MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolejna wizyta rabina Dawida Weisera w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Niedziela, 1 listopada 2015, 6:00
Aktualizacja: 15:59
Autor: red
Fot. UM Głuszyca
Podczas dwudniowej wizyty w Polsce nowojorski rabin Dawid Weisera odwiedził Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach, na którym dokonał odsłonięcia płyt nagrobnych ufundowanych przez gminę żydowską z Nowego Jorku.

Na płytach wygrawerowane zostały imiona i nazwiska bezimiennie dotąd pogrzebanych krewnych rabina Dawida Weisera.

W czasie II wojny światowej w Kolcach istniał jeden z podobozów pracy – Dörnhau. Wchodził w skład tzw. Arbeitslager Riese (AL Riese), czyli sieci 13 obozów i szpitala obozowego zlokalizowanych na terenie Gór Sowich. Do Dörnhau przywożono jeńców wojennych i więźniów, m.in. z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i z Oświęcimia. Byli to głównie Żydzi pochodzący z wielu państw europejskich. W ramach przedsięwzięcia prowadzonego przez nazistów pod kryptonimem „Riese” (niem. „Olbrzym”) więźniowie budowali drogi, linie kolejowe, mosty, kanalizację, obiekty naziemne, ale przede wszystkim drążyli sztolnie. Katorżnicza praca i ciężkie warunki bytowe były powodem dużej śmiertelności więźniów, których chowano w masowych grobach.

Po wojnie cmentarz w Kolcach, na którym pogrzebano ok. 2 tys. osób, został uporządkowany. Znajduje się na nim 25 mogił zbiorowych i kilka grobów indywidualnych. W jego centralnym punkcie znajduje się kamienny pomnik z tablicą, na której wyryte zostały słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los – ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy, wrzesień 1975 rok”. Cmentarz Ofiar Faszyzmu wchodzi w skład szlaku martyrologii i prowadzi m.in. do Podziemnego Miasta Osówka.

Kilka lat temu z inicjatywy i środków rabina Dawida Weisera nekropolia została ogrodzona. Rabin zabiega o identyfikację pozostałych osób pochowanych w Kolcach i pragnie, by na cmentarzu zamontowane zostały kolejne tablice upamiętniające poległych.

Nowojorski Rabin podziękował burmistrzowi Głuszycy Romanowi Głodowi, sołtys Kolc Barbarze Sokołowskiej oraz mieszkańcom Kolc za bardzo dobrą opiekę nad cmentarzem.

Czytaj również

Uśmiercił kocięta

Festiwal czas zacząć

Odeszła na zawsze

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~KSG1946 1-11-2015 8:59
O złoty pociąg pewnie też zapytał?
~denim 1-11-2015 9:38
Nazwa prawidlowa powinna byc Cmentarz Ofiar Faszyzmu Niemieckiego" gdyz coraz czesciej o faszyzm oskarzani sa Polacy.
~nosferatu 1-11-2015 11:05
@denim. To istnieją faszyści Polscy ? Przecież ci hajlujący, ogoleni fani piłki nożnej, zwolennicy prawicy i obrońcy wiary, to prawdziwi Polscy patryjoci, kwiat narodu, a nie faszyści. Po za tym, osobnicy ci, delikatnie sprawę ujmując nie za bardzo lubią żydów, ale to wina Tuska i jego sługusów, a nie np. Dmowskiego, który, równie delikatnie rzecz ujmując "namówił" obywateli do kilku "pogromików". Nieprawdaż ? No, ale ja lewak, leming i wykształciuch sieję wrogą pro unijną, anty Polską homopropagandę, jestem ogłupiony przez żydów (SIC!) z GW i masonów z TVN. Moja wina polega na tym, że jestem obiektywny, a nie oślepiony i posługuję się rozumem, zmysłem będącym po za zasięgiem kato prawicy. Jako lewak, wzywam również do wspominania wszystkich którzy odeszli, nie tylko wybranych.
~Real 1-11-2015 11:51
Oj szlachetne polaczki,czyżby antysemityzm?
~KSG1946 1-11-2015 21:47
Oj, cwane żydki, czyżby antypolonizm?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do sądu za 15 zł...

Namawiają do przyjścia

Krzewy zamiast drzew

Najlepsi z pucharami

Apelują o wsparcie