Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4589
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kolorowo i bajecznie w Rudawach Janowickich

Sobota, 3 października 2009, 14:44
Aktualizacja: 22:48
Autor: MoBi
REGION: Kolorowo i bajecznie w Rudawach Janowickich
Błękitne Jeziorko
Fot. MoBi
Niedaleko od Wałbrzycha – w sam raz na weekendowy spacer. Dawniej wydobywano tu złoto głupców. Teraz na przybyłych czekają trzy kolory, nietoperze oraz wędrówka wśród barw jesieni. Miejsce należy do jedynych w Polsce, gdzie w wyrobiskach górniczych można zaobserwować zmiany barw ze względu na skład chemiczny wody.

Wszystkiemu ,,winne” górnictwo, a raczej łupki pirytonośne, które stały się przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Kolorowe Jeziorka są bowiem malowniczo zalanymi wyrobiskami pokopalnianymi, w których - ze względu na skład chemiczny dna - zebrana woda przybrała kolory purpury, błękitu oraz zieleni. Stąd też akweny noszą nazwy - Purpurowego Jeziorka, Błękitnego Jeziorka (Zwanego też Szmaragdowym lub Niebieskim) oraz Zielonego Stawu.

Purpurowe Jeziorko jest zalanym wyrobiskiem po najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 roku i nosiła nazwę „Nadzieja”. Eksploatowano piryt, czyli krystaliczne siarczki żelaza, które do złudzenie przypominały swoim wyglądem złoto. Wydobyty piryt w pobliskim Płoszowie przerabiano na kwas siarkowy. Błękitne Jeziorko powstało po kopalni „Nowe Szczęście” z 1793 roku. W zależności od warunków przybiera ono kolor od błękitnego do szmaragdowego, zdarza się jednak, że woda jest bezbarwna. Zalane wyrobisko kopalni o nazwie "Gustav Grube", która funkcjonowała do 1902 roku utworzyło Zielony Staw, który można zobaczyć głównie jesienią, ponieważ w sezonie letnim z reguły zanika.

Jednak malownicze zbiorniki wodne nie są jedyną atrakcją tego miejsca. Na terenie Kolorowych Jeziorek powstała bowiem ścieżka dydaktyczna „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka”, stworzona przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w Marciszowie oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Marciszów. Korzystając z informacji zamieszczonych na tablicach dowiemy się np. o występowaniu w okolicy Błękitnego Jeziorka m.in. salamandry plamistej, traszki górskiej oraz jenota. Z kolei w sztolniach znajdujących się w okolicy Purpurowego i Błękitnego Jeziorka spotkać można cztery spośród dwudziestu gatunków nietoperzy występujący w Polsce.

– Jesteśmy tutaj już kolejny raz, ale jesienią jest najpiękniej, bo kolorowe są nie tylko jeziorka, ale i drzewa. Jak w bajce – opowiadają Małgorzata i Mariusz Wierzbiccy z Wałbrzycha.

Kolorowe Jeziorka znajdują się w pobliżu miejscowości Wieściszowice, w gminie Marciszów, a przez teren przyległy do jeziorek biegnie zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę oraz niebiesko znakowana trasa rowerowa.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group