MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 25 maja
im. Grzegorza, Magdaleny

Kilka słów o porcelanie

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Niedziela, 3 maja 2020, 9:39
Aktualizacja: Wtorek, 5 maja 2020, 8:40
Autor: red
Fot. archiwum
Napisał do na nas czytelnik, pan Seweryn, który postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat losów fabryk porcelany z naszego regionu.

"Jestem pasjonatem porcelany i bardzo ubolewam nad zaistniałą sytuacją. Od wielu znajomych dochodzą mnie niepokojące informacje na temat Fabryki Porcelany Krzysztof. W ubiegłą środę większa część załogi otrzymała wypowiedzenia. Jeżeli fabryka padnie będzie to bardzo duża strata nie tylko ekonomiczna dla i tak niezbyt bogatego miasta, ale również historyczna i sentymentalna. Fabryka Porcelany Krzysztof, będąca obiektem unikatowym w samym centrum Wałbrzycha, jest najstarszym zakładem w tym mieście. Ostatnią zachowaną fabryką z niegdyś wielkiego zagłębia porcelanowego. Po Porcelanie Wałbrzych i Porcelanie Książ zostały już tylko gruzy. Dodatkowo według danych historycznych jest to najstarsza fabryka produkująca porcelanę w obecnej Polsce. Zaczęła produkcję białego złota kilka lat wcześniej niż ćmielowskie zakłady.

Dużo w ostatnich czasach mówiło się o przeniesieniu zakładu na specjalną strefę ekonomiczną i przeznaczeniu terenu pod zabudowę mieszkalną. Jednak w obecnej sytuacji, fabryce grozi kompletny upadek, co widać już po zwolnieniach. Będzie to przekreślenie prawie 200-letniej, bogatej historii.

Wielka szkoda, że w takiej beznadziejnej sytuacji państwo chroni tylko wybranych i nie widzi kłopotu średnich polskich firm bez zagranicznego wsparcia. Fabryk porcelany nie jest dużo w Polsce i nadal podnoszą się po kryzysie związanym z zalewaniem chińskiej, nisko jakościowej porcelany do Europy. Ostatnio można było słyszeć w mediach o kłopotach Zakładów Porcelany Stołowej Karolina w Jaworzynie Śląskiej czy zamknięciu zakładów w Chodzieży należących do Polskiej Grupy Porcelanowej. Porcelana nie jest towarem pierwszej potrzeby i w dobie pandemii i nadchodzącego kryzysu konsumenci nie będą zainteresowani dodatkowymi zakupami. Większość odbiorców jest również pozamykana nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Bez odpowiedniego wsparcia ze strony rządzących, o upadku polskich perełek będzie w najbliższym czasie bardzo głośno, ponieważ nie mieszczą się w żadnych ramach tarcz antykryzysowych.

Biorąc pod uwagę plany zagospodarowania przestrzennego miasta i plany włodarzy, co do terenu po fabryce, nikt za kilka lat nie będzie pamiętał, że w Wałbrzychu była ta unikatowa fabryka porcelany w Polsce. Tak jak to miało miejsce w przypadku Porcelany Wałbrzych na Starym Zdroju słynącej z wprowadzania nowych technologii w produkcji porcelany (pierwsze piece tunelowe do wypału porcelany) oraz największego i najnowocześniejszego na czasy powstania zakładu Porcelany Książ. Teren po fabryce Krzysztof na pewno będzie idealnym terenem pod zabudowania mieszkalne, co jest bardzo przykrym faktem, ponieważ fabryka ma nawet większy potencjał turystyczny od Starej Kopalni, jako pomnik i pamiątka po białym złocie w Wałbrzychu oraz uzupełnienie do wspomnianej Starej Kopalni oraz Muzeum Porcelany i przeciwwaga dla zamku Książ".

Twoja reakcja na artykuł?

6
14%
Cieszy
1
2%
Hahaha
4
10%
Nudzi
11
26%
Smuci
1
2%
Złości
19
45%
Przeraża

Czytaj również

Desperat uratowany

Powiat dołoży do samochodów

Wypadek na Noworudzkiej

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~ 3-05-2020 11:20
Można się spytać dlaczego liberałowie, nie bronili Porcelany Wałbrzych, Książ , huty szkła o której pajac z PSLu mówił, że zatrudni kilkaset osób, gdzie Wamag, MZK, PKS, MPO, Rafio, Camela, Mleczarnia, Polsport, Transgór itd,itp. Teraz w mieście został jeden zakład, którego właściciel tak dba o firmę, jak Świerczyński, któremu Lewandowski oddał zakład praktycznie za darmo, efekt, ch... dupa kamieni kupa, przecież taki był plan Goldman Sachs, który wiernie wdrożyli liberałowie z Unii Wolności, Bielecki, Balcerowicz, Lewadowski. A kto postawił w centrum Piaskowej Real, co doprowadziło do zamknięcia większości sklepików. A co zrobili następcy, sprzedaż udziałów w spółkach i kredyty, kredyty i mowa o rozwoju miasta, jak można rozwinąć miasto, nie mając czegokolwiek co przynosi zysk, a zastępując wszystko muzeami kopalni i porcelany haha. Teraz państwo ma dać, a komu, tym złodziejom w samorządach, co roztrwonili co tylko możliwe, a teraz płaczą, że państwo im za mało daje, to tak jakby Kowalski sprzedał MZK z którego mogło żyć, całe jego pokolenie i następnie brał kredyt za kredytem, żeby dalej dobrze żyć, a że jego wnuczki będą tonąć w długach, a kogo to obchodzi, parz pan(i) ten Kowalski to niegłupi sprzedał co było można, ale to dobry gospodarz, ostatnio walczy z plastikiem, patrz pani, nikt wcześniej nie walczył z tym Wielkim zagrożeniem dla świata, dajcie mu medal, o popatrz pani został liderem samorządów, brawo, brawo, wiwat haha
~znieszmaczony 3-05-2020 12:02
do: ~ (11:20)
I to jest cała prawda,tylko większość nie będzie chciała pamiętać jak było.
~ 4-05-2020 8:02
do: ~ (11:20)
Zaponiałeś dodać że Bartolik i Sosiński z PiS z Kruczkowskim odpowiadaja za mzk. za ich czasów to padło i zostało okradzione.
~Józwa 3-05-2020 11:29
Czy ktoś został ukarany za doprowadzenie prawie do upadku Zakładu Porcelany Krzysztof za zabawę w opcje walutowe, gdzie zakład stracił 20 mln zł ? Było to kilkanaście lat temu, gdzie 3 RP prowadziła kapitalizm rodem z Ziemi Obiecanej i legalne były zabawy z pogranicza giełdy i kasyna. Zakład założył się że kurs walutowy będzie taki a nie inny i postawił na to pieniądze. Ktoś wygrał, a wiele polskich firm przegrało i zostało wypłukanych z pieniędzy. Powtarzam, czy ktoś za to odpowiedział w Zakładach Krzysztof ? Autorzy takich praktyk (PO) wylądowali na śmietniku historii, chociaż tyle.
~kamil 3-05-2020 12:24
Jak likwidowali porcelanę Wałbrzych czy Książ to media milczały bo to likwidowali swoi . Teraz porcelana Krzysztof zakład prywatny przypominam to płacz Obwinia się za to PIS a nie zarząd zakładu . Jakos inne zakłady porcelany w Polsce mają się dobrze , dlaczego ?
~ksiegowy 3-05-2020 12:24
A ja dam kolejne ostrzeżenie i rade dla samorządu i posłów POPIS , jeszcze darmowe ,bo jakoś to co przewiduje się dziwnie sprawdza: O ile nie załatwicie finansowej pomocy z UE dla Porcelany tak jak to czynią Niemcy to za kilka lat możemy powrócić do ręcznego garncarstwa .Dlaczego ? Dlatego że Chiny prawdopodobnie wstrzymaja eksport do Europy a u nas z powodów ,,ekologicznych" produkcja przemyslowa została zredukowana lu zlikwidowana.Jesli uratujecie ten zakład to będzie można sprzedawać porcelanę z dużym zyskiem dla gminy walbrzych i mieszkańców do Europy Zachodniej pozbawionej takich zakładów. Nie dajcie choc raz d.upy !
~Waldek 3-05-2020 13:07
Panie Sewerynie, autorze listu.Ma Pan jak widzę sporą wiedzę lecz wybiórczą.Nikt się nie będzie cackał z jakimś sentymentalnym Krzysztofem.Fabryki za POPSL padły jak muchy.Początek dała "reforma" Balcerowicza.Chinczycy zalali świat tandetą bazując na marce "chińska porcelana".Zakłady padały jeden po drugim.Wowczas jakiś pseudoekonomista kazał wybudować absurdalnie wielku "Książ". Nikt nie zadbał o marketing, skoro Rosja brała wszystko.Tylko Rosenthal sobie jakoś poradził.O Świerczyńskim już ktoś tu napisał. Kalkomania- bzdura.Wystarczyło postawić na zdolnych malarzy a takich nie brakowało.Za to brakowało kaolinu.Tylko import i to za tzw dewizy.Niestety, ekonomia to ekonomia.Przyszedł czas na kulejącego Krzysztofa. Teraz larum, bo PIS nie ratuje.Czego nie ratuje niby? Ktoś zakładem zarządza i robi pieniądze.Takie życie. Z jednym się zgodzę- Teren po ZPS Wałbrzych byłby też idealnym miejscem na PRAWDZIWE muzeum porcelany.Krzysztof także.Ale Szełemej postawił na Starą Kopalnię. Nie dopuści do konkurencji na rynku.Przynajmniej jak długo będzie rządził Wałbrzychem.
~ksiegowy 3-05-2020 14:38
do: ~Waldek (13:07)
Jesteś w błędzie. Rola państwa w sytuacji upadania dużego zakładu to szerokie wsparcie finansowe i wywiadowcze no bo tak przeciez robią inne mocne państwa,traktują każdy zakład jak członka załogi okrętu wojennego. Rola samorządu a więc Szelemeja jest lobbowanie gdzie się da na ratunek Krzysztofowi bo gmina ma spore dochody z PiTow pracowników tego zakładu,tak wyglądają wewnętrzne działania zintegrowane mocnych krajów jak Korea czy Niemcy .Nie może być tak że każdy sobie rzekę skrobie(samorząd sobie a zakład sobie)Jesteśmy członkami jednego zespołu i musimy sobie ułatwiać życie w celu budowania potęgi i naszego bogactwa.
~Rózga 3-05-2020 16:53
do: ~Waldek (13:07)
Do;Waldek; wiele bzdur tu już pisano,ale Twoje są wyjątkowe; otóż Porcelanę książ wybudowano,żeby kobiety z Wałbrzycha nie musiały dojeżdżac do pracy w Czechosłowacji;to raz;po drugie,to nie Szełemej budował Starą Kopalnię,tak,jak i Galerię Victoria to dwa;Jeżeli zabierasz głos,to warto coś wiedzieć w temacie.
~Waldek 3-05-2020 19:49
do: ~Rózga (16:53)
Co ty bredzisz? Ktoś buduje gigantyczną fabrykę, żeby komuś było lżej dojeżdżać autobusem nr 9 niż pociągiem za granicę?!? Tak, starą kopalnię wybudowały krasnoludki z kosmitami w jedną noc.Gratis. Współczuję.
~Bożena 3-05-2020 13:16
Co ten PiS wyrabia to się nie chce wierzyć. Wszystko niszczą.
~autostrada 3-05-2020 13:18
do: ~Bożena (13:16)
Twój mózg Bożenko już dawno został zniszczony przez TVN:))
~Jawor 3-05-2020 16:45
Sprawcy tego ;dramatu;,bo tak trzeba nazwać ta sytuację zmienili adres;już nie urzędują w rynku; no chyba wiesz,kto dokonał tego ;wiekopomnego ;czynu?Tak,to ci z pod znaku ;S;
~Kornik 3-05-2020 17:53
Właścicielki już dawno się nachapaly teraz wykorzystują sytuację pandemii
~Czesiek 3-05-2020 19:55
Normalnie nie wierzę! Czytam i widzę jak tu marnują się ekonomiści, znawcy tematu, zarządzający. Dlaczego w takim razie większość mieszka w mieszkaniach 40m2 i jeździ starymi trupami? Po tym co tu wypisujecie macie lekarstwo i receptę na wszystko! Dlaczego nie wprowadzacie tego w życie? Zostańcie producentami, specjalistami, choćby otwórzcie stragan. Po kilku tygodniach spędzonych na wolnym i czytaniu komentarzy na tym portalu, doszedłem do wniosku że komentarze piszą, Bill Gates, Elon Musk itp. pewnie też nie mają co robić więc hejtują :) czasem wychodzą brednie, pewnie dlatego że korzystają z translatora Google
~Walbrzysiak 3-05-2020 20:27
Nowa "zabudowa mieszkalna" w centrum Wałbrzycha? Bądźcie poważni i zobaczcie, jak rozwijają się centra innych miast o podobnej wielkości. Nie będzie żadnych poważnych inwestycji mieszkaniowych w mieście, z którego rocznie znika 2000 mieszkańców. Przy okazji rozbiórek powstało wiele wolnych parceli w centrum, które od wielu lat stoją puste i rośnie na nich trawa. Wnioskuję, żeby do nazwy miasta dodać "dymaniczny", jak powstanie budynek w miejscu zielonego rynku. ;-)
~marcin 3-05-2020 20:39
ludzie a co wy myśleliście ze suchą stopą przejdziemy przez kryzys ?? Trafiło na wyjątkowo nieudolny zarząd o tyle . Ps a moze oni wykorzystali ten czas by zwolnic ludzi ??
~ 3-05-2020 22:48
pandemia to świetna przykrywka by zwolnić ludzi i ogłosić bankructwo. nikt nie zwróci uwagi na nieudolne zarządzanie Fabryką:)
~Karolek 4-05-2020 0:19
do: ~ (22:48)
I beznadziejne rzady pisu
~Karolek 4-05-2020 8:54
do: ~Karolek (0:19)
Beznadziejne rządy PiSu tak powtarzają w TVN i ja im wierzę. Najlepszy rząd był za Tuska , teraz jestem bezrobotny i wpadam w alkoholizm.Donaldzie wróć i dorżnij watahę!
~ 4-05-2020 9:00
do: ~Karolek (8:54)
Kur**** kur**** pier**** chu**** i te pisiorstwo będzie uczyć nas kultury?? Jestem za POKO , walczę o dawne czasy!
~ 4-05-2020 7:56
A skur*wiałe PiSowcy co robią ? Kłamią w tvp że wszystko jest fajne, że tarcza zaje bista. Nawet zjepany marcinek troll pisowskiego forum nr 1 pisał ile to rząd nadawał firmom. JESZCZE GNOJE NA WYBORY SIĘ SZYKUJĄ zamiast bronić gospodarki. 2 miliardy rozdali na tvp a za to można by ratować było zakłady.
~ 4-05-2020 8:58
Jestem bojownikiem POKO. Niektórzy myślą : Miszka z mamą to jest ciepły, ale ja jestem zimnym dżihaKODystą.! Brawo Karolku też oglądam TVN. Kolega nade mną jest moim wzorem, tylko hejt i ostre wulgaryzmy pogonią PiS i wróci pokój!
~olo 4-05-2020 8:59
Tak w skrócie Niemcy napadły Polske w 1939r a teraz nie ma wojny okupacji ale przy pomocy liberałów lewicy opozycji cały czas dążą do rozłożenia polskiej gospodarki na łopatki , to że powstało sporo firm niemieckich w Polsce o niczym nie świadczy , biedny polak biedne państwo to tania siła robocza dla zachodu a wysoce postawieni działacze opozycji zajmą dobre posadki ,przykład Tusk , Bielecki , Lewandowski itd ,przykład z VAT ile pieniędzy wyparowało
~ksiegowy 4-05-2020 13:07
do: ~olo (8:59)
Ambasada niemiecka i zarządy niemieckich firm płacą po prostu bandzie z POPIS aby najpierw dopieszczaly niemieckie firmy a nie polskie. Żaden zarząd nie ma interesu w zarzynaniu firmy i zwalnianiu ludzi bo tak im się podoba
~Beenek 4-05-2020 14:41
Smutne ale niestety prawdziwe.Altwasser,”Krzysztof” to bylo cos na miare porcelany z Misni a teraz tylko chinszczyzna.
~Gohciu 5-05-2020 23:45
Gorrące komentarze. A ZPS Krzysztof skończy jak Wamag. Bo to jest podobna narracja. Tylko wówczas nie było "korony". I o "inną" kasę chodzi. Bolało mnie wtedy i boli obecnie - brak inicjatywy ze strony lokalnej /samo/rządowej - by starać się obronić, co się da...
~Gohciu 5-05-2020 23:54
P.S. Kopalnie, Porcelany, Kalkomania, Huta Szkła, PKS, Zakłady przemysłu terenowego etc... Tę pustynię zawdzięczamy po równo, bandzie uwolsko/peowiacko/pzprowskiej jak i pecetowskiej opozycji. Teraz jest na opak. Tylko my jak zwykle w czarnej D...
~ 13-05-2020 14:24
To sa zaniedbania POstKOmunistow tu sie duzo mowi czyli obiecanki i propaganda czerwonej klamliwej opozycji dzialajacej jak szkodniki Ale Polska demokracja sobie z nieudacznikami odpadami POstKomuny poradzi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zagłębie wznawia treningi

Wałbrzych Centrum

Obwodnica najważniejsza

Wracają połączenia

Kolejne wsparcie od powiatu