Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 3726
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

wałbrzych: Konferencja pod nazwą „Bezpieczna Przestrzeń”

Czwartek, 31 maja 2012, 18:21
Aktualizacja: 20:10
Autor: opr.red.
wałbrzych: Konferencja pod nazwą „Bezpieczna Przestrzeń”
Fot. użyczone
W dniu dzisiejszym w wałbrzyskiej komendzie odbyła się pierwsza w Polsce konferencja pod nazwą „Bezpieczna Przestrzeń”, której organizatorami byli Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu insp. mgr. Ryszard Błażnik przy współpracy dr hab. Alicji Krzemińskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr inż. arch. Aleksandry Lis z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Celem przedsięwzięcia była integracja i wymiana doświadczeń grup środowiskowych odpowiedzialnych za problematykę związaną z bezpieczeństwem przestrzeni publicznej w tkance miejskiej.

Konferencja pod nazwą „Bezpieczna Przestrzeń” składająła się z czterech części, uroczystego otwarcia warsztatów, zagadnień merytorycznych, warsztatów środowiskowych oraz podsumowania.

Jej organizatorami byli: Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu insp. mgr. Ryszard Błażnik. Na wstępie organizatorzy wygłosili mowę powitalną.

Słowo wstępne wygłosiły: dr hab. Alicja Krzemińska z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr inż. arch. Aleksandra Lis z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Na Konferencję zaproszono przedstawicieli gmin oraz Prezesów Spółdzielni Mieszkaniowych jak też Kierowników Biura Obsługi Klienta.

Celem przedsięwzięcia była integracja i wymiana doświadczeń grup środowiskowych odpowiedzialnych za problematykę związaną z bezpieczeństwem przestrzeni publicznej w tkance miejskiej.

Dr inż. arch. Aleksandra Lis z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu omówiła kształtowanie przestrzeni, która nie jest atrakcyjna dla przestępców, lecz atrakcyjna i bezpieczna dla obywateli. Bezpieczna przestrzeń staje się jedną z popularniejszych metod działań prewencyjnych. Jak podkreśliła, szczególne miejsce w tej koncepcji zajmują samorządy terytorialne, policja, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz sami mieszkańcy. Prowadząca wykład uświadomiła obecnym, że działania takie nie tylko powodują spadek przestępczości, ale w sposób znaczący ograniczają strach przed nią i podnoszą jakość życia obywateli. Pobudzają też aktywność społeczną i włączają społeczności lokalne w działania profilaktyczne, czyniąc te społeczności współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny w swoim sąsiedztwie. Niezbyt skomplikowane działania związane z porządkowaniem przestrzeni między innymi zwrócenie uwagi na zarośnięte latarnie, krzewy czy ogólny nieład przynosi znakomite rezultaty w walce z przestępczością. Dr inż. arch. Aleksandra Lis przedstawiła strategię „CPTED” uznawaną za narzędzie w wielu krajach i popartą wiedzą naukową, które w połączeniu z innymi metodami jest w stanie skutecznie eliminować niepożądane zjawiska. Strategia ta opiera się na elementach takich jak:

- obserwacja -urządzenia, oświetlenie i aktywność ludzka
- kontrola dostępu -wejścia, ogrodzenia i właściwe zaprojektowanie zieleni
- wyodrębnienie terenu -odpowiednie usytuowanie budynków, chodników, płotów czy ławek
- zarządzanie i konserwacja -słaby stan techniczny lub niewłaściwe utrzymanie wyraża brak troski o własność i stwarza okazję do popełniania czynów zabronionych.

Po wykładzie odbyły się warsztaty w formie dynamicznej symulacji działań przestępczych, odbywającej się w przedstawionej grupom roboczym sytuacji przestrzennej. Ćwiczenia te pozwoliły uczestnikom warsztatów unaocznić powiązanie pomiędzy działaniami przestępcy i miejscem przestępstwa ze wszystkimi jego podstawowymi elementami przestrzennymi. Rezultatem było stwierdzenie na ile proponowane przekształcenia przestrzeni zmienią sytuację przestępczą i utrudnią działania przestępcy.

W podsumowaniu spotkania stwierdzono, że należy żywić ogromną nadzieję, że elementy projektowania bezpiecznej przestrzeni znajdą zastosowanie w naszych parkach, szkołach czy osiedlach, bowiem działania tego typu przynoszą skutek zarówno w postaci ograniczenia przestępczości, powodują zawiązanie więzi społecznych, które czynią taki teren mniej atrakcyjnym dla przestępców.

Spotkanie w tak szerokim gronie było doskonałą okazją do rozmowy o największych problemach w zakresie bezpieczeństwa w gminach i skutecznych metodach walki z wszelkimi przejawami

źródło:http://www.walbrzych.policja.gov.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group