Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 4565
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kleszcze atakują!

Środa, 12 sierpnia 2009, 16:16
Aktualizacja: 21:27
Autor: Daniel Wawryniewicz
REGION: Kleszcze atakują!
Mają od 3 do 4 mm wielkości, jednak potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Co roku na kleszczowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę zapada coraz więcej ludzi.

Wybierając się na letnią przechadzkę warto zachować ostrożność, bowiem ulubionym miejscem kleszczy są przede wszystkim tereny leśne, podmokłe, porośnięte wysoką trawą. Zazwyczaj wybierają obszary na ciele człowieka na wysokości, która pozawala im bez problemu przemieścić się na nogi czy ramiona. Dlatego przebywając w miejscach zwiększonego ryzyka, zawsze należy pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa.

Żaden wypoczynek na łonie natury nie powinien być całkiem beztroski. Sam moment przekłucia naskórka i wysysania krwi pozostaje niezauważony i jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wydzielina zwierzęcia działa znieczulająco. Zakażenie krętkiem kleszczowym wywołującym boreliozę występuje w Polsce stosunkowo często i nie ma na nie w pełni skutecznego lekarstwa. Ryzyko zachorowania na tę chorobę jest duże - co piąty kleszcz jest zakażony. Borelioza jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w Polsce, co roku zapada na nią kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Tak naprawdę nie ma skutecznej broni na walkę z kleszczami, można co prawda używać środków bezpieczeństwa tzw. repelentów, ale nie gwarantują nam one 100% pewności ochrony.

- Najważniejsza jest nasza szybka reakcja, to my w dużym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za własne zdrowie - mówi Krystyna Augustyniak, ordynator oddziału zakaźnego szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. - W przypadku zauważenia kleszcza w naszym ciele, należy go jak najszybciej usunąć. Jeśli reakcja nastąpi w ciągu 24 godzin, ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty zostanie zminimalizowane - uspokaja.

Bardzo ważny jest sposób usunięcia kleszcza z naszego organizmu. Specjaliści twierdzą, że aby wyjąć kleszcza należy uchwycić go delikatnie przy samej skórze najlepiej pęsetą i wyciągnąć ruchem obrotowym. Gdy się go pozbędziemy, wówczas powinniśmy to miejsce starannie zdezynfekować, aby zapobiec dalszym komplikacjom. Lepszym sposobem jest jednak wizyta u lekarza, a nie działanie na własną rękę.

Aktywność kleszczy uzależniona jest od warunków klimatycznych - im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia, tym ich aktywność jest większa. Należy więc o tym pamiętać i nie dać się zakleszczyć.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group