MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Już jutro Maciej Maleńczuk wystąpi w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 1 października 2011, 19:43
Aktualizacja: 19:44
Autor: red
Fot. organizatorzy
Aplauz Planet i Hotel Maria zapraszają na koncert Macieja Maleńczuka, który odbędzie się jutro o godzinie 20.00.

Czy można połączyć dwa tak skrajne podejścia do spuścizny Wysockiego? Generalnie raczej nie, chyba że... robi to Maleńczuk.

Pietyzm. Uznając teksty Włodzimierza Wysockiego za "diamenty", poświęca na przekład 11 piosenek ponad pół roku. Konsultuje z "wysockologami" znaczenie poszczególnych słów, zwrotów, fraz; poznaje konteksty historyczne, społeczne, polityczne i in. Szuka sposobów na ich oddanie w języku polskim naznaczonym tyloma rusycyzmami (istniejącymi wcześniej lub nie), aby nikt nie miał wątpliwości, w jakim języku myślał i tworzył ich twórca.

Stąd Wysocki.
Dezynwoltura. "Rzępolący styl rosyjskiej siedmiostrunnej gitary Wysockiego nigdy mi nie odpowiadał" - pisze Maleńczuk. Mając swój Psychodancing - zespół, który wedle jego słów, składa się "z samych utalentowanych muzyków" - sformułował zadanie w prosty sposób: "Tym diamentom [czyli wierszom] należy się oprawa". I oprawili: w bluesy "Mikrofon"i "Manekiny", blue-grass i country "Czerwone, zielone" i "Ten, kto wcześnie z Tobą był". "Gips" i "Straszny Dom" mogłyby znaleźć się na płycie Homo Twist, "Neutralne Tango" i "Swobodne spadanie" na Psychodancingu, "Moskwa Odessa" być może na Pudelsach. Punkowy "Bokser". Istna witryna jubilera. Jubilerami byli: Maciek Muraszko - kierownik muzyczny, perkusja; Kuba Frydrych - gitary wszelakie, Andrzej Laskowski - gitara basowa i kontrabas, Grześ Stasiuk - fortepiany.
No i On.
Stąd Maleńczuka.
"Wysocki Maleńczuka" - Pietyzm i dezynwoltura.

Koncert Macieja Maleńczuk jutro o godzinie 20.00 w Hotelu Maria.

Czytaj również

Pola Nadziei

Warto obejrzeć

Uczniowska wystawa

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ok 1-10-2011 22:36
Głosujcie na nowy plac zabaw w Wałbrzychu. Pamiętajcie, że głosować nalezy codziennie!!! Każdy głos sie liczy. 75 gmin juz wygrało. Musimy zajać miejsce nie gorsze niż 25-te! Obecnie jesteśmy na 14 miejscu. POmózcie znajimym zalogować sie na stronie nivea i klikajcie regularnie!!! www.100latnivea.pl
~maciej 1-10-2011 22:58
wsadz sobie gdzies ten plac,nie trafi on na pewno do srałbrzycha.
~ 2-10-2011 8:48
ja juz odliczam godziny,i.....juz czekam na czesława:)pzdr

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Włoskie popołudnie

Nobel dla Tokarczuk!

Koalicja zmobilizowana

Szkolą ratowników

Teatr w szkołach