Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4433
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kolejne rzeźby odzyskują dawny blask

Czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:16
Aktualizacja: Piątek, 28 sierpnia 2015, 6:54
Autor: PAW
Wałbrzych: Kolejne rzeźby odzyskują dawny blask
Fot. użyczone
Trwa akcja renowacji i odnawiania rzeźb tworzących Wałbrzyską Galerię Rzeźby Plenerowej.

Powstawała kilka lat za sprawą wybitnych artystów. Galeria powstała w latach 1974 – 1979 za sprawą wałbrzyskiej rzeźbiarki Marii Bor, której udało się namówić na takie przedsięwzięcie ówczesnego prezydenta Władysława Pruchnickiego. Spośród 30 rzeźbiarzy tworzących dla Wałbrzycha robili to ludzie sławni - Tadeusz Sieklucki, Kazimierz Żywuszko, Barbara Zbrożyna, Stanisław Kulon, Anna Dębska, Tadeusz Smolana, Ryszard Wojciechowski, Maria Bor, Mieczysław Welter, Stanisław Szyba, Tadeusz Mazurek - to nazwiska powszechnie znane w Polsce i nie tylko.

Od kilku lat wałbrzyskie Muzeum prowadzi akcję doprowadzania kilkudziesięcioletnich rzeźb do pierwotnego stanu.
- Te rzeźby znajdują się w różnych dzielnicach miasta, a także w Szczawnie Zdroju – mówi Jacek Drejer, dyrektor wałbrzyskiego Muzeum. – Rzeźby stoją w parku na Rusinowie, w parku na Sobięcinie, na Piaskowej Górze. Ich stan jest zróżnicowany, ale dzięki naszym działaniom już kilkanaście rzeźb doczekało się renowacji.

Biegnące lata sprawiły, że rzeźby straciły swój blask i uległy częściowemu zniszczeniu. Od kilku lat ta sytuacja się zmienia. Co roku kilka kolejnych rzeźb odzyskuje swój blask. Maria Bor dba od strony artystycznej, by rzeźby nadal utrzymały swój charakter. Renowacja rzeźb to przede wszystkim uzupełnienie ubytków, doczyszczenie i zabezpieczenie na przyszłość za pomocą specjalnych preparatów.
- Część z tych rzeźb przed laty została przeniesiona do ogrodów Muzeum, ale część innych także zmieniła swoje miejsce, bowiem zmienia się obraz miasta i takie rzeźby są stawiane w miejscach ogólnie dostępnych. My zachęcamy instytucje miejskie do tego, by zgłaszały się do nas, jeśli chcą taką rzeźbę mieć w swoim pobliżu i dbać o nie.

Zdaniem dyrektora Drejera, akcja prowadzona przez Muzeum ze środków własnych oraz Gminy Wałbrzych pozwala wierzyć, że zdecydowaną większość spośród tych około 50 rzeźb uda się uratować i zachować dla kolejnych pokoleń wałbrzyszan. Już wkrótce rzeźby, które zostały odnowione, będą wyposażone w tabliczki z danymi o ich historii, autorze, itp.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group