Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5409
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kino niezależne w Wałbrzychu

Wtorek, 9 kwietnia 2013, 6:18
Autor: red
Wałbrzych: Kino niezależne w Wałbrzychu
Fot. organizatorzy
Od kwietnia rusza cykl pokazów filmowych kina niezależnego w PWSZ Wałbrzych, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Założeniem Stowarzyszenia jest cykliczność tego wydarzenia, na które zapraszani będą reżyserowie przedstawianych produkcji filmowych. Kino niezależne ma na celu wspieranie rozwoju kulturalnego miasta Wałbrzycha oraz organizację życia społeczności akademickiej. Wydarzenia te są objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Pierwszym gościem będzie Dominik Matwiejczyk, jeden z liderów kina offowego w Polsce. Filmy zaczął kręcić w 1993 roku - z nudów. Zaczął od parodiowania amerykańskich superprodukcji, obecnie jednak jego twórczość zmierza zdecydowanie w kierunku bardziej autorskiego kina. Posługiwanie się cytatami filmowymi, wykorzystywanie schematów gatunkowych służyło mu głównie do szlifowania warsztatu, eksperymentów z formą i poszukiwania nowych rodzajów języka filmowego. W ciągu 12 lat (1993-2005) zrobił około 40 krótko i pełnometrażowych filmów oraz kilka teledysków i dokumentów. Jak do tej pory nie związał się zawodowo z branżą filmową.

Podczas pokazu zostaną wyświetlone dwie ostatnie produkcje reżysera, film „Czarny” (1 godz. 43 min.), w którym zagrali m. in. Michał Żurawski, Maria Niklińska, Mateusz Damięcki czy Magdalena Różczka.

Czarny to pseudonim ok. 30-letniego mężczyzny. Przyjeżdża on po kilkunastu latach nieobecności do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku. Wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wyjazd związany był z przeżyciami młodego wówczas Czarnego, po tym jak jego matka załamała się nerwowo po odejściu ojca do innej kobiety i gdy w tajemniczych okolicznościach ojciec popełnił samobójstwo. Czarny chce odpocząć od intensywnej pracy w wielkim mieście i skupić się na dokończeniu zarzuconej kiedyś pracy doktorskiej. Już w pierwszy dzień poznaje kilkunastoletnią dziewczynę, Olę, która podaje się za jego przyrodnią siostrę. Twierdzi, że to z jej matką jego ojciec miał dziecko. I ona właśnie jest tym dzieckiem. Początkowo Czarny nie chce w to uwierzyć, ale stopniowo zaczyna odczuwać potrzebę odszukania prawdy.

Drugim filmem będzie wyprodukowany w ubiegłym roku „Mechanizm obronny” (32 min.).

Jest to opowieść o wracającym żołnierzu z Iraku, który zwierza się przypadkowo poznanym ludziom w nocnym klubie. Relacje z pobytu na bliskim wschodzie są czasem dowcipne, ale przeważają te podszyte tragicznymi wydarzeniami. Najlepszą rozmówczynię spotyka w osobie barmanki, której początkowa irytacja żołnierzem przeradza się w zainteresowanie. Film stara się odpowiedzieć na pytanie na czym polega bohaterstwo zarówno na polu walki jak i to w życiu codziennym.

Pokaz odbędzie się 15 kwietnia w PWSZ Wałbrzych w Auditorium Novum o godz. 17:30. Przewidywany czas projekcji wraz z dyskusją z reżyserem, to niecałe 3 godz. Wstęp wolny.

Kolejny pokaz zaplanowany jest na 14 maja, a jego gościem będzie Grzegorz Zariczny, zwycięzca w konkursie filmów krótkometrażowych Sundance Film Festival w USA, który jest najważniejszą na świecie imprezą poświęconą kinu niezależnemu. Zaplanowane są dwie projekcje, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany film w Polsce „Marysina Polana” (39 min.) oraz doceniony przez jurorów na festiwalu Sundance „Gwizdek” (16 min.).

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group