MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Kolejne miliony z Unii Europejskiej dla Boguszowa – Gorc

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Wtorek, 27 września 2011, 15:23
Aktualizacja: 15:24
Autor: PAW
Fot. UM w Boguszowie–Gorcach
Zarząd Województwa Dolnośląskiego dokonał podziału 18 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej na realizację inwestycji w sferze turystyki aktywnej. Dotacje otrzymały tylko 3 gminy z Województwa Dolnośląskiego: Gmina Stronie Śląskie, Oleśnica i Gmina Boguszów – Gorce.

Tym razem Gmina Boguszów – Gorce otrzymała dotację w wysokości 5,6 miliona złotych na realizację II etapu inwestycji na Górze Dzikowiec, obejmującego budowę systemu zaśnieżania stoku wraz z budynkiem pompowni i zbiornikiem na wodę, zakup armatek śnieżnych i ratraka, budowę elektronicznego systemu obsługi klienta, budowę budynku obsługi ruchu turystycznego wraz z zagospodarowaniem terenu.

Większość z tych zadań została już przez gminę wykonana i sfinansowana ze środków własnych. Dzięki temu miasto otrzyma z Unii Europejskiej zwrot już zapłaconych pieniędzy, a wolne środki będzie mogło przeznaczyć na realizację innych ważnych inwestycji. Do wykonania w ramach II etapu zadania Góra Dzikowiec pozostaje tylko budowa budynku obsługi ruchu turystycznego oraz zagospodarowanie terenu. Budynek obsługi ruchu turystycznego powstanie tuż przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, będzie miał 3 kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 500 m². Na parterze zlokalizowana będzie wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, sklepik z pamiątkami, pomieszczenia GOPR-u i sanitariaty. Na pierwszym piętrze powstanie restauracja z tarasem. Wejść do restauracji będzie można bezpośrednio ze stoku dzięki pomostowi łączącemu stok z 1 piętrem budynku. Na ostatniej kondygnacji powstaną 3 pokoje gościnne i apartament oraz pomieszczenia administracyjne. Planowany termin zakończenia budowy budynku to 2013 rok.

Przypomnijmy, że w lipcu bieżącego roku Gmina Boguszów – Gorce otrzymała ze środków unijnych dotację w wysokości 2,9 miliona złotych na etap I inwestycji na Górze Dzikowiec, obejmujący budowę kolei krzesełkowej.

Czytaj również

Badania mammograficzne

Diamentowy certyfikat

Upamiętnili rocznicę

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Barbara 27-09-2011 15:42
a co z samym miastem? jest coraz brudniejsze!!!! dalczego w Boguszowie nie remontuje się kamienic - w Wałbrzychu coraz więcej kamienic zostało odremontowanych a w Boguszowie smutek!!!!
~ste 27-09-2011 16:23
Tak, wszyscy teraz się przeprowadzą na Dzikowiec... Super... Brawo panie burmistrzu... ta inwestycja na pewno przyniesie miastu tyle zarobku że ho ho... No przecież inwestycja się zwróci za 50 lat... A zapomniałem, na pewno jak już wszystko będzie zrobione a miasto utopi się w długach to wtedy sprzedacie cały ośrodek w prywatne ręce żeby ratować budżet... a w mieście syf, kiła i patologia...
~Tomek 27-09-2011 17:08
Świetna decyzja dotycząca sukcesywnego rozwoju Góry Dzikowiec.Miasto musi przyjąć konkretną strategię rozwoju, a z uwagi na problemy z rozwojem jakiegokolwiek przemysłu na tym terenie, turystyka jest jak najbardziej trafionym pomysłem. Miasto jest zaniedbane nie od dziś i jeszcze duzo wody upłynie zanim zmieni swój wizerunek.Jeśli chodzi o stan zabudowań - lata zaniedbań zrobiły swoje - poza tym wspólnoty mieszkaniowe nie garną się do remontu kamienic. Co do patologii w mieście... cóż takie społeczeństwo - jak ktoś lubi pić, kraść...ćpać to wybaczcie ale gmina tego nie oduczy. Mnie strategia rozwoju miasta przekonuje...w obecnych czasach wartość gminy to jej umiejętność rozwoju i gospodarowania - to nie czasy komuny kiedy wszystko dawano wedle zasady czy sie stoi czy sie leży...sie należy
~Ehem 27-09-2011 18:09
Tak Panie Tomku. Gmina tego nie oduczy, ale gmina powinna zapewnić inne, alternatywne formy spędzania czasu i możliwości zarobku, żeby z atrakcji na górze Dzikowiec mieszkańcy mogli skorzystać. Tymczasem oszczędza się na wszystkim, żeby zbudować wizytówkę burmistrzowi. Zresztą mam wrażenie, że wszystko w tym mieście robi się kosztem mieszkańców, co gorsze, bez pytania ich o zdanie. Boguszów długo będzie się podnosił po tej kadencji, a Dzikowiec i tak będzie sprzedany, bo gmina nie będzie w stanie utrzymać takiej inwestycji. W końcu nie ma wielu kamikadze, chętnych do zjazdu z tej przepaści.
~turysta 27-09-2011 19:57
Cieszcie się, że macie wyciąg a nie toksyczne składowisko. Ludzie z Wrocka chętnie wskoczą w pociąg i przyjadą na narty, bo tu bliżej niż w Karkonosze i do Kotliny Kłodzkiej. Strzał w 10 z tym stokiem. Po drodze turyści zahaczą o idiotów z Wałbrzycha i ich Mobruk.
~K&K 27-09-2011 20:11
Super.Drodzy mieszkańcy BG to wspaniale, że Dzikowiec rozwija.się. Nie martwcie się, będzie to frajda dla Was jak i dla przyjezdnych.Będą też i zyski.Przekonacie się wkrótce. Parę kilometrów od Was, Czesi postawili na to i dobrze im się wiedzie. głównie za sprawą Polaków. Teraz będziecie mogli pieniążki te pozostawić w kraju i z pewnością mniejsze.Wspierajcie a nie narzekajcie. Pielęgnujcie Wasze zagrody, bo to potraficie, nie czekajcie i nie uważajcie, że Wam się tylko należy. Ja chciałbym mieć takich rządzących.
~andrusek 27-09-2011 20:50
Ciekawe tyle kasy z Uni do tego Boguszowa płynie a efektów nie widać .Co z hucznie zapowiadaną rewitalizacją szybu Witold??Ponoć kasa przyznana ,banery powywieszane i co ,lumpy w dawnym biurowcu ogniska palą.
~miejscowy 28-09-2011 8:34
Gmina musi się czymś wyróżniać z otoczenia i to jest dobre.Nie wystarczy mieć najwyżej położony ratusz w kraju, czy resztki pogórnicze, bo Wałbrzych i tak w tym jest lepszy. Dzikowiec jest OK i jest szansą . Natomiast trzeba pomyśleć o kompleksowej szerokiej ofercie dla przyjezdnych (bo to oni zostawią tu pieniądze).Nie tylko obecny stok narciarski (nota bene cały stok raczej należy do trudnych), ale więcej ciekawych tras biegowych z wykorzystaniem mozliwości wyjechania wyciągiem do góry i potem bieg w przepięknej scenerii, szersze nartostrady, tor saneczkowy dla dzieci. Już nie wspomnę o przystanku kolejowym przy wyciągu połączonym z zorganizowanym tramwajem szynowym np. z Wrocławia, bo to stosunkowo niedaleko i tam jest dużo chętnych do aktywności ruchowej. Burmistrzu DZIAŁAJ
~jkl 28-09-2011 9:57
A ja dodam tylko, że obecnie w weekendy jazda koleją linową jest bezpłatna, warto się wybrać i pospacerować po okolicy, a pogoda ma być:). Pzdr
~xxxx 29-09-2011 19:45
Stawiam na Dzikowiec,proponuję mniej marudzić!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Przyjedzie Duda

Pieniądze dla uczelni

Sprzęt dla strażaków

Jak Dolny Śląsk walczy z koronawirusem?