MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Konferencja dla przewodników sudeckich odbyła się w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Wtorek, 17 listopada 2015, 12:57
Autor: red
Fot. UM Głuszyca
Jak odkryto Podziemne Miasto Osówka, dowiedzieli się 16 listopada obecni na konferencji dla przewodników sudeckich zorganizowanej przez Podziemne Miasta Osówka w głuszyckim Centrum Kultury.

Licznie przybyłych gości powitał burmistrz Głuszycy Roman Głód, który zaprosił przewodników sudeckich do odwiedzania z turystami Głuszycy – gminy pełnej tajemnic związanych z II wojną światową.

Prelegenci konferencji mówili o genezie Podziemnego Miasta Osówka w Górach Sowich oraz o metodach badań terenowych przy użyciu dostępnych technik i sprzętu penetrującego pokłady podłoża skalnego.

Płk Jerzy Cera opowiadał zebranym o badania terenowych prowadzonych w Górach Sowich na przestrzeni lat 70., 80. i 90. XX wieku. Wykład na temat badań geofizycznych podłoża w kontekście poszukiwania pustek i anomalii oraz metod badawczych wygłosił dr inż. Wiesław Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących w Krakowie. Wykład dr. hab. inż. Wojciecha Jaśkowca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dotyczył scaningu laserowego, czyli nowoczesnej metody pomiaru przestrzeni w 3D i opierał się na badaniach kompleksu Osówka.

Po wymianie doświadczeń i dyskusji, uczestnicy konferencji zwiedzili Podziemne Miasta Osówka wraz z częścią naziemną oraz zabytkowy kościół pw. MB Śnieżnej w Sierpnicy. W czasie zajęć terenowych można było również poznać praktyczne zasady użycia detektora metalu i sprzętu badawczego wykorzystywanego w celu poszukiwań znalezisk związanych z II wojną światową.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej łóżek

Wałbrzych za KO

Nobel dla Tokarczuk!

PiS zyskuje [aktualizacja 14.06]

Dwójka pojedzie do Starego Lesieńca

Koalicja zmobilizowana

Śmiecimy na potęgę

Zrezygnujcie z plastiku!