podczas przeprowadzanych spotkań przyjęły propozycję konsolidacji. Nowy system ma ruszyć od września.

- Ogólnie mówiąc są dwa modele klubów piłkarskich. Pierwszy model jest oparty na wychowankach swoich klubów - młodych zawodnikach, którzy przechodzą pełen etap szkolenia i reprezentują miasto, są jego wizytówką. Drugi model polega na polityce transferowej. Jest oparty o pierwszą drużynę. My w Górniku Nowe Miasto postawiliśmy na pracę od postaw. Zbudowaliśmy w klubie piramidę szkoleniową, która jest podzielona na trzy etapy. Uważam, że jest to model optymalny dla naszego miasta. W ramach konsolidacji Górnik Nowe Miasto chciałby być klubem wiodącym w szkoleniu dzieci i młodzieży, współpracować z klubami partnerskimi, które na co dzień także szkolą młodzież. Jesteśmy w stanie wejść na wyższy poziom i zagwarantować, że dobra praca z młodzieżą postawi piłkę nożną w Wałbrzychu na to miejsce, w którym powinna być. Nie widzę na dzień dzisiejszy lepszej alternatywy. Niestety trzeba powiedzieć, że klub wiodący - Górnik Wałbrzych wiąże się z pierwszą drużyną. Wyniki seniorskie nie idą w parze z pracą z młodzieżą. Tam na dzień dzisiejszy pracy z młodzieżą niestety nie było. Wszystkie drużyny spadły z lig wojewódzkich. To dobrze nie rokuje - powiedział Sebastian Raciniewski.

Twoja reakcja na artykuł?

8
22%
Cieszy
2
6%
Hahaha
4
11%
Nudzi
2
6%
Smuci
4
11%
Złości
16
44%
Przeraża

Czytaj również

Co słychać w Wałbrzychu?

Powiat kupił testy

Raport prezydenta

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Moherowy Pisior 10-07-2019 16:14
konsolidacja klubów pozwoli Górnikowi Wałbrzych przejąć dotacje na pozostałe kluby. Dobry manewr.
~Likwidacja 10-07-2019 16:20
Bardzo dobrze zlikwidować ten zadłużony klub bez perspektyw. Zacząć od nowa z zarządem, któremu będziemy patrzeć na ręce.
~Mariusz 10-07-2019 17:11
Panie Raciniewski jeżeli młodzieżą grasz Pan na wynik to dobrze nie rokuje. To przez takie podejście wyszkolenie techniczne w Polskich klubach nie istnieje. I pytanie w jakim klubie będą grali wychowankowie Górnika Nowe Miasto po osiągnięciu wieku seniora?
~ 10-07-2019 18:11
do: ~Mariusz (17:11)
Młodzieżą można grać w A klasie . Wynik sportowy ma swoją cenę , druga liga kosztuje 3 miliony . I miasto Wałbrzych te 3 miliony na każdy rok grania w drugiej lidze powinno dać . Tymbardziej źe miasto ma olbrzymi budżet a ta kwota potrzebna dla Górnika Wałbrzych jest śmiesznie mała . Tymczasem robi się od początku roku wszystko żeby Górnika Wałbrzych w 4 lidze zniszczyć.
~Mariusz 10-07-2019 18:23
do: ~ (18:11)
Dokładnie tak, w pełni się z Tobą zgadzam!!
~Realista 11-07-2019 7:31
do: ~ (18:11)
"Robi się". Kto robi? Zarząd. Masz jakies sprawozdania na co szła kasa z miasta? Ja mam duże wątpliwości co do racjonalnego jej wydatkowania. Miasto dawało dość kasy. Czemu np. piłkarki, siatkarze, koszykarze sobie radzą? Bo mają poukładany zarząd i wyniki. Tylko konsolidacja.
~JaKim 12-07-2019 6:03
do: ~Realista (7:31)
A zwróć uwagę, kto w ostatnich np 10 latach zasiadał w Zarządzie, kto był Prezesem (nie liczę ostatniego Zarządu). Kto ich "namaszczał"?
~Gerwazy 10-07-2019 17:12
Nie rozumiem w każdym innym normlanym mieście są dotacje dla klubów liczone w milionach złotych a tutaj ciężko o jakieś 100 czy 200 tysięcy? Szkoda. Ś.P. Górnik Wałbrzych ur. 1946 zm. 2019 Rest In Peace
~Tiago 11-07-2019 7:32
do: ~Gerwazy (17:12)
Tam są zarządy i wyniki. A u nas tylko daj i daj. Rumunscy cyganie dolnoślaskiego futbolu.
~ja 10-07-2019 17:42
Niech klub obejmie swoim patronatem Koksownia Victoria.
~Trenejro 10-07-2019 19:16
Wałbrzyskie kluby nie przyjęły propozycji konsolidacji. Skończyło się na dwóch spotkaniach, a do trzeciego nie doszło (brak czasu ze strony Prezydenta). Łatwo sprawdzić, że nie ma takiego porozumienia = wystarczy poprosić o dokument podpisany przez prezesów klubów. Od początku roku na pewno Miasto i Nowe Miasto jak widać układały pod siebie piłkę... Efekt widoczny... zniszczyli Górnika, a teraz chcą przejąć inne małe kluby. I tyle w temacie.
~Anka 11-07-2019 7:34
do: ~Trenejro (19:16)
A z kim Prezydent miał gadać? I o czym? O tym ile ma dac? Jestem pewien, że gdyby po drugiej stronie był partner z pomysłami, to i rozmowy by były.
~olo 10-07-2019 19:22
dajcie sobie spokój Doktorek ma w d...e sport . No chyba ze bieganie z nim to tak na to kasa jest . Jego interesuje tylko stara kopalnia, albo co by tu jeszcze sprzedać, jakich akcji się pozbyć, gdzie szkołę zlikwidować Gdzie się POkazać ze to niby on sam zrobił . On tylko szpanuje i chwali się cudzą robotą
~kibol 10-07-2019 19:25
doczekałem- koniec przebierańców
~Gracz 10-07-2019 19:31
Sprawa jest prosta, zawodnicy Naszego Górnika nie bardzo szło im granie, w żadnym normalnym mieście miasto nie sponsoruje klubów, miasto może za sponsorować szkolne rozgrywki szkół. Górnik powinien starać się grać, ponieważ są wyniki i jest kasa, są wyniki to są sponsorzy. W normalnym mieście takie kluby mają sponsorów.
~A44 10-07-2019 19:35
Bez pracy nie ma kołaczy-takie to stare przysłowie jakże aktualne.
~D... 10-07-2019 20:09
Pierdolety takie, że aż oczy bolą od czytania! Miasto na klub w tym roku planuje cyt. "w granicach 376 500 złotych", ale obecnie wstrzymało 88.000 oraz 100.000, czyli w rzeczywistości przekazało nie więcej niż 188.500, zatem połowę z kwoty obiecanej. Ale w rzeczywistości poszło zapewne mniej, bo to dopiero połowa roku jest, wiec spora część miała być na resztę roku. Ile zatem klub dostał realnie od początku roku? 100.000? A ile za ten okres AQZ naliczył za obiekty? Taka miejska, kreatywna księgowość polityczna: tak dawać, żeby w rzeczywistości zabierać, a jeszcze lansować się, jak to się sport obficie dotuje! Druga sprawa: konsolidacja. Co to za pomysł, żeby mniejszy przejmował większego? Najwięcej młodzieży szkoli Górnik, ma też najwięcej sukcesów trenerskich, tj. zawodników grających profesjonalnie w piłkę nożną. Inne kluby razem wzięte nie mają tylu wychowanków wypuszczonych w świat, tu nawet startu nikt nie ma. I co? I jakiś mały klubik ma teraz to wszystko przejmować? Niby czemu? Bo tak się koledzy polityczni dogadali, by razem lody na dzieciach kręcić? Na drzewo! Miasta w całej Polsce wspierają swoje kluby piłkarskie, bo to ich wizytówki. Wałbrzych natomiast porównuje się, w skali wydatków na ten cel, do wiosek gminnych, kilka razy mniejszych, szczycąc się, że u nas dają tyle samo co te miasteczka... Ale gdy to przeliczyć np. na mieszkańca - wychodzi u nas dramat. Ale nie ma się co dziwić: miasto przeinwestowało, więc teraz musi sępić na wszystko, tylko w propagandzie sukcesu nie ma miejsca na taką przykrą prawdę. Stąd te kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa... :-/
~Mariusz 10-07-2019 20:20
do: ~D... (20:09)
Dokładnie tak, komentarz trafia w sedno!! I jeszcze z ludzi (podatników, to są nasze pieniądze) robią debili!!
~Belfer. 11-07-2019 7:39
do: ~D... (20:09)
Chłopie. Lecisz po jakiejs historii. Ma wielu wspanialych pilkarzy i sukcesy. Dawno temu. To niech madry zarzad przekuje to w marketing i znajdzie sponsorow. Jestem pewien, ze miasto bedzie bardziej sklonne do rozmow. Pytasz ile bral Aqua Zdroj. A ile bierze od siatkarzy? Albo od Minersów? Albo od koszykarzy? Tamci placa. Tylko żele nie bardzo mogą. Stary. Ten poziom rozgrywek to hobby. Gra sie za darmo. Kasa jest za dobra robote i promocje.
~JaKim 12-07-2019 6:26
do: ~Belfer. (7:39)
Chłopie - a widziałeś ile te wymienione drużyny płacą za obiekty? A wiesz, że Górnik to nie tylko seniorzy? A wiesz ile mają druzyn młodzieżowych? A wiesz ile mieli i jakie wyjazdy (młodzież)? A wiesz ile w tym roku splacili długów? A wiesz kto je zrobił? A wiesz kto powoływać poprzednie zarządy? A wiesz jakie były opóźnienia w przekazywaniu dotacji/ pieniędzy z konkursów przez miasto do klubu? Itd. Jeżeli nie to poczytaj a zapewniam, że zdanie swoje zmienisz w duuuzym stopniu. Pozdrawiam.
~duct 10-07-2019 20:21
miasto nic nie obiecało - podpisano umowę bo Górnik "wygrał" konkurs ogłoszony przez miasto - skoro nie ma zarządu to kto ma wywiązać się z umowy podpisanej przez zarząd, którego nie ma? - widać jak "kopacze" z Górnika znają się na umowach, finansowaniu sportu i w ogóle prowadzeniu klubu - żenada. Haratać w gałę nie potraficie, klubu prowadzić nie potraficie, szkolić młodzieży też nie potraficie...liczyć nie potraficie...na czym Wy się tam znacie w ogóle?
~D... 10-07-2019 21:54
do: ~duct (20:21)
@~duct: czyli dla Ciebie "zawrzeć umowę" nie jest jednoznaczne z "obiecać", tak? To widzę, że masz bardzo "polityczne" podejście do uczciwości: obiecać, a nawet podpisać można wszystko, a potem - zależnie od potrzeb - wszystkiemu można też zaprzeczyć... Pracujesz w Ratuszu? Może zastanów się nad kandydowaniem jesienią w wyborach? Z PO czy z PiS - jeden ciul... Masz smykałkę do wałkowania, doskonale orientujesz się w politycznym biznesie, na wszystkim się znasz, a myślących inaczej obrażasz, ale bez wulgaryzmów. Będziesz idealnie pasował do szablonu (p)osła. Nie marnuj się, ruszaj na wieś, znaczy: na Wiejską... :-p
~Abdul Wisimulaha 10-07-2019 20:47
Zlikwidować. Bez zastanowienia.
~Kibic 10-07-2019 21:29
A Prezydencik wymiękł. Sesja rady miasta, a on na urlopie? Wysługuje się kobitką. Wstyd. Zgrywa twardziela, a jest zwykłym tchórzem.
~Urlopowicz 10-07-2019 21:35
do: ~Kibic (21:29)
Nie wiem gdzie Ty jeździsz na urlop, ale raczej się to planuje z wyprzedzeniem i nikt jeszcze w zeszłym miesiącu nie wiedział, że zarząd tego klubu zrezygnuje. Dlatego taki wpis świadczy że jesteś nie kibicem ale smarkatym kibolem
~Kibic 10-07-2019 21:43
do: ~Urlopowicz (21:35)
Planował urlop w dniu obrad sesji rady miasta? Albo olewa radnych, albo jest zupełnie nie profesjonalny, albo stchórzył i przestraszył się kibiców?
~ 10-07-2019 22:22
do: ~Kibic (21:43)
Jesteś niedorozwinięty psychicznie, emocjonalnie i prawdopodobnie także fizycznie, szczawiku w rurkach i z zapadniętą klatką. Właśnie czytając wypowiedzi takiego pajaca jak ty utwierdzam się w przekonaniu, że w klubokawiarnię nie należy inwestować, tylko przykryć deklem i spuścić wodę.
~Kibic 10-07-2019 22:30
do: ~ (22:22)
Po inwektywach i poziomie wypowiedzi widać, że ktoś się strasznie denerwuje, puszczają mu nerwy i brakuje argumentów.
~Geniusz 10-07-2019 22:05
do: ~Kibic (21:29)
Ja bym dla takiego klubu zrezygnował z urlopu poważnie bo warto.
~Kibic 10-07-2019 22:17
do: ~Geniusz (22:05)
Urlopowicz, Geniusz, ale najlepiej proponował bym "Obrońca Tchórza", chowającego się w trudnej sytuacji za kobietą (która notabene nie bardzo wie co to Górnik Wałbrzych, sport i klub sportowy).
~Grażyna 10-07-2019 22:41
jakis denny klubik ma przejac GORNIKA , SKANDAL. NIE DAJMY SIE
~Piott 11-07-2019 6:15
Wypowiedz pani zastępczyni , mówi o niej wszystko ! Ale czemu się dziwić , całe życie w bibliotece a teraz na „salonach samorządu „ to skąd ona biedna ma mieć wiedzę . A SZef doktorek nie zbija na tym kapitału to ma to w głębokim poważaniu . Nauczycieli wystawił do wiatru , przedsiębiorców ( poza swoimi ) również a teraz wałbrzyskiego górnika ( pani prezydent gdzie jest W. Ciolek ) to jest ten „geniusz” .
~Wlodzio 11-07-2019 6:41
Nie na W. Ciołka wyemigrowal bo się wstydził jak grają partacze z 4 ligi. Prośba do pana prezydenta i urzędników, może wy zagranie w barwach tego klubiku, za pewne będzie awans bo nawet największe łajzy by dały radę . Piłkarze sory pseudo piłkarze Górnika nie grali głowami dlaczego, bo za dużo żelu na ich głowach. KONIEC GÓRNIKA WAŁBRZYCH jak to nastąpi powinno być swieto miejskie: festyny, zabawy, piwko i disco polo. Precz z partaczami.
~40i4 11-07-2019 7:39
Jakie są zamierzenia i program "konsolidacji klubów"? (pieniądze pójdą na jeden klub GNM oraz zdolniejsze dzieciaki będą zmuszone przejść do GNM?) Ponadto z tą zgodą to trochę kogoś poniosło, ostatnio pojawiło się oświadczenie Gwarka na ten temat. Mam wrażenie, że losy KP a teraz pozostałych wałbrzyskich klubów niestety zostały już przesądzone, przy stoliku kawowym przez "karierowiczów".
~ja 11-07-2019 8:50
Nauczycieli nie wystawił do wiatru!!! Nie gadaj jak nie wiesz.
~banfi 11-07-2019 16:21
Konsolidacja to najgłupszy pomysł z możliwych. Już raz miała miejsce w 1993 r. Teraz po konolidacji "nie będzie niczego"...
~ 12-07-2019 19:48
Ale Glapa was wydymał :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Żłobek już wkrótce

„Czesne za ZERO?” – TAK

Castle Party odwołane

Miasto stawia na inwestycje

Pomnik Smoleński