MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Komisja sportu dyskutowała o handlu ulicznym

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 27 listopada 2011, 13:56
Aktualizacja: 14:24
Autor: Sven
Fot. Sven
Zbliża się sesja Rady Miasta, dlatego w ostatnim tygodniu zbierały się komisje w celu zaopiniowania projektów uchwał. Obradowała także Komisja Sportu, Turystyki i Promocji.

W związku z brakiem projektów uchwał bezpośrednio związanych ze sportem, turystyką i promocją, komisja zatrzymała się dłużej nad projektem uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie określenia dziennych stawek opłaty targowej, zarządzenia jej poboru w drodze inkasa i określenia inkasentów.

Problem z pozoru błahy, bo przewidywane roczne zyski z opłat targowych to około 140 tysięcy złotych za cały rok. Jednak sprawę skomplikowała zmiana w Kodeksie wykroczeń dająca straży miejskiej możliwość karania handlujących w miejscach niedozwolonych mandatami, a nawet konfiskatą towaru. Za takim przepisem lobowały miasta turystyczne, chcące mieć instrument prawny do walki z nielegalnym handlem ulicznym psującym ich wizerunek.

Okazało się jednak, że Gmina Wałbrzych nie ma wyznaczonych miejsc, w które mogliby przenieść się uliczni handlarze. Radni Komisji Sportu, Turystyki i Promocji wnieśli o wycofanie projektu uchwały i dopracowanie jej w taki sposób, by problem ostatecznie rozwiązać. Przybyły na posiedzenie prezydent Szełemej przyznał rację wnioskodawcom zaznaczając, że w tej kwestii potrzebna jest współpraca ze Starostwem, ponieważ część handlarzy działa w miejscach zarządzanych przez powiat: - Łatwiej byłoby problem rozwiązać, gdybyśmy mieli grodzkość i wszystkie drogi oraz chodniki byłyby pod zarządem Gminy – stwierdził Roman Szełemej.

Projekt uchwały nie będzie rozpatrywany na poniedziałkowej sesji Rady Miasta.

Czytaj również

Trzaskowski kontra Duda

Dojedziesz do Skalnego Miasta

Z aplikacją bezpieczniej

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~agata 27-11-2011 15:37
A bazar ,,Zielony Rynek " to nie wyznaczone miejsce do handlu dla straganiarzy ??? panie prezydencie niech pan coś zrobi ,bo w zadnym mieście nie wychodzi się z autobusu prosto na stringi albo skarpety,a tak jest na pl.Grunwaldzkim!!!! Wstyd dla miasta
~Ciunio 27-11-2011 16:59
To dobrze, że szanowna Komisja się tym problemem zajęła. Jeżeli dalej będzie wyglądała pomoc finansowa miasta dla klubów, to za chwilę zawodnicy rozłożą się na ulicach i chodnikach ze starymi koszulkami, wyświechtanymi piłkami, zdezelowanymi rowerami, rozwalonymi trampkami itp. Może zawodnicy dostaną zniżkę na handel za godne reprezentowanie Walbrzycha? W czasach minionych?
~ 27-11-2011 17:02
;)
~... 27-11-2011 17:06
w wielu miastach się tak wychodzi agatko. nie dramatyzuj.
~pol 27-11-2011 18:03
no słabo zbieraja bo jak wiem to wychodzi na rok 240 tysiecy na rok z poboru opłaty targowej czyli tak mało to inkasenci do niczego.Zależy jaki inkasent zbiera bo byli Rozni Kruczkowski wszystko zepsuł.
~piotr1 27-11-2011 18:11
140 tys,???????
~piotr1 27-11-2011 19:00
a kiedyś bylo 240 tys,rocznie to zalezy kogo zatrudnia urzad miejskijako inkasent opłat takie wyniki sa teraz to doreczyciele olewaja i perfumy sprzedaja to jest dobra praca,
~Brutus 27-11-2011 19:56
a może tak zajęliby się boiskiem na Podzamczu które to radny Krzyżowski chciał odremontowac za 30 tysiaków.I co panie radny?Pomysł upadł czy raczej mamy do czynienia z demencją starczą?
~ijl 27-11-2011 21:07
Ludzie, w de... byliście i g... widzieliście. Na zachodzie europy takie kramy uliczne to jest w wielu miastach norma. Sporo widziałem tego np. we Francji. Sprzedają równie badziewiaste chińskie towary i nikt się nie czepia. Znowu władza próbuje być bardziej europejska od europy.
~ola 27-11-2011 21:38
to smiech ze tak mało zebrali 140 tys na dzien 448 zł
~ale 27-11-2011 22:48
To SLD zabrało "grodzkość" Wałbrzychowi ponieważ chcieli zawładnąć Starostwem. Zrobili nawet "fałszywe" referendum. Nie pojmuję dlaczego to tak trudno odkręcić?
~ 28-11-2011 6:40
Komisja sportu zajmuje się straganami bo nie ma o czym dyskutować. W 100 tysięcznym mieście, gdzie najwyższą klasą rozgrywkową jest II liga piłki nożnej a reszta dyscyplin trzyma się tylko dzieki determinacji paru zapaleńców, KOMISJA SPORTU NIE MA O CZYM DYSKUTOWAĆ !!!!!!!. To niech się sznowna komisja rozejdzie do swoich domów i pocałuje kibiców w d.....pę I niech szanowna komisja zmieni nazwę z komisji sportu na komisją straganową To też jest na S a przynajmniej ludzi nie będą wpieniać
~gosc 28-11-2011 8:24
We Francji raz w tygodniu w każdym mieście zamyka się ruch samochodowy, żeby lokalni rolnicy, handlarze i inni zainteresowani mogli wystawić swoje towary i żaden sanepid się do tego nie przyczepia. Jest to tradycja każdego regionu, która również pozwala zarobić osobom, które prowadzą drobne interesy. U nas prym wiodą duże markety, molochy, które usunęły z rynku "drobnicę" i państwo niestety na to pozwala. Na takim targu czasem można znaleźć naprawdę interesujący towar, poznać kulturę, rzemiosło, tradycję i regionalne smakołyki z danego rejonu. We Francji broni się regionalizmu, dawnego języka, stylu architektonicznego, a u nas takie rzeczy nie mają prawa bytu, bo zbyt duży egoizm i buractwo siedzi w naszym zaściankowym narodzie i każda nowa inicjatywa jest zdeptana z błotem i wyśmiana.
~ob 28-11-2011 12:48
I bardzo dobrze, że ktoś się zajął ulicznym handlem! Wreszcie powinny być wprowadzone przejrzyste przepisy. Handelu jest wystarczająco zarówno w marketach, sklepach i dyskontach. Handel uliczny powinien zniknąć całkowicie. Targowisko przy ulicy Słowackiego również, a nie na trafostacji fruwają gacie, które szpecą wizerunek miasta. Chodniki winny służyć pieszym . Handlujący na ulicach to ludzie nie płacycy podatków i innych obciążeń budżetowych. Gdzie zasada uczciwej konkurencji!! Do roboty radni!! Niech radni podejmą uchwałę i przeniosą handel do OSIRu.
~zdegustowany 28-11-2011 13:57
Komu i czemu służą te wpisy? Władza i tak zrobi co będzie chciała. Śmiechu warta kwota uzyskana w skali roku z tytułu opłaty targowej. Targowisko przy ulicy Słowackiego winno płacić około 60 tys. złotych rocznie, ale opłata targowa została wprowadzona dopiero od lipca! Czyja to robota? Kto chroni ten interes! To targowisko powinno zniknąć w pierwszej kolejności! Poczekamy, zobaczymy czy Pan Prezydent zlikwidyje uliczny handel. Obiecywał na każdym spotkaniu z mieszkańcami. Czy to będzie kolejna obiecanka przedwyborcza.
~ 28-11-2011 16:17
No pewnie kolejnym ludziom dochód zabrać. Jak idą do MOPSU po zasiłki to wszystkim przeszkadza, ale jak chcą zarabiać, to ich udupić,. Brawo uzdrowiciele Wałbrzycha, tylko likwidować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Duda przed Trzaskowskim

Przyjedzie Duda

Basen od 11 lipca

Trzaskowski zyskuje

Ostatnia prosta