MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Kolejne odkrycie

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 6 grudnia 2019, 16:55
Aktualizacja: Sobota, 7 grudnia 2019, 9:01
Autor: red
Fot. użyczone
Podczas prac konserwatorskich w Sala Krzywej na pierwszym piętrze zamku Książ w Wałbrzychu dokonano ciekawego odkrycia.

Pod warstwą tynku skrywającą dekorację malarską komnaty odkryto pozostałości dawnego dzwonka do wzywania służby przez rodzinę książęcą. Relikt ten jest pozostałością skomplikowanego systemu wewnętrznej komunikacji, który ułatwiał życie Hochbergom na Książu już sto lat temu.

Sala Krzywa (niem. Krummer Saal) znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak Sala Konrada została niemal całkowicie zniszczona podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację TODT. Sala Krzywa która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”, przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Niestety jej późnogotycki, przechodzący w renesans wystrój wraz z pięknym sklepieniem zamieniono na proste formy odpowiadające gustom oficjeli III Rzeszy. O dawnej świetności tej komnaty świadczy zachowany renesansowy kominek z szarego piaskowca. Ozdabiają go płaskorzeźby, m.in. trzy portrety w otoczeniu girland podtrzymywanych przez putta.

Wczesną wiosną tego roku w Sali Krzywej wykonane zostały odkrywki i okazało się, że pod warstwą farby na ścianie z oknami oraz pod cienką warstwą tynku po przeciwnej stronie zachowane zostały oryginalne dekoracje ścian. Po oględzinach odkrycia przez kierownik wałbrzyskiej , Zamek Książ otrzymał zalecenie konserwatora zabytków zdjęcie wtórnych warstw tynku i farb i odkrycie całej polichromii. W ramach posiadanych środków spółka planuje przywrócić Sali Krzywej jej historyczny wygląd. To właśnie podczas odkrywania zasłoniętych tynkiem malowideł odkryte zostały relikty dzwonka do wzywania służby. Na początku XX wieku, Zamek Książ należał do jednej z najbogatszych rodzin Europy, dla której pracował ponad czterysta osób służby.

Twoja reakcja na artykuł?

19
68%
Cieszy
1
4%
Hahaha
2
7%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
7%
Złości
3
11%
Przeraża

Czytaj również

Brakuje lekarzy

Pokopalniana woda dla mieszkańców

Chcą pieniędzy na stadion

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~Emeryt dyplomowany 6-12-2019 17:20
Czym prędzej należy odnowić dzwonki dla służby dworskiej. Mykytyszyn, Żabska są najlepsi w "dworowaniu" Hochbergom. A gdzie się podział sedes jaśnie państwa z półpiętra, Pewno naziści go wywieźli jak uciekali do Niemiec
idler73 6-12-2019 17:52
do: ~Emeryt dyplomowany (17:20)
Szanowny kolega wie, jak długo Hochbergowie byli właścicielami i zamku i np. miasta Wałbrzych ? Jak sądzę nie bardzo, pewnie stąd ta charakterystyczna dla piso-kato faszystowskiej prawicy kpina. Ciekawym jest, dlaczego, tak bardzo chcielibyście wymazać pamięć o mieszkańcach tych ziem, jednocześnie tak bardzo drąc mordę o zachowanie pamięci o Polakach na Kresach ? Zakrawa o paranoję, ale to akurat w ogóle mnie nie dziwi. Brawa dla ekipy z zamku, poznajemy coraz więcej arcyciekawych szczegółów, które pomogą w rekonstrukcji oryginalnych przestrzeni zamkowych !
~gohciu 6-12-2019 19:34
do: idler73 (17:52)
Swój komentarz zakończyłem dość niezgrabnie. Dla Pana oczywiście sam PLUS. Pozdrawiam ! gohciu.
~polemista 6-12-2019 20:56
do: idler73 (17:52)
osobniku idler73, jesteś durniem i totalitarystą. Nie umiesz słuchać opinii, z którą się nie zgadzasz. Post emeryta to klasyczna ironia, a ty durniu założyłeś sobie i próbujesz zrobić to innym, kaganiec politpoprawnego bełkotu. Stąd z łatwością cytujesz kalki zasłyszane w twoich mediach, które spacyfikowały twój mózg do cna. Jesteś mentalnym, zniewolonym bolszewikiem. Żal mi cię.
~Emeryt dyplomowany 6-12-2019 21:15
do: idler73 (17:52)
Hochbergowie i Niemcy byli na tych piastowskich polskich ziemiach o wiele za długo. Co do pamięci Polaków na Kresach to kolejne rządy niewiele robią. Lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich "aresztowane" i zabite płytami OSB. Brak możliwości pochówku żołnierzy września 1939 r. i ofiar OUN UPA. K
~Do Emeryt 7-12-2019 9:30
do: ~Emeryt dyplomowany (21:15)
Jak zwykle komentarz nie na temat. Problem Kresów i cmentarza Orląt Lwowskich jest na zupełnie inny artykuł.
~Emeryt dyplomowany 7-12-2019 10:43
do: ~Do Emeryt (9:30)
Nie na temat? Właśnie wyczytałem w uwagach idlera "o darciu mordy na temat ziem II RP". Nie słyszę , żeby kolejne rządy III RP nawiązywały do polskiej historii II RP. Byla 101 rocznica wyzwolenia Przemyśla i Lwowa przez dzieci i studentów z rąk ukraińskich. 76 rocznica ludobójstwa na Polakach z rąk OUN UPA , jednostki siłowe na usługach Niemców. Czy były jakieś uroczystości państwowe z udziałem p.prezydenta czy premiera? Jednocześnie powstały pomniki i tablice ku czci "zasłużonych " w walce z Polakami np. Ab. A.Szeptyckiego na Uniwersytecie Wrocławskim. Taką postawę przyjmują i PiS PO. Polityka Giedroycia ma się dobrze . A czy słuszna ?
~Do Emeryt 7-12-2019 11:20
do: ~Emeryt dyplomowany (10:43)
Współczuję braku wyczucia tematu. Artykuł mówi o zupełnie innej sprawie. Proszę swój problem poruszyć u władz a nie pod artykułem nt zamku Książ, bo to nie rozwiąże problemu Orląt itp
~księgowy 7-12-2019 6:47
do: idler73 (17:52)
O , głupol wrócił ze zmywaka i dał głos. Chcesz wiedzieć dlaczego drzemy mordę o polskości na kresach i ziemiach odzyskanych? Działamy racjonalnie, dla tzw. Polskiego Interesu Narodowego i Polskiej Racji Stanu. Tak postępuje każdy poważny kraj, np. Wielka Brytania w ten sposób utrzymuje jedność ze swoimi koloniami, tak samo jak i USA czy Rosja.Chociaż PiS zaczął prowadzić politykę samobójczą, nie ma on z Polską Racją Stanu nic wspólnego. PiS stanowi część POPiS. Jasno powiedziane?
~ksiegowy 7-12-2019 15:18
do: ~księgowy (6:47)
No proszę ilu zdrajców w Walbrzychu, większość daje negi.Na miejscu rządu element nielojalny wobec Polski przesiedlil bym dla bezpieczeństwa na Mazury . Bo to potencjalna 5 kolumna hitlerowsko-banderowska
~Bicz_bozy 7-12-2019 7:59
do: idler73 (17:52)
Ooo, @idler78 - witam po długiej nieobecności. Zaczynałem czuć się samotnie w obnazaniu smutnie panującej nam pisowszczyzny.
~idler_bozy 7-12-2019 9:25
do: ~Bicz_bozy (7:59)
koniecznie musicie się spotkać i wymienić się płynami ustrojowymi:)
~polemista 7-12-2019 9:43
do: ~Bicz_bozy (7:59)
widzę, że wiele lat po zdarzeniu "sztandar PZPR wyprowadzić" wciąż soki ideologiczne w niektórych buzują. Przypadłość nieuleczalna.
~Emeryt dyplomowany 7-12-2019 11:27
do: idler73 (17:52)
Wpis z roku 1829 do" Księgi pamiątkowej " zamku Książ (prowadzonej od 1795 r. ) cytat : " Wszystko, co mnie otacza , podziwienie wzbudza. Kraino ! Byłaś nasza, jesteś cudza". Szkoda ,że obecni dworzanie jaśnie państwa nie pokazują tego wpisu. Sprawiedliwość dziejowa triumfuje.
~Do Emeryta 7-12-2019 11:44
do: ~Emeryt dyplomowany (11:27)
Niech powie to jak Pan to nazywa "jaśnie dworzaninom" a nie tylko na portalu jadem Pan zieje.
~Jan 6-12-2019 18:30
Świat idzie naprzód , powstają miasta, fabryki ,banki , maszyny ,samochody ,a w biednej zacofanej Polsce czas sie zatrzymał , będą tylnki i farby zrywać by dojść do tego kto i kiedy sciany pomazał pędzlem i zwolennik tych ,,, odkryć,,, pisze o faszystach ,krótko -debil
~ovo 7-12-2019 7:08
do: ~Jan (18:30)
Bo władze wałbrzycha hołdują agendzie 2050 mówiącej o konieczności likwidacji przemysłu bo giną wieloryby. Chcą tu uczynić drugie Costa Brava i myślą że będą żyli z pokazywania staroci i oprowadzania wycieczek przez 4 miesiące w roku kiedy jest w miarę ciepło. A niemcy budują swój przemysł aż stali i węgla na świecie brakuje, z nas się robi od 30 lat dziadów i parobasów. Tak to wygląda.
~ 7-12-2019 9:50
do: ~ovo (7:08)
Czemu w Niemczech nie ma też kopalni ?
~ovo 7-12-2019 10:39
do: ~ (9:50)
Owszem są w niemczech kopalnie wegla i to dzialajace . Bardzo duża w Hambach i dwie w nadrenii.Sporo kupują tez od nas i ruskich.A cały czas pierdziela o ekologii.
~gohciu 6-12-2019 19:29
Pokolenie/następne pokolenia " wyzwolicieli " ( nie mnie oceniać ich liczbę ) zawsze są skłonne traktować Dolny Śląsk jako... Pierwsze - ziemie Piastowskie " wydarte, ofkoz, faszystowskiemu najeźdźcy "... patrz " wyzwolenie " Lubania, Wrocławia, Wałbrzycha etc. Drugie - nieprzebrany w swym bogactwie, rezerwuar technologii, kopalni, fabryk i " dostatku przemysłowego ", w całkiem jeszcze niedawnych czasach... Trzecie - złośliwe zaprzeczanie, w formie dowolnej, istniejącej WIEKI - koegzystencji nacji, wierzeń - co niegdyś było normą. W każdym większym siedlisku istniał kościół ewangelicki i katolicki. Wiadomo - wojny o to były... Ale Hochbergowie byli właścicielami TYCH ziem - w pełnym tego słowa znaczeniu. Z plusami dodatnimi i ujemnymi... ( cyt. pewnego NOblistę ). I za ich wkład w rozwój Wałbrzycha, należy się IM ukłon, a nie szyderstwa. Pozdrawiam Pana/Panią idler 73.
~księgowy 7-12-2019 7:03
do: ~gohciu (19:29)
A co, dłużnikowi eksmitowanego z zajętego domu też się należy ukłon? Bo Hohbergów eksmitowała skarbówka niemiecka z Wałbrzycha. Zaprawdę mnie dziwi tolerowanie przez państwowe służby PiSowskie promowania niemieckości naszych terenów. Sprawa jest prosta od wieków, odbywa się tu walka żywiołu germańskiego i słowiańskiego na pograniczu, w róznym nasileniu i różnymi metodami.Obecnie jest to ,,nieszkodliwa" promocja historii niemieckiej, taki miękki ,,Kulturkampf" . UE, pojednania i tym podobne brednie to tylko mydlenie oczu i zasłona dymna dla durni. Wszyscy się obudzą jak dostaną zaproszenia na wymianę dowodów osobistych na niemieckie Ausweisy.Jestem przekonany że 50% miejscowych zaprzańców uczyni to z ochotą. Na tych co będą podskakiwać służby bundesrepubliki naślą policję z banderowcami na etatach,, być może z siekierami i widłami. I oskarżą nas Polaków o próbę pogromu, jak to zwykle bywa. I tak się znowu krwawo skończy cyniczna gra polityków i ich sługusów z dotowanych organizacyjek.
~Olaf 7-12-2019 7:43
do: ~księgowy (7:03)
Z tego komentarza wylewa się jad pomieszany z ksenofobią , a wszystko to wynika z braku rozumienia zasad funkcjonowania nowoczesnego świata. Ponadto z wypowiedzi wynika frustracja autora i posiadanie kompleksów z powodu niskiej samooceny. Właśnie przez ludzi posiadających taką wizję świata i płytkie horyzonty myślenia nasz kraj traci szanse na szybki rozwój i dobrobyt obywateli. Skup się człowieku na pracy nad sobą bo Twój jad Ci szkodzi.
~ksiegowy 7-12-2019 10:49
do: ~Olaf (7:43)
Kolego germaninie,ksenofobia jest jak najbardziej pożądana bo jest to bezpiecznik przeciwko zagrożeniu bezpieczeństwa kulturowego wpisanego do listy Praw Czlowieka.Pisanie o szybkim rozwoju i bogaceniu się dzięki różnorodności kulturowej to są wykwity przebieglej hipokryzji, bo jakoś każda kultura i nacja ma do tego prawo i wsparcie oprócz polskiej kultury zwalczanej zaciekle albo pomijane dotacjach i fundacjach . Dlaczego Niemcy nie chcą przyznać Polakom statusu mniejszości a Turkom mniej licznym przyznali ?
~Do księgowy 7-12-2019 12:48
do: ~księgowy (7:03)
Wystarczy że trochę poczytasz albo zwiedzisz z przewodnikiem zamek to dowiesz się że Hochbergowie przyjęli polskie obywatelstwo, piastowskie korzenie a także walczyli z faszyzmem, w armii gen Andersa
~ksiegowy 7-12-2019 15:07
do: ~Do księgowy (12:48)
Hochbergowie byli i tyle.Specjalnych zaslug dla narodu Polskiego nie mają jednak.Ani ziebia ani grzeją. Chodzi o szkodliwe nachalne promowanie niemieckosci tych ziem przez fundacje i samorzady.Sutryk taki był nadgorliwy w biciu się w piersi za pogrom w Breslau w 1933 w naszym imieniu ze nawet go Niemcy wysmiali .
~Emeryt dyplomowany 7-12-2019 16:01
do: ~Do księgowy (12:48)
Coś się pan pogubił. Kiedy wybuchło Powstanie Śląskie to Hochberg wyprawił z Wałbrzycha zbrojnych, aby wspomagali Niemców. To się nazywa być Polakiem inaczej. Syn Hochberga Aleksander też się próbował ustawić dla fortuny rodzinnej . Z racji znajomości z Churchilem nie został na dłużej internowany jako Niemiec z krwi i kości. Przesiedział wojnę w sztabach rządu emigracyjnego.
~v7 6-12-2019 21:33
Nikomu przez usta nie przejdzie, że zamek był postawiony na ziemiach słowian, a nie ho coś tam, oni tylko go przejęli, ukłony dla budowniczych, czyli Bolko Świdnickiego, nie zmieniajmy historii, że zamek był jakiejś rodziny haha był i jest do dzisiaj, bo tak się historia toczy, zamiast pokłony dla budowniczych, oddajemy złodziejom, brawoooo girl end boys, jest cool, jesteśmy europejscy haha
~Fliper 6-12-2019 23:38
No to jest okazja podnieść ceny biletów za kolejną "atrakcję" Książa
~Jan 7-12-2019 9:55
Śmieci w Wałbrzychu to jest problem który dotyka tysięcy obywateli , a mury i jakieś stare malowidła na murach zamku to jest ,,, zabawa ,, dla kilku osób ,A historia jest taka że zamek jest wybudowany przez Polaków na ziemiach Słowiańskich i promowanie Germanów jest nie porozumieniem , oni dali o sobie znać 1939r i chyba to wystarczy
~ovo 7-12-2019 10:54
do: ~Jan (9:55)
Niestety Berlin rozdziela hojne dotacje w Polsce. na szerzenie swoich wzorców kulturowych szczególnie na terenach do których mają pretensje historyczne.Oni planują działania na kilkadziesiąt lat naprzód , na razie budują swój łagodny i pozytywny wizerunek.Należy zachować czujność szczególnie na ziemiach odzyskanych.
~Emeryt dyplomowany 7-12-2019 12:03
Po przejęciu zamku za niezapłacone podatki w 1941 r. w szczytowym okresie "rozbudowy" pracowało 3 tys. Osób z organizacji TODT. Z okolic Wałbrzycha do prac brano 800 więźniów obozów koncentracyjnych Gross Rosen. Czy w Książu jest choć jedna sala poświęcona ich pamięci?
~Emeryt dyplomowany 7-12-2019 12:11
Co się tyczy "Krzywej sali". Architekci tamtego okresu przyjęli surowy wymiar sal przystający do wytycznych tamtego okresu. Prosta forma bez stiuków, ubarwień barokowych. W Krzywej sali zrobiono jadalnię. Została obniżona. Freski i zdobienia odkute i wrzucone do wąwozu. Meble, obrazy, gobeliny wywieziono do pałacu w Roztoce.
~Do Emeryt 7-12-2019 12:52
Tak jest sala poświęcona wiezniom obozu. Wystarczy zajrzeć do zamku zamiast się wymądrzac. Ten temat także jest podkreślany przez przewodnika podczas zwiedzania zamku
~Do Emeryt 7-12-2019 13:18
Oj Panie Emerycie... Trochę Pan prawdy mówi ale nie za wiele. Faktem jest że Hochbergowie zbankrutowali, nie płacili podatków i mieli długi ale w ostateczności zamek został sprzedany III Rzeszy i po spłaceniu długów otrzymali jeszcze 500 tys marek
~Emeryt dyplomowany 9-12-2019 17:30
do: ~Do Emeryt (13:18)
Pisała "stokrotka" cytat :"Jeden milion marek kosztuje samo roczne utrzymanie 5- osobowej rodziny w Książu" . Dostali jak na swoje "dotychczasowe potrzeby" wyłącznie resztki z " pańskiego stołu" . Na tamten czas to wyprawka wykopanego butem księcia pana
~Do Emeryt 7-12-2019 13:21
A poza tym do Roztoki wywieziono niewiele, więcej do Pszczyny. To Armia Czerwona mnóstwo zniszczyła gobelin i mebli a po 47 roku okoliczni szabrownicy rozgrabili resztę czyli rodacy
~Emeryt dyplomowany 7-12-2019 14:11
do: ~Do Emeryt (13:21)
Mamy inne informacje. Niemcy sami wywozili co się dało przed wejściem Rosjan . Książańska biblioteka została wywieziona przez przedsiębiorstwo transportowe niejakiego Knauera. Wszelki ślad po nim i zasobach zaginął. W wynik ofensywy styczniowej 1945 r. Niemcy panicznie zaczęli uciekać a w marszach śmierci zginęły kolejne ofiaru obozów z tego rejonu. M.in.członkowie mojej rodziny. Do Książa po wojnie strach było wchodzić. Jeszcze w 1960 r. Wojsko Polskie unieszkodliwiło pozostawione przez Niemców ładunki wybuchowe. Zapewne wiele dóbr z tego rejonu zostało ukryte i wzmaga wyobraźnię jak np. Złoty pociąg. Gdyby jak piszesz ktoś miał dokonywać zaboru to władza z pewnością szabrownika by pochwyciła a jeśli nie , to artefakty byłyby w powszechnym obiegu współcześnie. A tak nie jest
~ksiegowy 7-12-2019 15:08
do: ~Do Emeryt (13:21)
Czyi rodacy, twoi ? Specgrupy NKWD?
~Do Emeryt 7-12-2019 14:44
Przeklamuje Pan fakty historyczne z niewiedzy albo niewłaściwą literaturę Pan czyta. Zapraszam do zamku a dowie się Pan jaka jest historia. Nie będę z Panem tu dyskutować bo bo nie jest moim celem znizanie się do poziomu portalu. A bibliotekę majoracką wywiozla Armia Czerwona. Niemcom zależało na wywiezieniu wszelkiej dokumentacji związanej z przebudową zamku na kwaterę dla AH
~Emeryt dyplomowany 8-12-2019 14:48
do: ~Do Emeryt (14:44)
Właśnie TV Polonia przekazuje Rodakom na świecie "Białą wizytówkę" (8 grudnia 2019 r g 14,45). Zapraszam i Pana do oglądania filmu. Scenariusz w oparciu o dzieje Hochbergów utracjuszy, zboczeńców, krwiopijców i germanofilów. No cóż, każdy widzi historię z innej perspektywy a tłumaczy ją sobie dla swoich potrzeb.
~Do Emeryt 8-12-2019 15:46
Jeżeli Pan poznaje historię z filmu Magnat tudzież serialu Biala wizytówka, która zfabularyzowana luźno oparta na faktach pokazuje fragmentarycznie dzieje to gratuluję.... Stan wiedzy o tych dziejach na rok 86 - był minimalistyczny i często niezgodny z faktami. Bo innej wiedzy zwyczajnie nie było. Poza tym przypominam że mimo wszystko jest to film luźno oparty na dziejach zatem Bajon miał w nim prawo dołożyć bajkę o czerwonym kqpturku. Żegnam Pana.
~Emeryt dyplomowany 9-12-2019 10:40
do: ~Do Emeryt (15:46)
Film jak film. A fakty są takie, że żaden niemiec Polakowi nie będzie bratem. Volksdeutchów też nam dzisiaj nie potrzeba. I to by było na tyle
~mm69 8-12-2019 19:44
Hehe dobra z zamku wywiezione? A ile jest w okolicznych domach? Np. w Roztoce po wielu domach meble obrazy rzeźby i inne przedmioty. Zamek był niemiecki i siedemset lat były to ziemie niemieckie.
~Emeryt dyplomowany 8-12-2019 19:53
do: ~mm69 (19:44)
Bardzo mądre powiedzenie> Jedź do Niemiec do roboty. Obrazy twojego dziadka już tam są od wojny.
~Emeryt dyplomowany 8-12-2019 19:57
do: ~mm69 (19:44)
Ziemie były polskie czasowo zajęte przez germanów.
~Tom 9-12-2019 15:53
Ziemie polskie zanim zajęli Niemcy były przejęte przez Czechów i Węgrów
~Emeryt dyplomowany 10-12-2019 13:15
do: ~Tom (15:53)
Czy aby ziemie słowiańskie nie były po Łabę? A historia Piastowiczów sięga V - VI w. Jak pisze Jasienica nad Odrą były już VII w dość okazałe fortyfikacje za ich sprawą. Wrocław miał na początku XI w. już polskie władze kościelne. A Czesi nam wnieśli chrześcijaństwo a nie germanie. Tych ostatnich w dużym uproszczeniu trzeba było wycinać pod Grunwaldem.
~Tom 10-12-2019 15:20
To nie ma nic do rzeczy. Przejęcie ziem przez Czechy nastąpiło po śmierci księżnej świdnicko-jaworskiej Agnieszki , wdowy po księciu Bolku II Małym

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiara, nadzieja, miłość

Będą współpracować nadal

Popularny sklep dla zwierząt Maxi Zoo już w Wałbrzychu!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Jak wybrać idealną makijażystkę na ślub? 4 porady