MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kolejna wizyta rabina Dawida Weisera w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Niedziela, 1 listopada 2015, 6:00
Aktualizacja: 15:59
Autor: red
Fot. UM Głuszyca
Podczas dwudniowej wizyty w Polsce nowojorski rabin Dawid Weisera odwiedził Cmentarz Ofiar Faszyzmu w Kolcach, na którym dokonał odsłonięcia płyt nagrobnych ufundowanych przez gminę żydowską z Nowego Jorku.

Na płytach wygrawerowane zostały imiona i nazwiska bezimiennie dotąd pogrzebanych krewnych rabina Dawida Weisera.

W czasie II wojny światowej w Kolcach istniał jeden z podobozów pracy – Dörnhau. Wchodził w skład tzw. Arbeitslager Riese (AL Riese), czyli sieci 13 obozów i szpitala obozowego zlokalizowanych na terenie Gór Sowich. Do Dörnhau przywożono jeńców wojennych i więźniów, m.in. z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i z Oświęcimia. Byli to głównie Żydzi pochodzący z wielu państw europejskich. W ramach przedsięwzięcia prowadzonego przez nazistów pod kryptonimem „Riese” (niem. „Olbrzym”) więźniowie budowali drogi, linie kolejowe, mosty, kanalizację, obiekty naziemne, ale przede wszystkim drążyli sztolnie. Katorżnicza praca i ciężkie warunki bytowe były powodem dużej śmiertelności więźniów, których chowano w masowych grobach.

Po wojnie cmentarz w Kolcach, na którym pogrzebano ok. 2 tys. osób, został uporządkowany. Znajduje się na nim 25 mogił zbiorowych i kilka grobów indywidualnych. W jego centralnym punkcie znajduje się kamienny pomnik z tablicą, na której wyryte zostały słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los – ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy, wrzesień 1975 rok”. Cmentarz Ofiar Faszyzmu wchodzi w skład szlaku martyrologii i prowadzi m.in. do Podziemnego Miasta Osówka.

Kilka lat temu z inicjatywy i środków rabina Dawida Weisera nekropolia została ogrodzona. Rabin zabiega o identyfikację pozostałych osób pochowanych w Kolcach i pragnie, by na cmentarzu zamontowane zostały kolejne tablice upamiętniające poległych.

Nowojorski Rabin podziękował burmistrzowi Głuszycy Romanowi Głodowi, sołtys Kolc Barbarze Sokołowskiej oraz mieszkańcom Kolc za bardzo dobrą opiekę nad cmentarzem.

Czytaj również

"Kartka z wakacji"

Nobel dla Tokarczuk!

Wałbrzych za KO

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~KSG1946 1-11-2015 8:59
O złoty pociąg pewnie też zapytał?
~denim 1-11-2015 9:38
Nazwa prawidlowa powinna byc Cmentarz Ofiar Faszyzmu Niemieckiego" gdyz coraz czesciej o faszyzm oskarzani sa Polacy.
~nosferatu 1-11-2015 11:05
@denim. To istnieją faszyści Polscy ? Przecież ci hajlujący, ogoleni fani piłki nożnej, zwolennicy prawicy i obrońcy wiary, to prawdziwi Polscy patryjoci, kwiat narodu, a nie faszyści. Po za tym, osobnicy ci, delikatnie sprawę ujmując nie za bardzo lubią żydów, ale to wina Tuska i jego sługusów, a nie np. Dmowskiego, który, równie delikatnie rzecz ujmując "namówił" obywateli do kilku "pogromików". Nieprawdaż ? No, ale ja lewak, leming i wykształciuch sieję wrogą pro unijną, anty Polską homopropagandę, jestem ogłupiony przez żydów (SIC!) z GW i masonów z TVN. Moja wina polega na tym, że jestem obiektywny, a nie oślepiony i posługuję się rozumem, zmysłem będącym po za zasięgiem kato prawicy. Jako lewak, wzywam również do wspominania wszystkich którzy odeszli, nie tylko wybranych.
~Real 1-11-2015 11:51
Oj szlachetne polaczki,czyżby antysemityzm?
~KSG1946 1-11-2015 21:47
Oj, cwane żydki, czyżby antypolonizm?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS zyskuje [aktualizacja 14.06]

Zrezygnujcie z plastiku!

Niepewny los basenu

Nowa propozycja

Żywot Mariana