MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Katyński dąb

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 23 kwietnia 2009, 11:38
Aktualizacja: 11:45
Autor: aga
Dąb pamięci
Fot. aga
Prawie 70 lat temu padł ostatni strzał w Katyniu. Pamięć zbrodni katyńskiej jest wciąż żywa. Nie tylko wśród tamtego pokolenia, ale także wśród dzisiejszej młodzieży.

Zbliża się 70 rocznica zbrodni katyńskiej. Podczas II wojny światowej NKWD skrytobójczo wymordowało miliony ludzi - polską inteligencję, lekarzy, naukowców, artystów i nauczycieli. Minęło prawie 70 lat, ale historia i naród o tym tragicznym okresie nie zapomniał. Zespól Szkól nr 5 w Wałbrzychu wziął udział w programie „Katyń...ocalić od zapomnienia”. W ramach projektu uczniowie na terenach swoich szkół sadzą Dęby Pamięci. Jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Taki Dąb Pamięci zasadzili wałbrzyscy uczniowie z Zespołu Szkól nr 5.
- To jest historia naszego kraju i narodu, o tym po prostu trzeba pamiętać - mówi Zenon Grabiński, dyrektor Zespołu Szkól nr 5 w Wałbrzychu
Młodzi wałbrzyszanie sami wyszli z inicjatywą, by właśnie na terenie ich szkoły rósł dąb, a tym samym, by żyła pamięć o tym tragicznym dla Polaków okresie. Dąb jest wyrazem hołdu złożonego przez współczesne pokolenie młodych ofiarom zbrodni katyńskiej. Ma on przypominać o Wojsku Polskim, które walczyło do samego końca. Dąb zasadzony na terenie zespołu Szkól nr 5 poświęcony został podpułkownikowi Stefanowi Bolesławowi Zabielskiemu, zamordowanemu przez NKWD w 1940 roku. Wałbrzyska młodzież odnosi się z szacunkiem do wydarzeń z historii naszego kraju, wydarzeń, które wpłynęły na losy milionów ludzi, a także nas samych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpieczeństwo w wakacje

Kto komisarzem w Boguszowie?

Duda w Wałbrzychu

Mierzą prędkość

Miasto broni strażników

Czysto na Chełmcu

WORD–y wracają do formy

Zagospodarowali teren