MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Już niedługo Dni Kultury Indii

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 4 października 2011, 6:42
Aktualizacja: 6:44
Autor: Sven
Fot. organizatorzy
W ramach cyklu "Wałbrzych wielokulturowy" Biblioteka pod Atlantami przygotowała szeroko rozbudowany program zajęć edukacyjnych, ale także poszerzających wiedzę o tym odległym subkontynencie w zakresie kuchni, tańca, sztuki walki, kina czy jogi.

Jest kilka powodów, dla których warto przybliżyć kulturę Indii wałbrzyszanom.

Po pierwsze Mohandas Gandhi, którego dzień urodzin, 2 października stał się Międzynarodowym Dniem bez Przemocy. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku, właśnie na pamiątkę urodzin tego współtwórcy państwowości indyjskiej.

Po drugie 150 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Rabindranatha Tagore, pierwszego Hindusa uhonorowanego Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1913 roku.

Te dwie postacie, ze szczególną troską przedstawione wałbrzyskiej młodzieży w specjalnie przygotowanym bloku edukacyjnym.

Trzecim powodem jest fakt, że w Wałbrzychu od ponad dwudziestu lat funkcjonuje wspólnota krysznaicka, należąca do Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, które realizuje hinduistyczną tradycję religijną. W Polsce zarejestrowane przez MSW w styczniu 1990 roku. Co więcej, wielokulturowy Wałbrzych rzeczywiście stał się miejscem zamieszkania i pracy dla rodzin pochodzących z Indii.

Niech tych kilka dni stanie się okazją do spotkania z kulturą, obyczajowością, mitologią i tradycyjną muzyką indyjską, literaturą i przedmiotami codziennego użytku.

Program imprezy został podzielony na trzy bloki:

1. Edukacyjny, adresowany do najmłodszych, młodzieży szkolnej i akademickiej w godzinach od 10:00 do 15:00.

2. Otwarty dla wszystkich, prezentujący krainy, kuchnię, bollywoodzki taniec filmowy, sztukę walki Kalaripayattu, koncert tradycyjnej muzyki indyjskiej w godzinach od 17:00 do 20:00

3. Filmowy, który zagości w wałbrzyskim klubie "dwunastki" i prezentować będzie codziennie o godzinie 20-tej znakomite filmy kinematografii indyjskiej, nie koniecznie bollywoodzkie.

Oficjalne, uroczyste otwarcie wystawy „Nieznane oblicza hinduizmu” odbędzie się 10 października o godzinie 16:00 w Galerii pod Atlantami. Wystawa potrwa do 29 października.

Szczególnie serdecznie zapraszamy na koncert tradycyjnej muzyki indyjskiej, Lotosowa katedra - średniowieczne spotkanie Wschodu i Zachodu w wykonaniu Jacka Tabisza, który odbędzie się w Teatrze Lalki i Aktora w piątek, 14 października o godzinie 19:00, wstęp 8 zł.

Dni Kultury Indii Biblioteka pod Atlantami przygotowała wspólnie z Instytutem Studiów Azjatyckich.

Dni Kultury Indii potrwają od 10 do 15 października

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koalicja zmobilizowana

Nobel dla Tokarczuk!

Szkolą ratowników

Zrezygnujcie z plastiku!

Warto obejrzeć

Bubliczki w Wałbrzychu

Przyjdź na koncert

Obejrzyj "Kategorium"